REGIONAL RESULTS:

2017 REGIONAL CONFERENCE RESULTS:

 
 
Castle High School Regional Conference Results:


1st Place: Castle High School -- The Anatomy of Grey

2nd Place: Silver Creek High School-- The Drowsy Chaperone


Additional competing schools not advancing to state included:

Boonville High School
Gibson Southern High School

Caption Awards:

Best Technical Element:  Castle High School for The Anatomy of Gray

Best Ensemble:  Silver Creek High School for The Drowsy Chaperone

Best Supporting Actress:  Epiphany Larmey as Tiny in Anatomy of Gray

Best Supporting Actor:  Alex Dawkins as Adolpho in The Drowsy Chaperone

Best Actress:  Eden Gilbert as Jane in The Drowsy Chaperone

Best Actor:  Colt Garrett as Dr Galen Gray in The Anatomy of Gray



Manchester College Regional Conference Results:


1st Place: Avon High School-- Eurydice

2nd Place: Jay County High School -- The Miracle Worker 


Additional competing schools not advancing to state included:  

Elwood High School
Prairie Heights High School

Observing Schools:
Westview High School


Caption Awards:

Best Technical:  Eurydice

Best Ensemble:  Eurydice

Best Supporting Actress:  Hailee Loar as Jill in Moment’s Pause (Elwood HS)

Best Supporting Actor:  Evan Jackson as James Keller in The Miracle Worker

Best Actress: Mackenzie Currie as Annie Sullivan in The Miracle Worker

Best Actor:  Peter Simon as Father in Eurydice


Munster High School Regional Conference Results:


1st Place: Andrean High School -- Death of A Salesman
2nd Place: Lake Central High School -- The Dark Road

Additional competing schools not advancing to state included: 

Munster High School
Merrillville High School
Crown Point High School
Hobart High School

Observing Schools:
Griffith High School


Caption Awards:

Best Technical:  Merrillville (Drift)

Best Ensemble:  Lake Central (The Dark Road)

Best Supporting Actress:  Sydney Hamill (Munster; The Sequence)

Best Supporting Actor:  Jordan Munchenburg (Merrillville; Drift)

Best Actress:  Olivia Throckmartin (Lake Central; The Dark Road)

Best Actor:  Zachary Scalzitti (Andrean; The Death of a Salesman)



Bethel College Regional Conference Results:

 
1st Place: Clay High School -- She Kills Monsters   

2nd Place: Northrop High School -- There is a Man in the Woods 

Additional competing schools not advancing to state included:  

Concordia Lutheran High School
Northridge High School

 Observing Schools:
Westview High School

Caption Awards:

Best Technical:  Clay High School (She Kills Monsters)

Best Ensemble: Northrop High School (There’s a Man in the Woods)

Best Supporting Actress:  Hannah Gerig (Concordia Lutheran; The Audition)

Best Supporting Actor: Cristian Marquez (Clay High School; She Kills Monsters)

Best Actress: Erin Jones (Clay High School; She Kills Monsters)

Best Actor: Alex Miller (Northridge High School; Makin’ It)


 
Maconaquah High School Regional Conference Results:

 
1st Place: Northwestern High School -- Waylen   

2nd Place: Franklin Township Middle School West-- Drop Dead Juliet 

Additional competing schools not advancing to state included:  

Maconaquah High School* 
Carmel High School
Burris/ Indiana Academy
Lawrence Central High School

*Will advance due to a Math error made by a representative of Indiana Thespians announcing them as 2nd place-state qualifiers at the regional competition, and later rectified when error was brought to our attention. 

Caption Awards:

Best Technical:  Northwestern High School (Waylen)

Best Ensemble: Maconaquah High School (Us & Them)

Best Supporting Actress:  Mady Phillips (Carmel HS; 110 Stories)

Best Supporting Actor: Andrew Saiz (Lawrence Central High School; Night Voice)

Best Actress: Norah Meyers (Franklin Township MS West; Drop Dead Juliet)

Best Actor: Ethan Johnson (Northwestern High School; Waylen)



Brown County High School Regional Conference Results:
 

1st Place: Noblesville High School - The Laramie Project

2nd Place: Bloomington High School- NORTH- Sylvia

Additional competing schools not advancing to state included:  

Brown County High School
Franklin Central High School
Franklin Community High School
Danville Community High School


Observing Schools:
Bloomington High School-South
Decatur Central High School
Roncalli High School

Caption Awards:

Best Technical:  Bloomington North (Sylvia)

Best Ensemble: Noblesville High School (The Laramie Project)

Best Supporting Actress:  Vear Wagler (Brown County; Another Part of the Forest)

Best Supporting Actor: Donovan Seymour (Bloomington North; Sylvia)

Best Actress: Anna Crombar (Bloomington North; Sylvia)

Best Actor: Kurt Weigel (Noblesville HS; The Laramie Project)


Comments