Praegu asub Paide vallitornis ajakeskus Wittenstein. Ajakeskuses rännates saavad külalised ajamasina rolli täitva lifti abil ülevaate Eesti ajaloost, alustades maa-alusest muinasajast, liikudes läbi orduaja, kuningate aja, tsaariaja, Eesti aja, okupatsioonide aja ning lõpetades ajakeskuse kahel kõrgemal korrusel eksponeeritud taasiseseisvumise ning euroajaga.

Vaata täpsemalt: http://www.wittenstein.ee/
Vürsti tamm Vallimäel

Vladimir käinud Paides 1886. a. Siis istutanud ta tamme Paide Vallimäele. Tammel olnud enne aed ümber, nüüd on see lõhutud. Tamm on väga väike ja kidur, rahvas arvab, et vürstil olnud kuri käsi, sellepärast ei edenevat see, mis ta teinud.

EKLA, f 199, m 44, l 101 < Paide l – H. J. Kõrge < Kristiine Paija, 80 a (1930)

 

Suurvürst Vladimir Paides

Keiser Nikolai vend või onu suurvürst Vladimir käinud Paides. Turuplatsil ja linnavalitsuses võetud vastu. Siis käidud (hobustega sõidetud) Vene- ja sellejärel luteri kirikus. Turuplats olnud inimesi täis – nöörid olnud kahelpool teed selle vabaks hoidmise pärast. Kõik tahtnud näha maapäälse jumala venda. Väätsa mõisa (Türi kihelkond) hobustega sõidutatud, sest need olnud ümbruskonna kõige toredamad, olnud uhked mustad. Samuti olnud tõllad toredad. Kihutatud niisama siia-sinna. Väätsas olnud sel ajal mõisnik Baranoff või Seiler. Vallimäele läinud suurvürst jala – näidanud siin ennast rahvale. Istutanud tamme.

EKLA, f 199, m 44, l 101 < Paide l – H. J. Kõrge (1930) /„Arad veed ja salateed“ Järvamaa kohapärimus Koostanud Mari-Ann Remmel Tartu 2004/