Järva-Jaani kirikaeda sisenedes näeme kiriku kõrval rida ühesuguste hauatähistega. Sinna on maetud Vabadussõjas langenud kangelased. Just nendele kalmudele lillede asetamisega algas 29. septembril 2007 Järva-Jaani Vabadussõja mälestussamba taasavamine. Ja ka samba taastamine sai alguse sellest, et 1988. aastal korrastas Järva-Jaani Muinsuskaitse Selts kirikaias Vabadussõjas langenute  hauad ning kuulutas välja korjanduse mälestussamba taastamiseks.

Järva-Jaani kihelkonnast Vabadussõjas langenute mälestussammas avati 22. septembril 1929. Mälestussammast püüti lõhkuda 1941. aastal kui kohalikud punaaktivistid võtsid samba osadeks ja jätsid tükid samasse vedelema.  1942. aastal mälestussammas taastati. Lõplikult hävitati sammas aga 1949. aasta märtsis. Oma taastamist ootas mälestussammas peaaegu 60 aastat.

Taastatud mälestussammas on mõeldud mitte ainult Vabadussõjas võidelnutele, vaid kõigile, kes võitlesid eelmisel sajandil Eesti vabaduse eest.  Selle mõttega lisasid taastajad ausambale kaks lauset: esimese ausamba komiteelt «Kiituseks Järva–Jaani kihelkonnale, julgustuseks tulevastele põlvedele» ja teise  Johan Laidonerilt «Inimesed surevad – rahvas ei kao, rahvas elab edasi».

Nüüd on Järvamaal taastatud kõik Vabadussõjas langenute auks püstitatud mälestussambad