טיפים‏ > ‏

סימון שבילים בשביל ישראלשביל ישראל מסומן באופן בלעדי על ידי צוות סימון השבילים של הועדה לשבילי ארץ ישראל. ניתן רק לשער כמה סימונים של שביל ישראל יש לאורך כ-1,000 הקילומטרים שלו אך ניתן להעריך כי מדובר בכמה מאות אלפים טובים של סימונים לבן, כחול, כתום שפזורים ברחבי הארץ. כידוע, סימון של שביל ישראל הוא מדורג כאשר הפס הלבן תמיד מצביע בכיוון ההליכה צפונה ואילו הפס הכתום של סימון שביל ישראל אמור תמיד להצביע לכיוון ההליכה דרומה.שביל ישראל הוא השביל הכי מסומן מכל השבילים בארץ ואנשי הועדה משתדלים להגיע לכל קטע שלו לפחות פעם בשנה בכדי לחדש את הסימונים ולודא כי הדרך ברורה ומובנת. אך עם זאת בלאי טבעי ופגיעות בשוגג או במזיד בסימונים מתרחשים כל הזמן ולכן לא תמיד כל הסימונים של שביל ישראל בכל הקטעים נמצאים במצב מיטבי. הבנה של ה"פילוסופיה" של הסימון תעזור לכם בקטעים אלו של סימון משובש ובאופן כללי בזמן הצעידה על שביל ישראל או על כל שביל אחר.

כ-85% מקטעיו של שביל ישראל הם על שבילים אחרים. במצב כזה יופיע לסירוגין הסימון של השביל (בכל צבע שלא יהיה) והסימון של שביל ישראל, כאשר בדרך כלל יהיו יותר סימונים של השביל הרגיל מאשר כאלו של שביל ישראל שכן אמור להופיע בכל פנייה קריטית, התפצלות ומפגש עם שביל אחר כדי שלא תתבלבלו.

תדירות הסימונים של שביל ישראל ושל כל שביל אחר תלויה בתנאי השטח. בדרך רכב פתוחה וברורה יופיע הסימון (של השביל הרגיל או של שביל ישראל) כל 100-200 מטרים לערך. בשבילים צרים ומפותלים, למשל בתוך סבך, תדירות הסימונים תהיה גבוהה הרבה יותר, אפילו כל כמה מטרים ובודאי בכל פנייה והתעקלות. האידיאל אומר כי כאשר עומדים ליד סימון אתם אמורים להיות מסוגלים לראות את הסימון הבא אחריו, אך כמובן שזה לא תמיד אפשרי וגם לא תמיד הכרחי כמו במקרים בהם הדרך מובנת.

אם הגעתם להתפצלות בה חסר סימון ואינכם בטוחים לאן לפנות דעו כי בסימון השבילים של שביל ישראל תמיד אמור להיות סימון אחרי פנייה בנוסף לסימון הפנייה עצמה שמורה לכם על הדרך, לכן הביטו לדרכים האפשריות השונות ונסו לזהות את הסימון הבא. אם אתם לא מצליחים נסו לזהות סלע גדול או ערימת סלעים שנראו כאילו הותקו ממקומם, יתכן מאוד ששם תמצאו את סימון שביל ישראל מסתתר.

בעיקרון, ככל שיעברו הימים בהם אתם הולכים על שביל ישראל תתחילו להבין ולהפנים את העיקרון של סימון השבילים בשביל ישראל, ותתחילו ממש "להרגיש" ולצפות למקומו של הסימון הבא. דעו כי הסימון של שביל ישראל לא נעשה על ידי אדם אחד כמובן ולא בתקופה אחת, וכמובן גם בתנאי שטח שונים, ולכן הסימון על קטעיו השונים של שביל ישראל הוא לא תמיד אחיד וקבוע. סימון שבילים הוא כמובן רק עזר בשטח עצמו והוא בשום אופן לא יכול להוות תחליף למפה. ישנם מקרים רבים, כמו ליד שדות חקלאיים, שקטעים שלמים של שביל ישראל פשוט נמחקים תחת גלגליו של טרקטור חסר זהירות, ומי שיסתך על הסימון בלבד כשהוא הולך את שביל ישראל יכול למצוא את עצמו בצרות.Comments