Frisbee je slovo, ktoré pomenúva fenomén lietajúceho taniera. Je odvodené od severoamerickej pekárne Frisbie pie company, kde sa vyrobil prvý výlisok. Frisbee je už niekoľko rokov registrovaná ochranná značka spoločnosti Wham-O, ale tento pojem natoľko zdomácnel, že pomenúva ľudí, hry a celkový životný štýl.

V súčastnosti existuje niekoľko tímových a individuálnych hier s lietajúcim tanierom. Komunita hráčov diskových športov je mimoriadne rozmanitá a veľmi osobitá.

Citát Paula Kennyho, bývaleho prezidenta FPA a majstra sveta vo frisbee freestyle:

"Frisbee people are the finest people in the world"

hovorí však za všetko.

Ultimate frisbee

Tímový šport s lietajúcim tanierom, v ktorom proti sebe hrajú dve družstvá. Rozmery ihriska sú obdĺžnikového tvaru, ktoré je na oboch koncoch ukončené koncovými zónami. Bod dosiahne tím, keď hráč chytí prihrávku od svojho spoluhráča v zóne súpera. Disk sa môže prihrávať ľubovoľným smerom o ľubovoľnú dĺžku od hráča k hráčovi. Žiaden hráč po chytení disku nesmie utekať. Môže urobiť len kroky nevyhnutné na zastavenie. Turnover (obrat, pri ktorom útočiaci tím stráca disk) nastáva v niekoľkých prípadoch, najčastejšie keď sa disk dotkne zeme, alebo vyletí do autu. V ultimate nie je povolený fyzický kontakt, rovnako nie je povolené clonenie v pohybe ostatným hráčom.

Ultimate sa hrá na báze fair-play a hráči nevyužívajú služieb rozhodcu. Samotné rozhodovanie je na hráčoch, ktorí rozhodujú o všetkých aspektoch pravidiel (priestupky, auty, fauly, a pod). Zmysel pre fair-play má samostatné ocenenie – Spirit of the game. Viac informacií môžete nájsť aj na stránke Slovenskej Asociácii Frisbee, informácie o usporiadateľovi turnaja Intergalactic Turbo Fun nájdete na stránke Mental Discorders.

Turnaj Intergalactic Turbo Fun je súťaž tímov v ultimate frisbee na pláži v hale, čo je európska rarita. 

Comments