Спорт - новини, резултати и видео. Баскетбло

Гардът на Левски Брандън Хийт се завърна в България, и може да доиграе сезона в НБЛ.

Американецът пристигна в столицата снощи и може да играе за „сините” още в неделя срещу Берое.

Хийт пропусна по-голямата част от сезона, след като получи тежка контузия още в началото му - срещу Задар в Адриатическата лига.

Той има действащ договор с Левски, а през последните месеци беше в САЩ, където се възстановяваше от контузия на ахилеса.

Левски ще заеме четвърто или пето място в класирането в редовния сезон, като тепърва ще научи съперника си за плейофите.

Брандън Хийт е MVP на миналия сезон в НБЛ с Левски, когато бе в основата на златния требъл на "сините".

• Фенербахче и ЦСКА са на крачка от Файнъл 4 на Евролигата

Шесткратният победител в Евролигата ЦСКА Москва направи нова голяма крачка към финалната четворка, след като се наложи със 100:80 точки срещу Панатинайкос и поведе в серията до три успеха с 2:0.

С 20 точки за московските армейци завърши бившият играч на Торонто Раптърс Сони Уиймс, а по 16 добавиха Нандо де Коло и Андрей Кириленко. Руският национал вкара и при четирите си стрелби от далечно разстояние, а домакините вкараха цели 14 тройки, като това до голяма степен предреши изхода на срещата.

За гостите от Гърция, които отстъпиха във всяка една от четирите части, с 14 точки приключи Василис Харалампопулос. Мач номер 3 от серията е в понеделник в Атина.

Подобно на ЦСКА и тимът на Фенербахче записа втори успех в плейофната фаза. Състезателите на треньора Желко Обрадович се наложиха с 82:67 над шампиона Макаби Тел Авив и вече са само на победа от класиране за полуфиналите на турнира.

С 19 точки за истанбулския гранд най-резултатен бе Андрю Гаудлък, а 12 добави центърът Семих Ерден. За гостите от Израел Джереми Парго и Брайън Рандъл вкараха съответно 16 и 13 точки.

Третият мач от серията е в понеделник, а тази вечер предстоят вторите двубои в другите два четвъртфинала.

Барселона приема у дома Олимпиакос Пирея, докато в Мадрид Реал е домакин на Анадолу Ефес. И двата испански гранда спечелиха първите си срещи, а домакин на Файнъл Фор ще бъде тимът на Реал.

Резултати от четвъртфиналните мачове в Евролигата:

ЦСКА Москва - Панатинайкос 100:80 (2:0)

Фенербахче - Макаби Тел Авив 82:67 (2:0)

от сряда:

Реал Мадрид - Анадолу Ефес 80:71 (1:0)

Барселона - Олимпиакос 73:57 (1:0)/БТА

• Асен Великов: Дори да не сме трети, мястото в четворката е добре

Капитанът на Черно море Порт Варна Асен Великов обясни още съществуващите шансове на тима за третото място в редовния сезон в Националната баскетболна лига.

То ще размине варненци на евентуален полуфинал с големия фаворит Лукойл Академик. До края на редовния сезон Черно море има още един мач с Лукойл, и среща със Спартак Плевен преди това.

"Третото място минава през задължителни две победи, и загуба на Рилски спортист в Ботевград. Докато има теоретични шансове, ние вярваме, и ще се опитаме да го извоюваме. Дори и да не стане, за нас е добре, че сме в четворката преди плейофите. Вече в плейофите, зависи срещу кого ще играем, и дано да покажем същото желание и дух, което показахме на Купата на България," заяви Великов.

За победата в Самоков, дала шансове на Черно море за третото място, той обясни: "Това бе първият мач, в който започнахме много силно от началото. Досега винаги през първото полувреме изоставахме, и трябваше да догонваме. Този го започнахме по най-добрия начин, в защита, вкарахме и много. Вярвам, че решаващ беше нашият подход към мача, и някои играчи на Рилски натрупаха бързо нарушения, което не им позволи да покажат потенциала си."

За последните две срещи от редовния сезон, Асен каза:

"Лукойл играе винаги за победа, няма как да се отпуснат или да отпишат някой мач. По-скоро може би самите играчи няма да са толкова мотивирани, но не мисля, че ще играят леко, или ще ни подценят."

"Надявам се да е по-лек мачът със Спартак. Това зависи от нас. Вярвам, че няма да подценим Спартак Плевен. Надявам се да го изиграем на добро ниво, и всички момчета от отбора да влязат, някои от по-младите чакат този шанс. Трябва да започнем добре, и да си го направим по-лесен мача."

• Пирова награда за Ръсел Уестбруук

Ръсел Уестбруук спечели приза за Топреализатор на редовния сезон в Националната баскетболна асоциация, но не успя да се зарадва на индивидуалното отличие, след като неговият Оклахома Сити не се класира за плейофите.

Уестбруук вкара 37 точки, за успеха със 138:113 над Минесота, и завърши средно с по 28.1 точки на мач.

Джеймс Хардън остана втори в класацията, с 27.4 точки средно на мач.

Ръсел наниза 23 точки само в първата четвърт срещу Минесота, и подобри клубния рекорд, и 34 през първото полувреме - също най-добро постижение.

За първи път, след първия сезон с Оклахома, Уестбруук обаче пропуска плейофите. За пети път в последните шест години пък, топреализаторската титла е за играч на Оклахома.

И все пак, нямаше радост за Ръсел - "Нищо не значи. Добра работа. Ура. У дома съм си. Ще гледам другите как играят. Затова не значи нищо," заяви той след края на последния мач от редовния сезон.

Едва за пети път от 1976-та насам топреализаторът на НБА ще пропусне плейофите, а това се случва за първи път от 2004-та насам, когато Трейси МакГрейди не игра.