Jak si založit Google účet ke svému emailu


Co

Můžete využívat >>Google služby se svým libovolným emailem (pozn.: dále namísto Google používáme GG, ano?)
(např. jmeno@seznam.cz nebo jmeno@vaseprace.cz). Můžeme mu říkat "mateřský email", ano? :)

NE, nebojte, váš samotný email NEbude nijak ovlivněn ani zpřístupněn GGu.
ANO, k vašemu GG účtu patří i služba Gmail (GG-email), ale tam se vám budou jen kopírovat oznámení týkající se např. sdílení dokumentů apod. ... tedy samotných GG služeb. To je fajn, když si potřebujete vyhrabat nějaké starší oznámení, ale jinak si toho nemusíte všímat... ju?

Takže, ještě jednou: máte svůj email (třeba jmeno@seznam.cz, ten "mateřský") a k němu chcete GG účet ... ANO, je to možné.

Proč

Př.1: Nechcete email od GG, ale kolegové s vámi chtějí sdílet dokumenty nebo přístup k zaheslovaným stránkám.
Př.2: Některé služby (lidověji: webovky) vyžadují identifikaci uživatelů a chtějí, abyste použili GG účet.
Př.3: ... třeba prožíváte něco jiného, klidně nám to napište do > formuláře...

Jak na to

Skoukněte si video v pravém panelu. 
Trvá to jen něco málo přes 2 minuty a můžete si jej přehrát vícekrát nebo si ho zastavit v místě, kde si nejste jisti. Můžete si jej pustit znovu v případě, že si už sami zřizujete GG účet a potřebujete se ujistit, že postupujete správně.

Už jste se na to koukli?
Jestli ne, prosím, udělejte to, abyste viděli celý postup.

Pozn: na videu je jeden mezikrok (Přihlásit se a až pak Vytvořit účet), který je už možné obejít.... když kliknete na odkaz níže Vytvořit účet. Až najdeme chvilku, natočíme video vlastní, ju? :))

Po skouknutí videa tedy můžete přejít na >> Vytvořit účet.

S čím obvykle bývají potíže


GG ověřovací kódOvěřovací kód

Ano, ten má GG opravdu nepříjemný, potřebujeme trpělivost a dobré (případně cízí :)) oči. Klik na ikonku vozíčkáře moc nepomůže, protože se spustí hlas, který hláskuje slovo.. anglicky. Chjo.

Ověření vlastnictví mateřského emailu

Uživatelé bývají překvapeni, že poté, co vyplnili a odeslali vstupní formulář, musí ještě otevřít svůj mateřský email, zkopírovat si kód nebo kliknout na potvrzovací odkaz. Technicky to ale velký problém není, jen to je otravné. Bezpečnost je vždy trochu otravná a zde je jistě zcela na místě - díky tomuto kroku máte vy i GG jistotu, že váš mateřský email nebude používat pro GG služby nikdo jiný.

Heslo

Můžete, ale nemusíte, použít heslo ke svému mateřskému emailu. Když zadáte jiné (třeba proto, že Google vyžadoval heslo delší než jaké používáte u mateřského emailu), pak si jej musíte obnovit přes GG (>>zde). Je proto důležité věnovat pozornost bezpečnostním otázkám a nastavením, které používáte při registraci GG účtu.

Smluvní podmínky

Jistě, v rámci právní gramotnosti byste si měli pamatovat, že bez důkladného pročtení podmínek byste neměli smlouvu odsouhlasit. Ale možná že nerozumíte všemu, co se v ní píše. Můžete se obrátit na někoho právně či informačně zdatnějšího, ale vězte, že GG zatím nečelil významnější kauze ze strany individuálních uživatelů. To, co GG dělá a je nestandardní, je
a) nechává své roboty prohledávat obsah vašich emailů a dokumentů, aby vám nabízel reklamu podle okruhu vašich zájmů (protože klikání na reklamu je to, co GG živí především);
b) postupně vylepšuje své služby, aniž by to hlásil dopředu (občas přijdete a chvíli koukáte... ale jen chvíli a vždy je k ruce virtuální průvodce)
a ty, u kterých nevěří, že budou životaschopné, ruší (zde - naopak - vždy s varováním několik měsíců před jejich ukončením);
c) vyžaduje pravdivé osobní informace (přístup GG je v tomto ohledu v internetovém prostředí netradiční... většina služeb vám umožňuje skrýt svou indentitu za (vlastně falešnou) "virtuální identitu". Je to jistě k diskusi, ale ne s GGlem ;)). 
Tyto informace GG zveřejňuje pouze s vaším souhlasem, sami si můžete jejich zobrazení ostatním kontrolovat přes správu svého profilu >>zde.

Pokud vám připadá, že je to přiměřená "cena" za služby, které vám GG zdarma nabízí, asi nebudete mít s podmínkami užívání GG služeb vážnější problém. 
Video si můžete zvětšit na celou obrazovku klikem na ikonku obrazovky v pravém dolním roku náhledu videa. Zpět se dostanete např. klávesou Escape.

Video, které předvede vytvoření účtu Google