רפואה וחקר הסרטן

רפואה וחקר הסרטן, איך הגעתי לזה ולאן הגעתי עם זה...

זה התחיל כנראה בשליחי הסוכנות היהודית, שהגיעו, בעבר הרחוק, לכפרים נידחים במרחבי רוסיה כדי לשכנע צעירים יהודים לעלות כחלוצים לישראל.

אכן, אני בן לחלוצים שכאלה, אשר עלו מרוסיה לישראל בשנת 1930. נולדתי בישראל בשנת 1937. החינוך שניתן לי בבית, בתנועת הנוער ובבית הספר החקלאי, הכשיר את דרכי ל"הגשמה חלוצית", כך קראנו לכך בנעורינו.

פציעה קרבית בעת שרותי בצ.ה.ל קטעה "אידיאולוגיה" זו.

אז התנדבתי להדריך נוער בישובי העולים החדשים בישובי אזור לכיש ושם פגשתי קבוצת סטודנטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, גם הם מדריכי נוער והם אשר שכנעו אותי לפנות ללימודים באוניברסיטה.

הדרך לפקולטה לחקלאות ברחובות הייתה רק "טבעית". בפקולטה לחקלאות פגשתי בשני אנשים, להם אני חב את כל דרכי באקדמיה והם: פרופ' דוד דנון, רופא וחוקר ופרופ' קלמן פרק, רופא וטרינרי וחוקר.

העבודה המדעית במחיצתם, הביאה אותי להכרה, כי גם אני רוצה להיות רופא וחוקר - ואם חוקר, אזי חוקר מחלות הסרטן.

עם סיום לימודי הארוכים באוניברסיטה העברית בירושלים,


אכן הייתי לאגרונום, לרופא וחוקר.

ההשכלה המגוונת הזו, "שלחה" אותי לחקור את מחלת סרטן הראות בכבשים. אחת מתוצאות המחקר הזה, הייתה ההוכחה, כי מחלת סרטן הראות בכבשים נגרמת על ידי נגיף.

שנים ארוכות של עבודות מחקר מאומצות נוספות, גם של חוקרים רבים אחרים בארץ ובעולם, תרמו ותורמים הלאה מידע רב, אשר ברבות הימים יביא למניעת המחלה הקשה הזו, ראשית, באדם.

עד כה נודע כי הנגיף הזה, אשר גורם למחלת סרטן הראות בכבשים, הופך בהדרגה, במהלך של מיליוני שנים, לחומר גנטי המצוי במערך הד.נ.א. של הכבשים, במבנה כימי חדש, אשר מגן על התאים מפני אותו הנגיף עצמו כאשר הוא מצוי במצב הכימי המסרטן.

זהו תהליך "טבעי" של "חיסון גנטי", אך הוא איטי מאד ועתה נחקרת הדרך כיצד ל"זרז" תהליך "טבעי" זה.

בתאי הראות של האדם, בדומה לכבשים, קיים בד.נ.א. גם כן חומר גנטי מסרטן וממולו חומר גנטי נוגד סרטן המצוי באותו הד.נ.א.

אולם באדם, ה"חיסון הגנטי" התקדם מאד במהלך מיליוני שנים נוספות לשיווי משקל המיטיב עם החומר הגנטי המגן בפני סרטן אך כידוע, במידה לא מספקת עדיין.


לכן מחלת הסרטן בראות האדם, היא מחלה מאד מאיימת, אך כבר אינה מדבקת. ההשערה היא שגם באדם, זירוז תהליך החיסון הגנטי, באותן מחלות הסרטן אשר כן נגרמות על ידי נגיפים  - וישנן מחלות סרטן כאלה באדם - יביא ברבות הימים להפיכתם של הנגיפים הללו לבלתי פעילים.

עד אז, יש לומר תודה על לכך שנמצאו דרכים אחרות לטפל במחלות הסרטן באדם. בתנאים הקיימים היום, תהליך הזירוז של החיסון הגנטי הוא חלום שאין יודעים מתי יתגשם ואם בכלל יתגשם.

אמרו על כך החכמים, שכל מחקר רציני, פותר בעיה אחת (מה גורם לסרטן הראות בכבשים) ומעורר שאלות רבות אחרות (כיצד ל"זרז" את ה"חיסון הגנטי"...).

אכן זה מתסכל. טוב שאפשר גם לשיר...

איזי הוד

 9.11.2007  כח', חשוון, תשס"ח

 israel.hod@mail.huji.ac.il