ارز دانشجویی

Source: www.applyabroad.org/forum

لطفا توجه داشته باشید که ارز دانشجویی مورد بحث در این متن تنها ارزدانشجویی برای دانشجویان اعزام با هزینه شخصی است.

دریافت فایل سوالات متداول ارز دانشجویی

دریافت لیست شعبه های بانک ملی پیشنهادی وزارت علوم

راهنمای ارسال مدارک دانشجویان آمریکا به دفتر حافظ منافع در واشنگتن برای تایید

اصطلاحات

ارز دانشجویی: مقدار مشخصی ارز به قیمت کمی بیشتر ازقیمت بانک مرکزی که طبق قانون به دانشجویان و سایر افراد که در ادامه ذکر خواهد شد تعلق میگیرد.
دانشجو: کسی که در دانشگاه ثبت نام کرده و گواهی اشتغال به تحصیل دارد. بدیهی است این فرد پول شهریه رو به حساب دانشگاه واریز کرده و گواهی پرداخت با تایید دانشگاه را در اختیار دارد.
دانشپذیر: کسی که پذیرش دانشگاه دارد اما هنوز پولی به دانشگاه پرداخت نکرده است پس گواهی اشتغال به تحصیل نیز نمیتواند داشته باشد
نامه پذیرش: نامه ای که از طرف دانشگاه برای شخصی ارسال میشود و بعد از آن شخص به عنوان دانشپذیر شناخته میشود. (نامه اصل و نه پرینت)
نامه شهریه: نامه ای که دانشگاه برای دانشپذیر میفرستد و شهریه را در آنجا ذکر میکند. البته از آنجایی که مقدار شهریه معمولا در نامه پذیرش و نامه آفر وجود دارد این نامه کمتر صادر میشود .
نامه آفر: نامه ای که برای فردی ارسال میگردد و در صورت قبول شرایط تحصیل از جمله رشته و شهریه توسط آن فرد نامه پذیرش توسط دانشگاه در مرحله بعدی صادر میشود.
بورس داخل ایران: مانند بورسیه هایی که هزینه تحصیل دانشجو توسط نهاد ها، سازمان ها و دانشگاه های مختلف موجود در ایران تامین میشود و عموما فرد متعهد به بازگشت بعد از اتمام دوره تحصیل است. مانند بورسیه های دانشگاه آزاد و هیئت علمی.
دانشجوی آزاد: دانشجویانی که هیچگونه بورسیه‌ای از ایران دریافت نکرده اند. در نتیجه دانشجویانی که بورسیه از کشورهای دیگر هستند هم دانشجوی آزاد با هزینه شخصی محسوب می شوند.
معرفی نامه وزارت علوم: نامه ای از وزارت علوم خطاب به شعبه ای از یک بانک که به درخواست شما با نشان دادن مدارک مورد نیاز از وزارت علوم دریافت میکنید. این نامه میتواند توسط دانشجو یا دانش پذیر درخواست گردد.

قانون فروش ارز دانشجویی توسط بانک مرکزی:کلیات:
بانک مرکزی ارز دانشجویی را توسط بانک های دولتی (بانک ملی) و بانک های خصوصی (سامان، پارسیان، پاسارگاد و ...) به متقاضیان میفروشد.
ارز دانشجویی برای پوشش دو نوع هزینه در نظر گرفته شده است:
1- هزینه شهریه سالانه: حداکثر سالی 15000 دلار آمریکا یا معادل آن به دیگر ارز ها
2- هزینه زندگی: ماهی 1000 دلار آمریکا یا معادل آن در دیگر ارزها
در گذشته بانک های ایرانی هزینه شهریه (قسمت اول ارز دانشجویی) را به طور مستقیم به حساب دانشگاه واریز میکرده اند. اما با توجه به تحریم های بانکی، امکان انتقال پول از بانک های ایران به حساب دانشگاه وجود ندارد. پس، طبق قانون، بانک میتواند ارز مورد نیاز را به صورت نقدی در اختیار متقاضی (دانشجو یا دانشپذیر) قرار بدهد.

مراحل گرفتن ارز دانشجویی:
به طور مختصر مراحل خرید ارز دانشجویی عبارت است از:
1- تشکیل پرونده در سایت نشا
2- گرفتن وقت برای معرفی نامه از طریق لینک nesha.msrt.ir/nesha/student/ArzBankRequestServlet
3- مراجعه به وزارت علوم در زمان وقت، تحویل مدارک به وزارت علوم و دریافت معرفی نامه
4- مراجعه به بانک و دریافت ارز
نکته: در مواردی که داشجویان پزشکی قصد ادامه تحصیل دارند باید به جای وزارت علوم به وزارت بهداشت و آموزش پزشکی مراجع کنند.

تشکیل پرونده در سایت نشا:

کلیه متقاضیان باید در سایت نشا تشکیل پرونده داده باشند. مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده باید در سایت نشا آپلود شوند. مدارک مورد نیاز بسته به اینکه شما در مرحله دانش پذیری هستید یا دانشجویی متفاوت خواهد بود.
نکته: کلیه متقاضیان پسر باید در صورت داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت تصویر کارت را در سایت آپلود کنند. حتی اگر مکان مناسبی در سایت برای آپلود این مدرک وجود نداشت.
آدرس سایت: www.nesha.msrt.ir/nesha/register/welcome.jsp

مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده وزارت علوم برای دانشجویان و دانشپذیران:
 1. گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و گواهی پذیرش قطعی برای دانش پذیران (اصل)
 2. شناسنامه
 3. کارت ملی
 4. کارت پایان خدمت یا معافیت
 5. صفحه اول گذرنامه جایی که مشخصات و عکس وجود دارند (کپی)
 6. صفحه ورود و خروج گذرنامه (اگرتابه حال ازکشور خارج نشدید و گذرنامه شما بدون مهر ورود و خروج است،صفحه خالی آنرا آپلود کنید)،
 7. ویزا
 8. عکس
نکته: اسکن مدارکی مثل ویزا، گذرنامه، اشتغال به تحصیل باید از اصل آنها تهیه شده باشد.
نکته: آقایان در صورت خارج شدن از کشور با وثیقه، باید برگه معافیت تحصیلی خود را آپلود کننند.
نکته: اسکن مدارک فوق باید در سایت نشا آپلود شوند و و در روز مراجعه به وزارت علوم باید اصل یا کپی آنها به وزارت علوم ارائه شوند.
نکته: به همراه داشتن اصل مدارک همیشه راه مطمئن تری است.

پس از ثبت نام در سایت باید چکار کرد؟

پس از ثبت نام به شما یک شماره پرونده داده میشود که باید آن را به خاطر داشته باشید تا هنگام مراجعه به وزارتخانه اعلام کنید. همچنین این شماره بعد از ثبت نام در پروفایل شما هم قابل رویت خواهد بود. ضمنا اگر تا قبل از این مرحله برای پیدا کردن بانکی که ارز دانشجویی میدهد اقدام نکردید، پس از پایان ثبت نام باید اقدام کنید. اگر خودتان در کشور حضور دارید که میتوانید اینکار را انجام دهید، در غیر اینصورت خانواده شما باید برای پیدا کردن بانک دست به کار شوند.

گرفتن وقت برای معرفی نامه:

پس از ورود به پروفایلتان، بر روی لینک "مدیریت درخواستها" کلیک کرده و از زیر منوی آن لینک "درخواست نامه بانک را انتخاب کنید. توسط این قسمت میتوانید اقدام به ثبت درخواست نامه معرفی به بانک خود نمایید. توجه کنید که در این درخواست باید نام بانک و شعبه مورد نظر خود را نیز مشخص کنید. همچنین، مکان آپلود کردن سه فایل وجود دارد که شما فقط باید گواهی اشتغال به تحصیل ترم جاری خود را آپلود کنید. اگر در حال تحصیل می باشید که این کار برای شما امکانپذیر و واجب است، در غیر این صورت و در حالی که هنوز در ایران هستید، فقط نامه پذیرش خود را آپلود کنید. (دانشجویان آمریکا علاوه بر نامه اشتغال به تحصیل، باید فرم I-20 را نیز آپلود کنند). لذا مکانهای دیگر برای آپلود را خالی بگذارید. پس از ثبت درخواست، تاریخ مراجعه شما به وزارت علوم برای دریافت نامه توسط سامانه به شما اعلام میشود.
نکته: در صورتی که نام کاربری و رمز عبور خود را نمیدانید از همان شماره ملی برای هر دو مورد استفاده بفرمایید.
نکته: برای انجام این مرحله باید نام بانک و شعبه مشخص شود
نکته: مراجعه زودتر از هنگام به وزارت علوم تا این لحظه مفید نبوده است.

مراجعه به وزارت علوم:

با مراجعه به وزارت علوم معرفی نامه را دریافت میکنیم و به بانک میبریم.
معرفی نامه که از وزارت علوم میگیریم شامل تاریخ، نام دوره تحصیلی، نام دانشگاه میباشد. تمام مطالب مندرج در نامه به جز تاریخ گواهی باید با نامه اشتغال به تحصیل یا نامه پذیرش مطابقت داشته باشه. وزارت علوم معمولا دوره تحصیلی یکساله را به دو بخش تقسیم میکند.بخش اول ترم پاییزه به مدت 5 ماه که تا بهمن ادامه داره و قسمت دوم که مابقی دوره شما رو شامل میشه.دقت داشته باشید که اگر شما 9 ماه در سال دانشجو باشید و 3 ماه تعطیلی دانشگاه باشه، بابت اون 3 ماه هزینه زندگی (به ازای هر ماه 1000 دلار آمریکا) دریافت نمیکنید.
همچنین در صورتی که دانشجو نباشید و تنها دانش پذیر باشید در انتهای نامه وزارت علوم نوشته شده است که شما تعهد میدهید گواهی اشتغال به تحصیلی که به تایید نمایندگی ایران در آن کشور رسیده است را به بانک ارائه دهید.
یادآوری: تنها مدرک نشان دهنده دانشجو بودن شخص گواهی اشتغال به تحصیل است.

هنگام مراجعه به وزارت خانه چه مدارکی باید به همراه داشت؟

· اگر در ایران حضور دارید و هنوز در دانشگاه ثبت نام نکرده اید، هنگام مراجعه به وزارت علوم اصل و کپی تمام مدارکی که در سامانه هنگام ثبت نام آپلود کرده اید + شماره پرونده + اصل نامه پذیرش (اصل نامه پذیرش یا باید توسط شما به صورت دستی به وزارت خانه برده شود و یا باید از طریق دانشگاه به ایمیلهای زیر ارسال شود. اما اگر هیچکدام امکانپذیر نیستبايستيکپی پذيرشخودرا ابتدا به تایید سفارت کشور مربوطه در ایران برسانید. در این صورت نامه تایید شده با اصل نامه پذیرش برابری میکند. (eshteghal.tahsil@gmail.com;ezamazad@iranscholarship.net
· اگر قبلا در دانشگاه ثبت نام کرده اید و در ایران حضور دارید بجای اصل نامه پذیرش باید گواهی اشتغال به تحصیل خود را ارائه کنید
· اگر به هر دلیلی در ایران حضور ندارید خانواده شما، یعنی پدر، مادر، خواهر یا برادر بدون هیچ مشکلی میتوانند پیگیر کارهای شما باشند. (اگر فرد دیگری قرار است به کارهای شما رسیدگی کند حتما باید از شما وکالتنامه معتبر داشته باشد.) ایشان نیز باید اصل گواهی اشتغال به تحصیل شما را که باید برایشان بفرستید ارائه کنند. ضمنا بدیهی است هنگام مراجعه به وزارت خانه برای نامه، لازم نیست اصل مدارکی چون پاسپورت و ویزا ارائه شود. چون به هر حال شما از کشور خارج شده اید، اما کپی آنها حتما باید ارائه شود (ترجیحا برابر اصل شده). برای دانشجویان کشور آمریکا ارائه I-20 الزامیست.

مراجعه به بانک:
مرحله محاسبه مبلغ، فروش ارز دانشجویی در بانک انجام میگیرد و لازم به گفتن هست که وزارت علوم هیچ تعهد و وظیفه ای برای محاسبه مبلغ ارز نداره.
مبلغی که در بانک محاسبه میشود بر پایه معرفی نامه وزارت علوم میباشد. به این معنی که اگر در نامه وزارت علوم نوشته بود از 1 مهر لغایت پایان بهمن، بانک مبنای محاسبه رو 5 ماهه قرار میدهد و به عنوان مثال هزینه زندگی را برای 5 ماه پرداخت میکند. میزان پرداختی ارز برای شهریه هم اصولا باید به همین میزان کم شود.
همانطور که پیش از این گفته شد پیش از تحریم بانک های ایران بانک های ایرانی پول شهریه را مستقیم به حساب دانشگاه واریز میکردند، اما به دلیل تحریم ها این رود متوفق شد و بانک پول را نقدی به دانشجو تحویل میدهد. در مقابل دانشجو موظف است گواهی مبنی بر واریز شدن این مبلغ به حساب دانشگاه را به بانک ارائه دهد. در اینجا دو حالت وجود دارد:
1- شهریه پرداخت نشده و گواهی پرداخت شهریه در اختیار ندارید: در این حالت که بیشتر برای دانش پذیران به وجود می آید بانک از شما تعهد میخواهد که بعد از مدت گواهی پرداخت شهریه به دانشگاه را ارائه نمایید. تعهدی که بانک از متقاضی میگیرد بسیار متنوع هست، این تعهد ممکن است یم نامه رسمی، یک نامه کاملا غیر رسمی، و یا حتی نگه داشتن 20% مبلغ به عنوان وثیقه در نزد بانک است.
به عنوان مثال اگرشما درایران باشید وخودتان به بانک مراجعه کنید،اصل ویزا وپاسپورت وسندیکه میزان شهریه شما را نشان دهد. ازآنجاییکه هنوز دردانشگاه ثبت نام نکرده ایدا حتملا بانک ازشماتعهدی خواهدگرفت مبنی براینکه پس ازمشغول به تحصیل شدن دردانشگاه،گواهی اشتغال به تحصیل خود راکه به تایید سفارت ایران درکشورمربوطه رسیده است راظرف مدت 6 ماه برای آنهابفرستید. اگرهزینه شهریه راهم دریافت کردید،احتمالدارد 20% معادل ریالی ارزپرداختی به شما را به عنوان وثیقه نزد خود نگه دارند تا شمارسیدپرداخت شهریه رانیز برای آنها بفرستید تا آن وثیقه آزادشود. احتمال داردهیچکدام راهم نخواهد!
مشتری بانک و شعبه بودن مسلما یکی از عوامل تاثیرگذار در نوع تعهدی است که بانک از متقاضی میگیرد.
2- رسید پرداخت وجود دارد: در این مورد بانک از شما تعهدی نخواهد گرفت.
در ابتدا بانک با استناد به مدارک ارائه شده توسط شما مقدار کل شهریه را قبول میکند. این مدارک نیاز به تایید خاصی ندارد و میتوانند پرینتی از سایت دانشگاه باشند اما در مرحله بعد، هنگامی که ارز را دریافت کردید، گواهی پرداخت شهریه باید شامل تاریخ، مبلغ و نام دانشجو (نه پرداخت کننده) باشد. (در این زمینه قانونی وجود ندارن اما مسلما توسط بانک کنترل خواهد شد)

هنگام مراجعه به بانک چه مدارکی لازم است و ورند کار چگونه خواهد بود؟
 1. معرفی نامه صادر شده از وزارت علوم
 2. مدرکی شامل هزینه شهریه دانشگاه ( لازم اصل باشد)
 3. مدارک معمول شامل ویزا، شناسنامه و ...
برخی سوالات متداول


این تسهیلات به چه کسانی ارائه می شود؟

کسانی که دارای پذیرش قطعی از یکی از دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم هستند و واقعا قصد ادامه تحصیل در آن دانشگاه و کشور را دارند. یا اینکه در حال حاضر مشغول ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی می باشند.

این تسهیلات توسط کدام ارگانها ارائه می شود؟

وزارت علوم و وزارت بهداشت. از آنجاییکه متقاضیان مربوط به وزارت علوم بسیار بیشتر هستند، تمامی سوالات و پاسخهای نوشته شده در این بخش مربوط به دانشجویان وزارت علوم میباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با روند کار دروزارت بهداشت به آدرس http://www.unp.ir/news_18195.htm مراجعه کنید

ارز دانشجویی به چه نرخی فروخته می شود؟

با توجه به تجربه افرادی که تا کنون ارز دانشجویی دریافت کرده اند: نرخ مرجع بانک مرکزی + 80 ریال کارمزد بانک به ازای هر دلار. هر گونه فروش با نرخی غیر از نرخ مرجع، مانند نرخ بازار فرعی یا آزاد، غیر قانونی می باشد.

کدام بانکها ارز دانشجویی پرداخت میکنند؟

ارائه ارز دانشجویی توسط بانک های خصوصی مانند پارسیان، پاسارگاد، سامان و .. انجام میشود. همچنین بانک ملی هم به عنوان یک بانک دولتی اقدام به ارائه ارز دانشجویی مینماید.
بانک پیشنهادی وزارت علوم بانک ملی، شعبه مرکزی در مراکز استانها می باشد. برای تهران، بانکهای ملی خاصی مشخص شده است و بسته به اینکه کدام بانک در ناحیه محل زندگی شما قرار دارد میتوانید به آن بانک مراجعه کنید. دقت کنید که هیچ اجباری در انتخاب بانک وجود ندارد و لیست تنها یک پیشنهاد است.
· باید توجه داشت که ارائه ارز از لحاظ مقدار و همچنین نوع ارز (دلار، پوند، یورو، ...) در هر شعبه با شعبه دیگر متفاوت است. حتی با توجه به اینکه اندوخته ارزی هر شعبه در روزهای مختلف متفاوت است نوع همکاری یک شعبه با متقاضیان در روزهای مختلف نیز میتواند متفاوت باشد. پس تاکید میشود قبل از رفتن به وزارت علوم برای گرفتن معرفی نامه حتما با شعبه بانک کاملا هماهنگ باشید.
· در حال حاضر بانک ملت پرداخت این گونه ارز را به طور کل حذف کرده است

انواع و میزان ارز پرداختی چقدر است؟

ارز دانشجویی شامل دو قسمت میباشد. قسمت اول برای پوشش مبلغ شهریه و قسمت دوم شامل هزینه زندگی است.
شهریه: حداکثر 15000 دلار در سال یا 7500 دلار در هر ترم. شهریه شما هرچقدر هم که بیشتر از 15000 دلار در سال باشد، بیش از این مبلغ به شما ارز دانشجویی داده نمیشود. اما اگر کمتر از این حد باشد، معادل با شهریه به شما ارز داده میشود. مثلا، اگر شهریه شما 20000 دلار در سال باشد، به شما فقط 15000 دلار در سال ارز برای شهریه پرداخت خواهد شد و اگر شهریه شما 10000 دلار در سال باشد، شما فقط 10000 دلار شهریه دریافت خواهید کرد.
هزینه زندگی: حداکثر ماهی 1000 دلار. هزینه زندگی شما هرچقدر هم که بیشتر از 1000 دلار درماه باشد به شما فقط 1000 دلار برای هر ماه پرداخت خواهد شد. برای کشورهایی که هزینه زندگی کمتر از 1000 دلار برآورد میشود، بانک میتواند کمتر از این مبلغ را پرداخت نماید.(مانند مالزی)در این موارد سلیقه اپراتور بانک و چانه زنی متقاضی مهم خواهد بود.

معرفی نامه به بانک چند بار صادر میشود و چه زمانی؟

وزارت علوم برای هر ترم فقط 1 بار نامه صادر میکند (یعنی سالی 2 بار) هر ترم به تشخیص وزارت خانه 5 یا 6 ماهه خواهد بود. برای مثال اگر دوره ی تحصیلی شما 2 ساله باشد، شما در طول 2 سال میتوانید 4 نامه از وزارت خانه دریافت کنید. اما کی؟ شما هر زمانی که برای دریافت نامه اقدام کنید در یک ترم خاص قرار دارید. در نتیجه، نامه وزارت خانه برای ترم جاری شما صادر میشود. دریافت نامه بعدی برای ترم بعدی، به پایان ترم جاری و شروع ترم جدید موکول می شود.

آیا برای ترم تابستان هم می شود ارز دریافت کرد؟

هنوز دستورالعملی برای صدور نامه برای ترم تابستان ارائه نشده است.

آیا میتوان برای ترم های سپری شده هم ارز دریافت کرد؟

خیر. نه برای شهریه و نه برای هزینه زندگی.

آیا بانک هزینه زندگی را ماه به ماه و هزینه شهریه را ترمی پرداخت میکند یا یکجا؟

هر دو نوع امکانپذیر است. بانک میتواند هزینه زندگی را ماه به ماه یا یکجا پرداخت کند. همچنین میتواند شهریه سالانه شما را نصف کرده و در هر ترم پرداخت کند یا یکجا شهریه یکسال را به شما بدهد. در نتیجه، این موضوع نیز کاملا به مذاکرات شما با بانک بستگی دارد.

آیا میتوان برای همسر و فرزندان هم ارز دانشجویی دریافت کرد؟

بله، برای همسر و هر یک از فرزندان، میتوان معادل 500 دلار هزینه زندگی دریافت کرد. توجه کنید که این موضوع به وزارت خانه مربوط نمیشود. در واقع نامه معرفی به بانک برای مجردها و متاهل ها فرقی نمیکند. اما زمان مراجعه به بانک، در درجه ی اول شما باید بانک را متقاعد کنید که متاهل هستید (با ارائه اسناد مربوطه) و در درجه ی دوم اینکه به همراه خانواده عازم آن کشور هستید (با ارائه ویزای همسر و فرزندان).

آیا داشتن بورسیه از کشورهای دیگر (به غیر از ایران) مانع از دریافت این ارز می شود؟

داشتن بورسیه از کشور های خارجی مشکلی در دریافت هزینه زندگی ایجاد نمیکند. تنها مشکل در ارز دانشجویی مربوط به شهریه وجود دارد.
باتوجه به متنوع بودن بورسهای تحصیلی صحبت کلی دراین زمینه امکانپذیرنیست. متقاضیان محترم باتوجه به نوع بورسیه ای که گرفتند باید در این موردتصمیم بگیرن. تنهامدرک مورد نیاز بانک برای فروش ارز دانشجویی به عنوان شهریه تحصیلی ارائه گواهی پرداخت شهریه میباشد. توجه کنید که نام پرداخت کننده مهم نیست وصرفا نام دانشجو درگواهی نوشته خواهد شد. پس اگر قادر به اخذ گواهی ازدانشگاه هستید، شما میتوانید برای ارز دانشجویی بابت شهریه نیز اقدام بفرمایید.

آیا با داشتن نامه پذیرش مشروط (معمولا برای گذراندن دوره های زبان) می توان ارز دانشجویی دریافت کرد؟

تا زمانی که شما مشغول گذراندن دوره زبان یا هر دوره پیش نیاز دیگری که دانشگاه برای شما گذاشته است هستید، خیر، اما به محض تمام شدن آن دوره یا ترم، با گرفتن گواهی اشتغال به تحصیل می توانید نسبت به دریافت نامه اقدام کنید.

آیا می توان برای دوره های کوتاه مدت یا کنفرانسها از این ارز استفاده کرد؟

خیر، این ارز فقط برای دوره های تحصیلی با طول دوره مشخص طراحی شده است. جهت اطلاع از ارز دولتی برای دوره ها ی کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی و .. به سایت بانک مرکزی،مقررات، مقررات ارزی، بخش سوم مراجعه بفرمایید.

آیا مقطع تحصیلی اهمیت دارد؟

همه مقاطع تحصیلی مورد تایید در ایران اعم از لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
از آنجایی که Postdoctoralجز مقاطع تحصیلی رسمی در ایران محسوب نمیشود پس ارز دانشجویی به این دسته از متقاضیان تعلق نخواهد گرفت.

اگر قبلا در ایران مقطع تحصیلی خاصی (مثلا فوق لیسانس) گذرانده شده باشد و پذیرش ما مجددا در همین مقطع از کشور دیگری باشد، ارز دانشجویی تعلق خواهد گرفت؟

بله، چرا که وزارت خانه اصلا چنین استعلامی نخواهد کرد و در صورتی که این مطلب توسط متقاضی مطرح نشود وزارت علوم نیز مشکلی نخواهد داشت و فقط بر اساس نامه پذیرش یا گواهی اشتغال به تحصیل شما نامه صادر خواهد شد.

آیا فاصله بین تحصیلات مشکلی ایجاد میکند؟

فاصله بین تحصیلات اصلا اهمیت ندارد. یعنی حتی پس از گذشت 10 سال از تحصیلات مقطع قبلی، شما می توانید برای مقطع بعدی که قصد خواندن آن را دارید ارز دریافت کنید.

آیا استفاده از این تسهیلات تعهدی به همراه دارد؟

در تمام مراحل کار، شما سندی مبنی بر اینکه در آینده متعهد به انجام کاری خواهید بود را امضا یا مشاهده نخواهید کرد. در نتیجه، اعلاظاهر هیچ تعهدی در بر نخواهد داشت.

آیا نیمه وقت با تمام وقت بودن دوره تحصیلی تاثیر گذار است؟

خیر.

آیا مورد تایید بودن دانشگاه و رشته از طرف ایران شرط است؟

هنگام ثبت نام در وزارت علوم از طریق سامانه نشا شما باید نام دانشگاه و رشته ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید از یک لیست مشخص انتخاب کنید. قرار داشتن نام دانشگاه و رشته ی شما در آن لیست به معنی مورد تایید بودن است. در غیر اینصورت با توجه به اینکه حتی امکان ثبت نام هم وجود نخواهد داشت، نمی توان از این تسهیلات استفاده کرد.

آیا درجه الف یا ب یا ج بودن دانشگاه در لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم اهمیت دارد؟

خیر، صرف اینکه دانشگاه در لیست وزارت علوم وجود داشته باشد و خواندن رشته ی مورد نظر ممنوع نباشد کافیست.

دانشجویانی که هنوز ویزای خود را دریافت نکرده اند باید چکار کنند؟

برای گرفتن نامه معرفی به بانک و استفاده از ارز دانشجویی حتما باید ویزای کشور مربوطه را دریافت کرده باشید. چرا که بانک و وزارت علوم مطمئن باشند برای ادامه تحصیل به کشور مورد نظر مسافرت میکنید. اگر هنوز ویزا دریافت نکرده اید ولی قصد دارید در سایت ثبت نام کنید و نوبت خود را از سامانه دریافت کنید تا ویزای شما آماده شود، میتوانید یک صفحه خالی گذرنامه را اجالتا آپلود کنید. بعد از آماده شدن ویزا می توانید از طریق قسمت "اطلاح فایلها" در پروفایلتان (پس از پایان ثبت نام) مجددا ویزای خود را آپلود کنید. ضمناً براي متقاضيان ادامه تحصيل در كشور‌آمريكا ، ارائه فرم I-20 الزامي است.

اگر دریافت ویزا منوط به واریز شهریه دانشگاه باشد چکار باید کرد؟

در این صورت نیز، شما اول باید شهریه دانشگاه را پرداخت کنید تا ویزای شما آماده شود، سپس با ارائه ویزا و رسید پرداخت شهریه خود به بانک می توانید معادل آن ارز دریافت کنید.

اگر کشور مربوطه نیاز به ویزا نداشت، مثل مالزی، چکار باید کرد؟

دانشجویانی که قصد دارند برای ادامه تحصیل به کشورهایی مثل مالزی یا ترکیه، که برای ورود اولیه احتیاج به ویزا ندارند بروند، متاسفانه قبل از ثبت نام در دانشگاه و گرفتن ویزای دانشجویی کشور مربوطه نمیتوانند از وزارت علوم نامه برای ارز دریافت کنند. در واقع نمی توانند قبل از عزیمت به کشور مربوطه و دریافت ویزا ارز دانشجویی دریافت کنند. در نتیجه پس از عزیمت و ثبت نام در دانشگاه، امور مربوطه را خانواده شما در ایران میتوانند پیگیری کنند.

آیا ویزاهایی که به شکل یک بار ورود صادر شده اند و در فرودگاه روی آنها خط کشیده شده است برای وزارت علوم معتبر است؟

بله. به هر حال شما به اعتبار همان ویزا در آن کشور مشغول به تحصیل هستید و خط کشیده شده روی ویزا فقط به منزله آن است که شما از یک بار ورود خود استفاده کرده اید.
آیا با داشتن ویزای اقامتی (یا هر نوع ویزای دیگری غیر از دانشجویی) میتوان ارز دانشجویی دریافت کرد؟
خیر، ویزای شما حتما باید دانشجویی باشد.

آیا حتما باید در تاریخ اعلام شده توسط سایت برای مراجعه و دریافت نامه اقدام کرد؟

بله، اکیدا زودتر از موعد به وزارت علوم مراجعه نکنید، چرا که به دلیل ازدحام اصلا پاسخگو نخواهند بود.اما اگر ویزای شما دیرتر از تاریخ اعلام شده توسط وزارت خانه آماده شد، میتوانید بعد از تاریخ اعلام شده نیز مراجعه کنید.

آیا میتوان نام بانک و شعبه ای که در درخواست نامه بانک در سامانه نشا مشخص کردیم را هنگام مراجعه به وزارت خانه عوض کرد و نامه را برای بانک دیگری گرفت؟

از آنجاییکه احتمال دارد بانک در لحظات آخر از دادن ارز به شما خودداری کند این امکان فعلا وجود دارد.چرا که هنوز نامه صادر نشده و متصدی مربوطه در وزارت علوم همکاری لازم را در این زمینه خواهد داشت. اما حتما چند روز قبل از مراجعه به وزاتخانه با بانک مجددا هماهنگی کنید تا در صورت امتنا، فرصت برای پیدا کردن بانک دیگری را نیز داشته باشید.

آیا دانشجویان کشور آمریکا نیز نیاز به تایید گواهی اشتغال به تحصیل خود دارند؟


دانشجویان کشور آمریکا با توجه به وجود نداشتن سفارت ایران در آن کشور، نیازی به تایید گواهی اشتغال به تحصیل خود ندارند. اما بعضی از بانکها اصرار دارند که این گواهی باید توسط دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن (سفارت پاکستان) حتما تایید شود. لذا، حتما در این زمینه با بانک مذاکرات لازم را داشته باشید.

آیا دانشجویان کشور انگلستان نیز نیاز به تایید گواهی اشتغال به تحصیل خود دارند؟

خیر

آیا میتوان گواهی اشتغال به تحصیل و رسید پرداخت شهریه را برای بانک فکس یا ایمیل کرد؟

خیر،کپی یا اسکن یا ایمیل گواهی اشتغال و رسید شهریه مورد قبول نمی باشد. چرا که برای ارائه این مدارک به بانک، به شما 6 ماه فرصت داده می شود.

اگر به بانک مراجعه کردیم و به هر دلیلی به ما ارز ارائه نکرد چکار کنیم؟

وزارت علوم برای هر ترم (5 یا 6 ماه)، فقط یکبار نامه خطاب به بانک صادر می­کند. بنابراین قبل از دریافت نامه حتما از بانک مورد نظر خود مطمئن شوید. اگر بانک به هر دلیلی پس از مراجعه شما به شما ارز ارائه نکرد، باید این موضوع توسط بانک به وزارت علوم اعلام شود تا وزارت خانه دوباره نامه را خطاب به بانک دیگری صادر کند. توجه کنید که اینکار فرایند اداری خاص خود را میطلبد و زمانبر خواهد بود.

از زمان شروع تا دریافت ارز حدودا چقدر زمان لازم است؟

متاسفانه به دلیل حجم وسیع ثبت نام دانشجویان برای دریافت این ارز، احتمال دارد نوبت شما برای 2-3 ماه بعد باشد. در نتیجه نمیتوان حتی زمان تقریبی برای اینکار عنوان کرد. اما اگر زمان را از بعد از نوبتی که وزارت خانه به شما اختصاص داده در نظر بگیریم (روزی که نامه از وزارت علوم دریافت می شود) بین 1روز تا 1 هفته طول خواهد کشید که این زمان کاملا به سطح همکاری بانک مربوطه با شما بستگی دارد.
اگر وقت داده شده توسط وزارت خانه طوری باشد که هنگام مراجعه ما در اوسط یا اواخر ترم باشیم، باز هم ارز برای آن ترم پرداخت می شود؟

اگر مدت زمان باقی مانده از ترم بیش از یک ماه باشد بله. البته این جواب با توجه به عملکرد وزارت علوم در قبال ترم گذشته داده شده است و ممکن است در آینده لزوما اینگونه نباشد.

برای دریافت ارز باید مشتری بانک باشیم؟
لزوما خیر، اما بانک ها با مشتریان خود همکاری بیشتری انجام میدهند.

آیا کسی غیر از دانشجو می تواند بجای دانشجو برای دریافت نامه به وزارت خانه مراجعه کنند؟
بله. پدر، مادر، خواهر یا برادر شما فقط با در دست داشتن مدرک شناسایی که نسبت ایشان را با شما مشخص کند می توانند نامه را دریافت کنند. هر کس دیگری غیر از خانواده اصلی (دوست، آشنا، وکیل و غیره) باید از شما وکالتنامه رسمی داشته باشد.

آیا کسانی که قبلا در وزارت علوم به صورت حضوری تشکیل پرونده داده اند هم نیاز به ثبت نام در سامانه نشا دارند؟
بله، شما نیز باید تمام مراحل ذکر شده را سپری کنید، چرا که باید برای دریافت نامه ابتدا درخواست خود را از سامانه نشا ثبت کنید و بعد به وزارت خانه مراجعه کنید.       
Comments