Timurtaş (Uçar) Hoca efendi

bismi6.jpg (4547 Byte)

Timurtaş Hoca efendi
Bilindigi gibi Timurtaş  (Uçar) Hoca efendi 20.01.2000 tarihinde saat 1.30'da Hakka yürüdü.

Bizde Timurtaş Hoca efendiyi unutmak istemedik:

Sevenlerinin agzindan Uçar

Dostlari Timurtas Uçar Hocaefendi'yi şöyle anlattilar;

Diyanet isleri Baskan Yardimcisi Sami Uslu: En yakin arkadasimdi. Okulda ayni sirayi paylastik. 1956'da basladigimiz IHL'den 1967'de bitirdigimiz Yüksek Islam Enstitüsü'ne kadar ayni siradaydik. Aktif, çaliskan, çok zeki, sen-sakrak, her an hareketli bir arkadasimizdi. Son dönemi zorluklar içinde geçti. Çesitli konusmalarindan hakkinda tahkikat takibat oldu. Bagcilar Müftüsü Cihan Kurt: Tam bir hocaefendi idi. Hizmet ehli idi. 1982'de istanbul'dan Bilecik'e tayin edilmisti. Birlikte 6 ay vaiz olarak görev yaptik. O dönemden beri samimiyetimiz var. Etrafina isIk tutan cemaati sürükleyen bir din adamiydi. Menfaati hiç düsünmeyen ikrami seven bir insandi. Bazi yerlere giderdik, bizlere hiç cüzdan açtirmazdi.

Sümbül Efendi Camii emekli basmüezzini Cemal Bozoy: 25 yildir taniyorum. şair ruhluydu. Sizinle konuşurken hemen bir dörtlük çikarirdi. Bir ayet ile bir saatten fazla vaaz eder, cemaati coştururdu. Özel toplantilara, Islami dügünlere konuşmaci olarak davet ederdim.

Timurtaş Uçar Kimdir?

ecdad87.jpg (5714 Byte)1944'te Elazığ'ın Sivrice ilçesi Uslu köyünde doğdu. imam Hatip Lisesi'ni Elazığ'da bitirdikten sonra Istanbul Yüksek Islam Enstitüsü'ne girdi. Öğrenciliği esnasında başladığı vaazlar dikkat çekti. Malatya vaizliği, Muş müftü vekilligi yapti.

Süleyman Ateş'in Diyanet işleri Baskanı olmasından sonra 1976'da istanbul Müftü baş muavini oldu. Şehzadebaşi ve Eminönü Yeni Camii'ndeki vaazlari büyük ilgi gördü. 1979'a kadar her vaazinda camiler doldu taşti. 1980 ihtilalinden sonra vaizlikten alinip Beykoz Çavuşbaşi köyüne imam hatip olarak tayin edildi. 1990'da Ümraniye imeş Camii'ne tayin edildi. 1999 başında 32 yıl emek verdiği Diyanet işleri'nden emekli oldu. Ancak köşesine çekilmedi.

Çocuklarının eğitimine önem veren Uçar, 4 evladını okuttu. Özel Fatih Koleji'nden mezun olan oğullarından Yusuf, Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni, Bekir Yunus IÜ Iletişim Fakültesi'ni bitirdi. Kızı Fatih Üniversitesi'nde, küçük oğlu Enes Emre ise Özel Yavuz Selim ilkögretim Okulu'nda okuyor.

Onur KAYA

Kaynak: ZAMAN, 21.01.2000

Comments