Informacja o edukacji przedszkolnej


Przedszkole realizuje podstawę programową rozszerzoną o dodatkowe zajęcia zwiększające kompetencje dzieci.

"Czego Jaś się nie nauczy Jan nie będzie umiał"
Zwracalmy szczególną uwagę na współpracę rodziców z wychowawcami w zakresie wychowania dziecka.
Jest to szczególnie ważne dla małych dzieci gdyż w okresie 3-5 lat rozpoczyna się wiele najlepszych okresów do pracy nad cechami charakteru i umiejętnościami. Warto jest poświęcić czas na edukację  dzieci przed okresem dorastania. Otóż jest to czas na zbudowanie fundamentów pod współpracę z nimi w nadchodzącym okresie buntu i kontestacji. Mówi się o "złotym wieku wychowania", który sięga mniej więcej do 12 roku życia. Jest to stwierdzenie, oparte na wiedzy o okresach sensytywnych rozwoju człowieka (na podstawie badań Fernando Corominasa).


Wszystko co jest w tej sekcji napisane może wydawać się bardzo skomplikowane, ale tak naprawdę nie zwracamy uwagi na nazwy, słowa, tylko na czynne wdrażanie właściwej pracy z dziećmi. 

Rodzice, którzy powierzyli nam swoje dzieci są bardzo szczęśliwi. 
Spotkania integracyjne, które staramy się organizować raz na miesiąc przyczyniają się do poznawania poprzez zabawę swojego dziecka i powodują że czujemy się wszyscy jak w wielkiej jednej rodzinie. Każdy kto przynajmniej raz zawitał w nasze progi nie wyobraża sobie,  że dziecko mogłoby się uczyć gdzieś indziej.  
Niech za przykład służą słowa jednego z rodziców, którego dziecko ze względu na nieukończone 3 latka nie może jeszcze przystąpić do projektu:

"Po  dzisiejszej  wizycie  u  Was  w  Przedszkolu doszłam do wniosku że minęłam  się  z  powołaniem :) zamiast księgowej którą jestem powinnam zostać przedszkolanką :). Naprawdę macie super w tym przedszkolu i będę bardzo bardzo zadowolona
jeśli moja córeczka będzie mogła do Was chodzić. Może się uda."


(fot. Spotkanie integracyjne w październiku 2011)


i trochę teorii ..

"Okresy sensytywne (zwane też okresami szczególnej wrażliwości) to fazy w rozwoju dzieci, w których są one szczególnie zdolne do tego, by rozwinąć konkretną funkcję (dotyczącą ciała, umysłu lub woli)." (F. Corominas "Wychowywać dziś")ZESTAWIENIE OKRESÓW SENSYTYWNYCH (F. Corominas "Wychowywać dziś")

Okresy sensytywne obejmują czas od okresu prenatalnego do 20 roku życia, kiedy człowiek osiąga dojrzałość w sensie wychowawczym. Przy czym, najintensywniejsza wrażliwość rozwojowa jest możliwa właśnie do 12 roku życia. Mniej więcej w tym wieku młody człowiek zaczyna okres dorastania i kończy się większość okresów sensytywnych.

Corominas rozpatruje rozwój człowieka w trzech obszarach (na trzech poziomach): materialnym, intelektualnym i wolitywnym (związanym z kształtowaniem woli). W każdym z tych obszarów jest inny stosunek wpływu tego, co wrodzone (przekaz genetyczny), do tego, co można zmieniać, kształtować, rozwijać poprzez uczenie się. Przedstawia to następująca tabela:

PoziomOsobaRozwój poprzez:Wpływ przekazu 
genetycznego
Wpływ uczenia się
1Ciałorozwijanie sprawności fizycznej67%33%
2Inteligencjanauczanie45%55%
3Wolawychowanie23%77%
Źródło: F. Corominas "Wychowywać dziś"

Okazuje się, że rodzice i wychowawcy mają najwięcej do zrobienia w obszarze związanym z kształtowaniem woli, gdyż tutaj wpływ środowiska jest ponad trzykrotnie większy niż wpływ genów. Bazując na tym założeniu i obserwując zestawienie okresów sensytywnych, dochodzimy do przykładowego wniosku: w wieku szkolnym możemy skutecznie pracować nad cechami charakteru takimi jak: odpowiedzialność, wytrwałość, pracowitość. Rodzice wychowując, stawiają sobie i dzieciom pewne wymagania. Starają się je realizować, wspierając rozwój osobowości dziecka. Przedszkola, które mają dobre przygotowanie w dziedzinie wychowania, współpracują w tym zadaniu z rodzicami i dziećmi. Zainwestowanie w nie daje w depozyt dzieciom coś więcej, niż tylko wiedzę. Są to przedszkola, które uczą jak dobrze ją wykorzystać. Działalność naszego przedszkola wspiera rodziny w wychowaniu dzieci, funkcjonujących według świadomego modelu wychowawczego. Opiera się on na wiedzy o okrasach rozwojowych dziecka, na rozwijaniu umiejętności i talentów na podstawie obserwacji zachowania każdego dziecka, na ścisłej współpracy z rodzinami. Tworzone przez nas przedszkole jest partnerem dla rodziców w wychowaniu dziecka. Efekty tego wychowania zaprocentują w kolejnych latach jego życia.