Aktuality

2020: (Zdeno) Odvolali vedení největší dětské nemocnice. Odkaz dostali po referentovi s tím, že končí na minutu.

Probíhající pandemie může ohrozit i poslední nezávislá média, které nemají zamčený obsah. Patří mezi ně i Aktuality24. Přinášíme vám ověřené informace na minutové bázi, téměř nepřetržitě 7 dní v týdnu. Náš obsah je dostupný zdarma pro každého z vás. Současný ekonomický útlum způsobil masivní propad inzertních příjmů médií, což velmi vážně zasáhlo i Aktuality24. Dnes více než kdy jindy předtím potřebujeme podporu vás - čtenářů. Děkujeme!

19:05 - SLOVENSKO: Druhé vlny pandemie nového koronavirus se nejvíce obávají ekonomicky aktivní obyvatelé se středně vysokým příjmem, a to zejména v regionech, kde bylo nejvíce infikovaných již při první vlně. Větší obavy mají spíše ženy než muži. Většina Slováků by také přivítala, kdyby byl test na protilátky v krvi součástí běžné preventivní lékařské prohlídky. Vyplývá to z telefonického průzkumu agentury JAK na vzorku tisíc respondentů od 12. do 15. května, který si objednala společnost Alpha Medical. (TASR)

18:34 - SLOVENSKO / CHORVATSKO: Chorvatsko ve čtvrtek znovu otevřelo své hranice bez restrikcí pro obyvatele z deseti členských zemí Evropské unie, včetně Slovenska. Obyvatelé z těchto zemí od nynějška nebudou muset uvádět žádný důvod pro vstup do Chorvatska a před cestou mohou předem uvést své osobní údaje na speciálně zřízené webové stránce, čímž se sníží čekací doba na hranicích. (TASR)

17:41 - SLOVENSKO: Prezidentka Zuzana Čaputová podepsala zákon, který řeší zrušené zájezdy během koronakríze. Díky zákonu dostanou cestovní kanceláře přes rok na to, aby vyřešili zrušeno zájezdy pro situaci kolem onemocnění COVID-19. (TASR)

17:13 - KOŠICE: Za letní terasy ve městě jejich provozovatelé do konce tohoto roku nebudou muset platit. Zastupitelstvo na svém čtvrtečním zasedání schválilo odpuštění daně za užívání veřejného prostranství v případě vnějšího sezení. Chce tak pomoci zmírnit některé následky opatření v souvislosti s koronakrizí.

17:04 - SLOVENSKO / ČESKO: Premiér Igor Markovič odcestuje středu 3. června na první oficiální zahraniční návštěvu do České republiky. V Praze se setká s předsedou vlády České republiky Andrejem Babišem, se kterým bude mluvit o aktuální pandemické situaci v obou zemích.

16:55 - SLOVENSKO / HRANICE: Premiér vysvětluje, že Slováci žijící v Maďarsku nebo v České republice, kteří se chtějí dostat na Slovensko bez absolvování státní karantény, musí zatím dokázat dokladem (například přechodným pobytem), že mají k Česku nebo Maďarsku vztah, že tam skutečně pracují nebo studují, aby se nestalo, že se přes hranice na naše území dostal člověk cestující z jiné země - například z Brazílie.

16:26 - SLOVENSKO: "Na ústředním krizovém štábu jsme se dohodli, že ještě máme chvíli čas, udělá se hlubší analýza, zda dokážeme fungovat bez nouzového stavu nebo jej preventivně necháme v pohotovosti, protože celá Evropa čeká, že přijde druhá vlna koronavirus, "odpověděl premiér Igor Matovič na otázku případného prodlužování nouzového stavu.

15:56 - SLOVENSKO: Chod soudů se vrací do běžného režimu. Ministryně spravedlnosti Maria Kolíková se na dnešní video porady dohodla s předsedy krajských soudů na tom, že od 1. června bude opět zajištěn chod všech soudů ve stejném režimu jako před korona krizí.

Znamená to i opětovné standardní otevření podatelen, informačních center u soudů jakož i poskytování všech ostatních služeb. Stejně budou zpřístupněny i jednání pro veřejnost, avšak při dodržení potřebných epidemiologických opatření.

15:21 - SLOVENSKO: Ministr zdravotnictví Marek Krajčí chce odměnit lékařů, kteří pracovali i během pandemie koronavirus v uplynulých měsících a týdnech. O zákonu vyjednává s ministrem financí Eduardem Heger a i ministrem práce, sociálních věcí a rodiny Milanem Krajniak. Ten by podle Krajčiho slov také chtěl odměnit ošetřovatelů v domovech, kteří se starali o pacienty pozitivních na onemocnění COVID-19.

Konkrétně počty lékařů, kteří si svou práci během pandemie neplnily, však šéf resortu zdravotnictví zatím říct neví.

15:00 - BANSKÁ BYSTRICA: Do městských škol prvního stupně a pátých ročníků od pondělí nastoupí na základě projeveného zájmu rodičů 2702 žáků z celkového počtu 3500, tedy 77 procent školáků. (TASR)

14:38 - SLOVENSKO / V4: Státní tajemník ministerstva obrany Marian Majer se dnes prostřednictvím videokonference spojil se svými kolegy z Visegrádské skupiny a probírali vzájemné zkušenosti s pandemií COVID-19 a s tím související potřebu posílit regionální obranné spolupráce.

14:08 - KOŠICE: Klinika léčebné rehabilitace Nemocnice Košice-Šaca zaznamenala po uvolnění epidemiologické situace zvýšený počet pacientů. Do ambulance je možné objednat se telefonicky, ale i osobně přímo v ambulanci. Pacientů však upozorňují, že vzhledem k obrovský zájem, je důležité objednat se včas.

13:58 - SLOVENSKO: Zítra opět usedne zastupitelstvo bratislavské župy, které se setká poprvé od vypuknutí pandemie korona virus. Za přísných bezpečnostních a hygienických opatření budou poslanci schvalovat několik body programu.

"Podle předběžných propočtů přijde do konce roku Bratislavský samosprávný kraj o osm milionů eur. Poslanci původně schválený rozpočet na rok 2020 počítal s daňovými příjmy ve výši 104,5 milionu eur, ale už v dubnu byl pro pandemii COVID-19 výběr daní nižší o 6%. Abychom mohli nadále fungovat a poskytovat obyvatelům kraje všechny důležité služby, musíme přistoupit k úpravě rozpočtu a některé plánované aktivity odložit, "ozřejmil předseda BSK Juraj Droba jeden z důležitých bodů zasedání Zastupitelstva.

13:25 - SLOVENSKO: Vzhledem na dobrou epizootologickou situaci je opět možné poskytování zdravotní péče v téměř celém rozsahu. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že nadále třeba dodržovat opatření, která snižují riziko přenosu onemocnění.

"Na vyšetření by měly pacienti objednávat telefonicky nebo elektronicky, pokud je to možné a dodržovat doporučení lékařů ohledně času a způsobu vyšetření," uvedl ministr zdravotnictví ČR Marek Krajčí. "Pacient by měl být objednán na konkrétní dobu tak, aby nedocházelo k přítomnosti více než 3 pacientů v čekárně současně," vysvětlil šéf resortu M. Krajčí. Vyšetření pacienta v ambulanci musí zrealizovat za asistence osobních ochranných pomůcek a dostupnosti dezinfekčních přípravků.

13:14 - SVĚT: Závěry dvou studií zveřejněných ve středu naznačují, že počet asymptomatických pacientů s onemocněním COVID-19 je pravděpodobně vyšší, než se předpokládalo. Uvedla to televize NBC News.

Studie publikovaná v časopise JAMA, odborném periodiku Sdružení amerických lékařů (AMA), uvádí, že 42 procent ze skupiny infikovaných lidí v čínském Wu-chan nemělo žádné příznaky onemocnění COVID-19. (TASR)

13:14 - SVĚT: Závěry dvou studií zveřejněných ve středu naznačují, že počet asymptomatických pacientů s onemocněním COVID-19 je pravděpodobně vyšší, než se předpokládalo. Uvedla to televize NBC News.

Studie publikovaná v časopise JAMA, odborném periodiku Sdružení amerických lékařů (AMA), uvádí, že 42 procent ze skupiny infikovaných lidí v čínském Wu-chan nemělo žádné příznaky onemocnění COVID-19. (TASR)

12:39 - SLOVENSKO: Studenti budou opět cestovat vlaky zdarma. "Spolu s otevřením škol od 1. 6. spouštíme opětovně i bezplatnou železniční přepravu pro studenty. Bezplatně budou moci cestovat všichni žáci a studenti bez ohledu na to, zda je vyučování na konkrétní škole obnoveny v plném nebo částečném rozsahu, "informuje o tom na sociální síti ministr dopravy Andrej Doležal.

12:36 - KOŠICE: Parkování v Košicích bude opět zpoplatněno, schválilo to košické městské zastupitelstvo na svém čtvrtečním jednání. Poslanci tak odvolali jedno z opatření během mimořádné situace, které přijaly v březnu s cílem zamezení šíření nového korona virus. (TASR)

11:51 - SLOVENSKO: Od pátku (29. 5.) by se mohlo s určitými omezeními obnovit provádění letů v rámci obchodní letecké dopravy. Ministerstvo dopravy a výstavby SR připravilo návrh s tímto cílem. Konečné rozhodnutí však určí až ústřední krizový štáb. (TASR)

11:29 - BRATISLAVA: Městská část Ružinov před pondělním otevřením mateřských a základních škol testuje zaměstnanců na koronavirus. Starosta Martin Křen tvrdí, že jejich výsledky nepříjemně zaskočily. Zaměstnancům dělají testy Elisa, kterými se zjišťuje přítomnost protilátek v krvi a ukáží, zda člověk měl toto onemocnění. Z dosud otestovaných 515 učitelů i nepedagogických zaměstnanců až 30 s koronavirus setkalo nebo jej překonalo.

"U 17 zaměstnanců je podezření, že virus může být stále aktivní a že by někteří z nich dokonce mohly být i infekční. To je mnohem více, než bychom podle dostupných statistik očekávali, "uvedl na sociální síti Křen. Těch, u nichž je podezření, že mohou mít aktivní onemocnění, ještě přetestovat i PCR testy. "Pokud se potvrdí nákaza u některých z nich, danou školku nebo školu zřejmě nebudeme moci otevřít," tvrdí Křen.

10:58 - BRATISLAVA: Město Bratislava odpustí gastronomickým provozům a kavárnám celou výši daně za letní terasy na pozemcích hlavního města.

Chce tak pomoci podnikatelům, kteří pro opatření v souvislosti s pandemií nového koronavirus utrpěly výrazné ztráty. Ve čtvrtek o tom rozhodlo městské zastupitelstvo, které schválilo s účinností od 15. června dodatek k obecně závaznému nařízení (VZN) hlavního města o dani za užívání veřejného prostranství. (TASR)

10:43 - SLOVENSKO / Rusko: Nošení roušek bude mít další výjimky. Roušky nemusí mít na sobě:

nevěsta a ženich během svatebního obřadu i svatební hostiny

žáci při přijímacích zkouškách, komisní zkouškách, jazykových zkouškách, zkouškách odborné způsobilosti k výkonu povolání a při ukončování výchovy a vzdělávání

posluchači při řízení státních jazykových zkoušek

Nové výjimky platí od dnes, 28. května od 12- té hodiny.

10:14 - KOŠICE: Přijímací zkoušky na Univerzitě veterinární medicíny a farmacie (UVLF) v Košicích pro příští akademický rok budou 1. a 2. června formou online testování. Bezpečnostní a preventivní opatření přijala univerzita v souvislosti s aktuální epidemiologickou situací a informovala o tom všechny uchazeče o studium v slovenském jazyce v studijních programech všeobecné veterinární lékařství, hygiena potravin a farmacie, ve kterých je podmínkou přijetí absolvování písemného testu z profilových předmětů. Informovala o tom mluvčí UVLF Zuzana Bobríková. (TASR)

9:33 - SLOVENSKO: Za středu přibylo 5 vyléčených pacientů, spolu se tak vyléčilo již 1 332 pacientů.

V nemocnicích je hospitalizováno 62 osob, u 6 z nich je potvrzených COVID-19. Nikdo se už nenachází na JIP, ani na plicní ventilaci.

9:26 - SLOVENSKO: Během včerejšího dne přibylo 5 nových případů, z toho tři z nich mimo karantény. Otestovali dalších 2 352 lidí.

bydlení

8:31 - SLOVENSKO: prázdnější cesty si přes pandemii koronavirus paradoxně vyžádaly více obětí, informuje o tom policie na sociální síti. Dopravní policisté se nyní vracejí na cesty.

8:01 - MARTIN: V Univerzitní nemocnici Martin (UNM) zůstává vyčleněno 68 lůžek pro zajištění ústavní zdravotní péče v případě zvýšeného počtu pacientů s onemocněním COVID-19.

"UNM definoval zřizovatel, Ministerstvo zdravotnictví ČR, jako subjekt hospodářské mobilizace, z čehož nám plyne povinnost mít vyčleněné lůžka," vysvětlila mluvčí nemocnice Katarína Kapustová. (TASR)

7:34 - SLOVENSKO: Při dodržení předepsaných hygienických opatření by už stavební úřady mohly konat ve většině případů podobně, jako před spuštěním mimořádných opatření proti šíření nového koronavirus. Po doběhnutí skluzu by mohly stavební úřady dodržet i původní zákonné lhůty. Uvedl to výkonný ředitel Institutu urbanistického rozvoje (IUR) Juraj Suchánek. (TASR)

7:01 - SLOVENSKO: Ministr školství Branislav Gröhling se dnes zúčastní diskusi s pedagogy. Tématem bude připravenost zařízení před pondělním otevřením škol.

6:39 - SLOVENSKO / HRANICE: Stále více Slováků žijících v České republice a dalších sousedních zemích, si stěžuje na podmínky 48hodinového vstupu na Slovensko, bez povinnosti následné karantény. Mnozí z nich nemají v těchto zemích trvalé a ani přechodné bydliště a podle slov mnohých z nich trvá jeho vybavení v aktuální stiuácii i měsíc.

"Já jsem si přechodný pobyt začal vyřizovat 9.4. a včera 26.5. jsem dostal výzvu, abych si ho přišel převzít. Bez objednání to nejde a první volný termín byl až 11.6, "píše pro Aktuality.sk jeden z čtenářů.

6:20 - SLOVENSKO: Na Slovensku je momentálně 160 aktivně nemocných pacientů na COVID-19.

6:14 - SLOVENSKO / ČESKO: Lidé s trvalým nebo přechodným pobytem na Slovensku, kteří jsou v Česku, si musí u našich sousedů vyřizovat přechodné pobyty, pokud chtějí na 48 hodin vycestovat na Slovensko.

Podle českého ministerstva vnitra je třeba při vyřizování si přechodného pobytu v Česku předložit:

cestovní doklad (průkaz totožnosti občana EU)

doklad potvrzující účel pobytu, jde-li o zaměstnání, podnikání nebo jinou výdělečnou činnost nebo studium

1 fotografii

doklad o zdravotním pojištění (nevyžaduje se, pokud je účelem pobytu zaměstnání, podnikání nebo jiná výdělečná činnost)

doklad o zajištění ubytování na území ČR

Probíhající pandemie může ohrozit i poslední nezávislá média, které nemají zamčený obsah. Patří mezi ně i Aktuality 24. Přinášíme vám ověřené informace na minutové bázi, téměř nepřetržitě 7 dní v týdnu. Náš obsah je dostupný zdarma pro každého z vás. Současný ekonomický útlum způsobil masivní propad inzertních příjmů médií, což velmi vážně zasáhlo i Aktuality 24. Dnes více než kdy jindy předtím potřebujeme podporu vás - čtenářů. Děkujeme!

h

https://plus.google.com/url?q=https://s-finance.cz/

https://plus.google.com/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://plus.google.com/url?q=https://kralovny.cz/

https://plus.google.com/url?q=https://aktuality24.cz/

http://www.google.es/url?q=https://s-finance.cz/

http://www.google.es/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

http://www.google.es/url?q=https://kralovny.cz/

http://www.google.es/url?q=https://aktuality24.cz/

http://www.google.ca/url?q=https://s-finance.cz/

http://www.google.ca/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

http://www.google.ca/url?q=https://kralovny.cz/

http://www.google.ca/url?q=https://aktuality24.cz/

http://www.google.com.au/url?q=https://s-finance.cz/

http://www.google.com.au/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

http://www.google.com.au/url?q=https://kralovny.cz/

http://www.google.com.au/url?q=https://aktuality24.cz/

https://www.google.be/url?q=https://s-finance.cz/

https://www.google.be/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://www.google.be/url?q=https://kralovny.cz/

https://www.google.be/url?q=https://aktuality24.cz/

http://www.google.no/url?q=https://s-finance.cz/

http://www.google.no/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

http://www.google.no/url?q=https://kralovny.cz/

http://www.google.no/url?q=https://aktuality24.cz/

http://www.google.it/url?q=https://s-finance.cz/

http://www.google.it/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

http://www.google.it/url?q=https://kralovny.cz/

http://www.google.it/url?q=https://aktuality24.cz/

https://images.google.co.jp/url?q=https://s-finance.cz/

https://images.google.co.jp/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://images.google.co.jp/url?q=https://kralovny.cz/

https://images.google.co.jp/url?q=https://aktuality24.cz/

https://maps.google.it/url?q=https://s-finance.cz/

https://maps.google.it/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://maps.google.it/url?q=https://kralovny.cz/

https://maps.google.it/url?q=https://aktuality24.cz/

https://maps.google.es/url?q=https://s-finance.cz/

https://maps.google.es/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://maps.google.es/url?q=https://kralovny.cz/

https://maps.google.es/url?q=https://aktuality24.cz/

http://www.google.co.jp/url?q=https://s-finance.cz/

http://www.google.co.jp/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

http://www.google.co.jp/url?q=https://kralovny.cz/

http://www.google.co.jp/url?q=https://aktuality24.cz/

https://images.google.ch/url?q=https://s-finance.cz/

https://images.google.ch/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://images.google.ch/url?q=https://kralovny.cz/

https://images.google.ch/url?q=https://aktuality24.cz/

https://maps.google.se/url?q=https://s-finance.cz/

https://maps.google.se/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://maps.google.se/url?q=https://kralovny.cz/

https://maps.google.se/url?q=https://aktuality24.cz/

https://maps.google.co.jp/url?q=https://s-finance.cz/

https://maps.google.co.jp/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://maps.google.co.jp/url?q=https://kralovny.cz/

https://maps.google.co.jp/url?q=https://aktuality24.cz/

https://maps.google.pt/url?q=https://s-finance.cz/

https://maps.google.pt/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://maps.google.pt/url?q=https://kralovny.cz/

https://maps.google.pt/url?q=https://aktuality24.cz/

https://images.google.pt/url?q=https://s-finance.cz/

https://images.google.pt/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://images.google.pt/url?q=https://kralovny.cz/

https://images.google.pt/url?q=https://aktuality24.cz/

http://www.google.ch/url?q=https://s-finance.cz/

http://www.google.ch/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

http://www.google.ch/url?q=https://kralovny.cz/

http://www.google.ch/url?q=https://aktuality24.cz/

https://images.google.be/url?q=https://s-finance.cz/

https://images.google.be/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://images.google.be/url?q=https://kralovny.cz/

https://images.google.be/url?q=https://aktuality24.cz/

http://www.google.ru/url?q=https://s-finance.cz/

http://www.google.ru/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

http://www.google.ru/url?q=https://kralovny.cz/

http://www.google.ru/url?q=https://aktuality24.cz/

https://images.google.co.jp/url?q=https://s-finance.cz/

https://images.google.co.jp/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://images.google.co.jp/url?q=https://kralovny.cz/

https://images.google.co.jp/url?q=https://aktuality24.cz/

https://images.google.com.au/url?q=https://s-finance.cz/

https://images.google.com.au/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://images.google.com.au/url?q=https://kralovny.cz/

https://images.google.com.au/url?q=https://aktuality24.cz/

https://maps.google.com.hk/url?q=https://s-finance.cz/

https://maps.google.com.hk/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://maps.google.com.hk/url?q=https://kralovny.cz/

https://maps.google.com.hk/url?q=https://aktuality24.cz/

https://maps.google.pt/url?q=https://s-finance.cz/

https://maps.google.pt/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://maps.google.pt/url?q=https://kralovny.cz/

https://maps.google.pt/url?q=https://aktuality24.cz/

https://maps.google.ro/url?q=https://s-finance.cz/

https://maps.google.ro/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://maps.google.ro/url?q=https://kralovny.cz/

https://maps.google.ro/url?q=https://aktuality24.cz/

http://www.google.ro/url?q=https://s-finance.cz/

http://www.google.ro/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

http://www.google.ro/url?q=https://kralovny.cz/

http://www.google.ro/url?q=https://aktuality24.cz/

http://www.google.pt/url?q=https://s-finance.cz/

http://www.google.pt/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

http://www.google.pt/url?q=https://kralovny.cz/

http://www.google.pt/url?q=https://aktuality24.cz/

https://images.google.se/url?q=https://s-finance.cz/

https://images.google.se/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://images.google.se/url?q=https://kralovny.cz/

https://images.google.se/url?q=https://aktuality24.cz/

https://maps.google.se/url?q=https://s-finance.cz/

https://maps.google.se/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://maps.google.se/url?q=https://kralovny.cz/

https://maps.google.se/url?q=https://aktuality24.cz/

https://images.google.ru/url?q=https://s-finance.cz/

https://images.google.ru/url?q=https://zpravyaktualne.cz/

https://images.google.ru/url?q=https://kralovny.cz/

https://images.google.ru/url?q=https://aktuality24.cz/