Aktuella spelningar plus (nästan) fullständiga nördlistan från Andras Ungars första spelning och framåt


- - - - - - - - - - - - - - -2018 - - - - - - - - - - - -

30/1    Privat spelning, Ängegården Brunflo

1/2     Privat spelning, Tiljan Östersund

24/2    Human Library, Länsbiblioteket Östersund kl. 14.00

12/3    Privat spelning, EFS Östersund

27/4    Uma Obscura, Umeå

- - - - - - - - - - - - - - -2017 - - - - - - - - - - - -

28/1    Café Tingshuset, Östersund Kl. 15.00

7/5     Café ÖTV, Östersund Kl. 15.00

30/5    Inlandsbanefestivalen, Hissmofors Kl. 19.00

        (Py Bäckman & Janne Bark, Johan Piribauer m fl)

2/6     Inlandsbanefestivalen, Arctura Östersund Kl. 19.00

6/6     Ocke Trädgård, Mörsil INSTÄLLD

30/6    Inlandsbanefestivalen, IOGT Brunflo Kl. 19.00

19/8    Prästgårdsladan, Mörsil

25/8    Företagsspelning, Däckia Östersund

26/8    Krokomsdagen, Krokom Kl. 13.00

27/9    G:a kyrkan, Östersund kl. 12.00 med Mia Kempff

21/11   Privat spelning, PRO Torvalla

- - - - - - - - - - - - - - -2016 - - - - - - - - - - - -

31/3    Radio Jämtland  9.30 Live i studion

31/3    Hamm & Nilsson, Östersund  17.00 Releasegig "Voodoo"        

31/3    Jane Doe, Östersund  22.00 Releasegig "Voodoo"

30/4    Skolhuset, Mattmar  21.00 med Berg&Dahl

14/5    Åkre, Brunflo  12.00 akustiskt

25/5    Magneten, Krokom  19.30 med Mia Kempff

4/6     Privat fest

12/8    Musikfest i Prästgårdsladan, Mörsil. Andras Ungar

13/8    Musikfest i Prästgårdsladan, Mörsil. med Berg & Dahl

20/8    Privat fest

26/8    Norrpan, Järpen kl.21.00 med Berg & Dahl

- - - - - - - - - - - - - - -2015 - - - - - - - - - - - -

13/3    Grädda, Åre  19.00

13/5    G:a kyrkan, Östersund kl. 12.00 (Estrad Norr)

14/8    Musikfest, Mörsil ca kl 22.00 (Andras Ungar)

23/9    G:a kyrkan, Östersund kl. 12.00 med Mia Kempff

16/12   G:a kyrkan, Östersund kl. 12.00 (Estrad Norr)

        Käloms Bygdegård kl. 19.00 (Estrad Norr)

17/12   Tullingsås Bygdegård kl. 19.00 (Estrad Norr)

- - - - - - - - - - - - - - -2014 - - - - - - - - - - - -

             _____________________________________

 "Turtle Blues" (jag spelar sologitarr i en föreställning om Janis Joplin. Turné i Jämtland v. 8):

24/2    Centralskolan, Änge  9.30

        Cederbergsskolan, Föllinge 13.30

25/2    Parkskolan, Östersund  10.00

        Nyhedens skola, Krokom 13.30

26/2    Kyrkskolan, Hallen  13.00

        G:a Tingshuset, Östersund 18.30 (offentlig föreställning)

27/2    Hammerdals skola  11.00

        Käloms Bygdegård 19.00 (offentlig föreställning)

28/2    Wargentinskolan, Östersund  10.00

        Ås skola 13.15 INSTÄLLD

            ______________________________________

22/3    Privat spelning IOGT, Brunflo 18.30

9/5     Privat fest, Östersund

22/5    Församlingshemmet, Ede Offerdal 19.00

16/7    Hembygdsgården, Brunflo 19.00

9/8     Häggenås, 15.00 (Återföreningsgig med Doggybag Bluesband             - 23 år sen jag hoppade av som basist i DB. Nu är det dags            igen, jag går i musikalisk barndom)

31/8    Torvalladagen, Östersund

14/9    Sockenstugan, Aspås 11.30 (spelning i vallokal)

        Sånghusvallen, Ås 13.30 (spelning i vallokal)

20/9    Skaparverkstan, Mörsil 13.00

Okt.  Komposition av temalåt "Kom närmare" till Allsång på Frösö park

25/11   Privat spelning GP, Östersund

3/12    G:a kyrkan, Östersund kl. 12.00 (Estrad Norr)

- - - - - - - - - - - - - - -2013 - - - - - - - - - - - -

19/1    Jazzköket, Östersund (tillsammans med Östersundsrevyn)

13/4    Privat fest

24/4    Biblioteket, Krokom kl. 12.30

4/5     Jazzköket, Östersund (Jens, Lars & Lasse)

8/5     G:a kyrkan, Östersund kl. 12.00 (spelar kompgura i "Paul            Simons gränslösa musik")

        Jazzköket, Östersund kl. 21.00 (spelar kompgura i "Paul            Simons gränslösa musik")

18/5    Jamtli, Östersund (bröllop)

1/6     Privat fest, Stockholm

6/6     "Lit e action", Lit

13/6    Sekelhuset, Lit (Inlandsbanefestivalen)

             _____________________________________

 "Turtle Blues" (jag spelar sologitarr i en föreställning om Janis Joplin. Turné i Jämtland v. 41):

7/10    Funäsdalens skola 10.00

        Hede skola 14.00

8/10    Fyrvalla gymnasium 10.00

        Palmcrantzskolan 14.00

9/10    Bräcke skola 13.00

        IOGT, Hammarstrand 19.00 (offentlig försetällning)

10/10   Hansåkerskolan, Stugun 10.00

        Anders Olofsskolan, Hammarstrand 14.00

11/10   Duveds kyrka 13.00

        Duveds kyrka 19.00 (offentlig föreställning)

              _____________________________________

18/10    Östersjälands bygdegård, Älandsbro                                  (Mats o Karin - musik & möten)

19/12    Jazzköket, Östersund (en reunionspelning med ANDRAS UNGAR -          10 år sen sist !!!)

21/12    Resturang Norrpan, Järpen (reunionspelning med ANDRAS                UNGAR)

- - - - - - - - - - - - - - -2012 - - - - - - - - - - - -

27/4     Privat fest (med Lowissa Mannerheim)

1/5      Hissmofors FH (Vänsterpartiet)

         G:a Tingshuset, Östersund (Vänsterpartiet)

12/5     Byalagsfest, Norderön

3/10     G:a kyrkan, Östersund (Jens, Lars & Lasse)

- - - - - - - - - - - - - - -2011 - - - - - - - - - - - -

30/3     Café Tingshuset, Östersund

19/4     Blomstergården, Krokom

         Hällebo, Offerdal

20/4     Solbacka, Föllinge

9/5      Länsbiblioteket, Östersund

22/5     Gamla teatern, Östersund (Startskott)

9/7      Stavkyrkan, Undersåker

15/7     Restaurang Hov, Östersund

23/7     Privat fest

1/10     Bygdegården, Kälom

- - - - - - - - - - - - - - -2010 - - - - - - - - - - - -

30/1     Resturang Hov, Östersund

6/3      Frälsningsarmén, Östersund 11.30

         Storsjöteatern, Östersund

22/4     Gamla teatern, Östersund

7/5      Privat fest

13/5     Storsjöteatern, Östersund

23/5     SRF, Östersund

26/5     Tuttis konfetti, Östersund

30/6     Residenset, Östersund

11/7     Byhuset, Rödön

17/7     Raftälven

14/10    Privat fest

8/11     Länsbiblioteket, Östersund

12/11    Jamtlinatt, Östersund

18/11    ”Kajutan”, Östersund

15/12    Sekelhuset, Lit (Blå Lucia)

16/12    Krokoms Lanthandel (Blå Lucia)

18/12    Café Tingshuset, Östersund (Blå Lucia)

19/12    Jamtlicaféet, Östersund (Blå Lucia)

- - - - - - - - - - - - - - -2009 - - - - - - - - - - - -

24/1     Café Tingshuset, Östersund 11.45

         Restaurang M, Östersund

29/1     Birka fhsk, Ås

30/1     Radio Jämtland

6/3      Gamla kyrkan, Östersund

1/5      Privat fest, Åre

21/5     Privat fest, Fugelstad

24/6     Landstingshuset, Östersund

27/6     Humla visfestival, Ljusdal

10/7     Byhuset, Rödön

14/8     Resturang Sjömärket, Mellanfjärden

15/8     Visor på Smedjan, Sörfors

2/9      Gamla teatern, Östersund

5/11     ”Kajutan”, Östersund

11/11    Gästinhopp –Tuttis konfetti, Östersund

18/11    Tuttis konfetti, Östersund

3/12     Privat fest

10/12    Folkets hus, Östersund

13/12    Stocke titt, Frösön (Blå Lucia)

- - - - - - - - - - - - - - -2008 - - - - - - - - - - - -

6/2      Företagsspelning

13/2     Biblioteket, Krokom

28/2     Bygdegården, Fjäl

4/4      Folkets hus, Östersund

5/4      Härke konstcentrum, Frösön 13.00

         Lunne Byggdegård, Brunflo

6/4      Mosebacke, Stockholm

25/4     Gamla teatern, Östersund

18/5     Privat fest

20/5     Saga, Bispgården

21/5     Folkets hus, Ytterån

23/5     Gamla kyrkan, Östersund 12.00

         Byggdegården, Myssjönäset

25/5     Jamtli, Östersund

28/5     Storsjöteatern, Östersund

27/6     Färgfabriken Norr, Östersund

7/7      Musikvalvet, Stockholm

16/8     Privat fest

11/11    Länsbiblioteket, Östersund

- - - - - - - - - - - - - - -2007 - - - - - - - - - - - -

1/4      "Vårkråkor" spelas i Felicia SR P2

18/4     Marite, Östersund

5/5      Privat fest

9/5      Revsundslogen, Revsund

23/5     Privat spelning

6/6      Ångaren Thomée, Östersund

17/6     Marité, Östersund (Inlandsbanefestivalen)

27/6     Länsbiblioteket, Östersund (Bellmankväll)

4/7      Ramhälls bygdegård, Ramhäll

7/7      "Visor så i i Norden" Kumlinge, Åland

8/7      Kristinehovs Malmgård, Stockholm

11/7     Aggershus, Östansjö

12/7     Visor på Berga, Lysvik

18/8     Privat fest

28/9     Restaurang Rendez Vouz, Östersund

17/10    "Visor på kvällskvisten" Haninge FH

8/11     Företagsspelning

4/12     Radio Jämtland

4/12     Hamm & Nilsson, Östersund kl. 12-14

14/12    Teaterverkstan, Östersund

- - - - - - - - - - - - - - -2006 - - - - - - - - - - - -

25/3     Culturen, Västerås

22/4     Privat fest

30/4     Stenhammaren, Mattmar

3/6      Proggfest, Vindeln

5/6      Ångaren Thomée, Östersund

21/7     Konvaljparken, Lo

12/8     "I sensommarnattens skeende", Olden

30/9     Trubadurstämma, Torpshammar

5/10     Länsbiblioteket, Östersund

29/10    Nalen-Stacken, Stockholm  

- - - - - - - - - - - - - - 2005 - - - - - - - - - - - - -

20/1     Länsbiblioteket, Östersund

29/1     Folkets hus, Huddinge

9/3      Biblioteket, Krokom OBS! kl. 12.30

15/3     Potatisbaren, Östersund

26/3     Jormsjöstugan, Jormvattnet

28/3     Jormsjöstugan, Jormvattnet

23/5     Stortorget, Östersund c:a 16.30

   (arr. Nätverket för Global Fred & Demokrati)

24/5     Åre

   (arr. Nätverket för Global Fred & Demokrati)

6/6      Hovscenen-Jamtli, Östersund

24/6     Bygdegården, Hoverberg

12/7     Lit e' kul, Lit

13/7     Hembygdsgården, Strömsund

22/7     Yranstråket, Östersund

23/7     Byfest, Konäs

24/7     G:a skolan, Fjäl c:a 14.30

28/7     Byhuset, Rödön

10/8     G:a kyrkan, Åre

25/8     Församlingsgården, Backe

26/8     Bygdegården, Oviken

27/8     Bygdegården, Gåxsjö

7/9      Föreningshuset, Marieby

9/9      Invigning ABF, Östersund

7/10     Privat fest

8/10     Privat fest (inställt)

24/10    Musik i vården, 2 st framträdanden

25/10    Musik i vården, 3 st framträdanden

26/10    Musik i vården, 3 st framträdanden

27/10    Musik i vården, 2 st framträdanden

28/10    Musik i vården, 1 st framträdanden

13/11    Röda Ladan, Hackås

15/11    Kommunhuset, Hammarstrand kl. 11.00

   Biblioteket, Bispgården kl. 14.00

   Hörnan, Kälarne kl. 15.00

   Biblioteket, Stugun kl. 16.00

19/11    Privat fest, kl 15.00

   G:a Tingshuset, Östersund kl. 19.20

23/11    Teatercafét, Härnösand kl. 12.00

27/11    Bacci, Stockholm

14/12    Privat fest

15/12    Privat fest  

- - - - - - - - - - - - - - - 2004- - - - - - - - - - - -

23/1     Storsjöteatern

8/2      Jamtli (tema: progg)

13/2     Jamtli (tema: progg)

5/3      Pubafton, Resturang Hov

6/3      Kulturmagasinet (privat fest)

11/3     Odenslundskyrkan

13/3     Rödöns Bygdegård

2/4      Jamtli (tema: progg)

19/4     Kulturmagasinet (privat fest)

1/5      Hissmofors Folkets hus

19/5     Jamtli (tema: progg)

23/5     Stockholm, Big Ben

27/5     Valhall (privat fest)

11/7     Träslottet, Arbrå

15/7     Vemdalen

20/7     Funäsdalen, fjällmuseet

29/7     Källarn Östersund

12/8     Skellefteå

30/9     Östersunds musikfestival

9/10     Kretsloppshuset (Inställt !)

10/10    Revsunds församlingshem kl. 12.00

15/10    Gamla Kyrkan, Östersund (lunchkonsert)

23/10    Jorm

12/11    Jamtlinatt, Östersund

23/11    Folkets hus , Östersund

9/12     Teater Gamla stan, Stockholm

 

Med Andras Ungar:

- - - - - - - - - - - - - - - 2003- - - - - - - - - - - -

18/1     Sake pub, Trondheim

19/1     Posepilten, Trondheim

27/2     G:a Tingshuset, Östersund (Nej till EU)

6/3      Odenslundskyrkan, Östersund

15/3     Stortorget, Östersund

27/3     Isigloon, Tännforsen

28/3     Storvallens fjällcenter, Storlien

29/3     Privat fest, Trondheim

16/4     ”Vid flygeln” Radio Jämtland

10/5     Korpens Öga, Jorm (Visprojektet)

24/5     Våreld, Östersund

25/5     Våreld, Östersund

7/6      Kramfors konsthall

16/8     Stortorget, Östersund

12/9     Sake pub, Trondheim

13/9     Sake pub, Trondheim (ANDRAS UNGARS sista spelning)

16/10    Alsens kyrka

17/10    G:a kyrkan, Östersund (Visprojektet)

14/11    Jamtlinatt, Östersund

- - - - - - - - - - - - - - - 2002- - - - - - - - - - - -

22/2     Kulturmagasinet, Östersund

2/3      Almåsa

25/4     Racklöfska, Järpen

27/4     G:a Tingshuset, Östersund

17/5     Releasefest ”Motnot” Storsjöteatern

25/5     JKAB, Östersund

28/6     Svarttorpsfestivalen, Rejmyre

11/7     Marité, Östersund

16/7     Hembygdsgården, Alsen

10/8     Rönnöfors

31/8     Stortorget, Östersund

         G:a teatern, Östersund

7/9      Privat fest

         Kulturmagasinet, Östersund

15/9     Kulturmagasinet, Östersund

16/9     Svensk form, Campus Östersund

31/10    ”Go Kväll” SVT2, Sundsvall

8/11     Blå Katten, Sundsvall

30/11    Ett rum och Kök, Östersund (Visprojektet)

12/12    Luciarock, Järpen

- - - - - - - - - - - - - - - 2001- - - - - - - - - - - -

3/4      Café T, Östersund

22/4     Folkets hus, Östersund

4/5      Kulturmagasinet, Östersund

8/5      Kulturmagasinet (inspelning Mitt Nytt)

23/5     Skogsnäs, Ramsele (Proggtåget)

26/5     Våreld, Östersund

27/5     Våreld, Östersund (Proggtåget)

9/6      Kulturmagasinet, Östersund

8/7      Visfestival, Finspång

14/7     Folkets hus, Hissmofors

21/7     Kluksfestivalen

2/8      Urkult, Näsåker

24/8     Vallentuna

25/8     Täby

         Solna

6/10     IOGT, Järpen

         Ett rum och kök, Östersund

13/12    Luciarock, Järpen

- - - - - - - - - - - - - - - 2000- - - - - - - - - - - -

8/1      Eken, Östersund

11/2     Eken, Östersund

12/2     Eken, Östersund

27/4     Monas förkläde, Östersund

29/4     Tegel, Östersund

1/5      Kulturmagasinet, Östersund

17/6     Kalvdans, Rödön

22/7     Hissmofors Folkets hus

1/8      Lit é kul, Lit

5/8      Urkult, Näsåker

12/8     Hannas krog, Stockholm

2/9      ”På stan”, Östersund

23/10    Järpen

26/11    Tegel, Östersund

6/12     Kulturmagasinet, Östersund

7/12     Luciarock, Järpen

9/12     Monas förkläde, Östersund

21/12    G:a Tingshuset, Östersund

- - - - - - - - - - - - - - - 1999- - - - - - - - - - - -

5/1      Ås

7/2      Kulturmagasinet, Östersund

8/5      Kulturmagasinet, Östersund

12/6     Kalvdans, Rödön

26/6     Ås

2/7      Byhuset, Rödön

14/8     Skogsnäs, Ramsele

19-22/8  Stora torg, Halmstad

27/8     Pilgrimstad

20/11    Kulturmagasinet, Östersund

27/11    Eken, Östersund

9/12     Järpen

11/12    Järpen

- - - - - - - - - - - - - - - 1998- - - - - - - - - - - -

3/4      Resturang Volos, Östersund

4/4      Resturang Volos, Östersund

9/4      Eken, Östersund

22/5     Byhuset, Rödön

2/7      Storsjöyran, Östersund

18/7     Strömsund

25/7     Kluksfestivalen

5/12     Monas förkläde, Östersund

10/12    Luciarock, Järpen

11/12    Kulturmagasinet, Östersund

18/12    TV4

         Releaseparty ”Besvikelsens bar”

- - - - - - - - - - - - - - - 1997- - - - - - - - - - - -

12/7     Kulturfestival, Ljungdalen

 ??/?    Meråker, Norge 

- - - - - - - - - - - - - - - 1996- - - - - - - - - - - -

17/8     Klöstock, Lit

29/11    Järpen

30/11    SHRA, Järpen

14/12    Wyatt Earps Riders, Östersund

- - - - - - - - - - 1995 och bakåt - - - - - - - - - - -

- Inhoppande munspelare och sångare i bluesbandet "Grumligt Vatten".

- Sångare i rockbandet "Roadhog" som gjorde några gig på lokala krogar. 

- Ett oräknat antal spelningar på mc-klubbar, krogar och fester som basist i "Doggybag bluesband". 

- Och allra först som sångare och kompgitarrist i Deep purple-coverbandet "Mark II".

  Men det var länge, länge sen.