31

"שיעורי חופש"/ איילת שומכר

כהכנה לחופש הגדול בכל יום שישי אנו עורכים "שיעור חופש" (הכותרת עושה את שלה).   מאד בקצרה... הנושאים הם מגוונים אך המטרה הכללית היא מעין הכנה לחופש הגדול.

געגוע- מהו הגעגוע? (רגש הנובע מתחושה טובה בעצם של משהו שהיה לנו כייף או טוב ואנו רוצים שיחזור אבל ההרגשה לא תמיד נעימה לנו...). הקראנו את הסיפור על הגעגוע מתוך הספר "סיפורים מתוך הלב של אורי" ודיברנו על געגועים לדברים שונים. הצענו פתרונות שונים למשל, לתלות תמונה של אבא כשהולך למילואים, ליד המיטה וככה אפשר לראות אותו תמיד. ובנוגע לגעגוע לחברים או בית הספר מה אפשר לעשות... להתקשר לחבר ולדבר בטלפון, להיפגש, ללכת אחד לשני הביתה, להתקשר למורה וכו...

מה עושים בשעות הפנאי או השעמום בחופש?- הילדים ספרו על משחקים ופעילויות שונות שהם אוהבים לעשות בבית (לשחק במחשב, לקרוא עם האח, רובוטים וכו...). דיברנו על ההתנהגויות שהבטלה מביאה אותנו אליהם וכיצד ניתן למנוע את זה. אחרי השיעור כל ילד הכין במחשב יחד עם המורה דף עם רשימת המשחקים והפעילויות שאוהב בבית עם תמונות וניילנו כדי שיוכל להשתמש בזה בבית בזמן אמת...

זרים- השיעור הזה עסק בסכנות השונות שיכולות לעלות בזמן החופשה. בעיקר בנושא הדיבור והליכה עם זרים. מהו זר (הקראת השיר "שוקולד" ודיון אם כדאי לאלעד לקחת את השוקולד מהאיש או לא ולמה...) לאחר הדיון והשאלות (הרבות!) כל ילד הכין 2 דמויות מבריסטול והכנו תפאורה למשחקי תפקידים בנושא כאשר המורה משחקת תפקיד אחד והתלמיד את השני.

יומן הקיץ שלי- יחד עם הילדים הצענו שכדי שנוכל לדעת מה כל אחד עבר בחופש כשלא היינו יחד וגם כדי שנוכל לזכור לעצמינו את החוויות ניצור יומן חופש שיהיה מלווה בטקסט ובציורים ונביא את היומן לכיתה. בשבוע הראשון כל ילד יקרא בתורו קטעים נבחרים מהחופש שלו. (מצ"ב דוגמא).

פתקים בבקבוק- כל תלמיד רושם בצד אחד של הדף הישג שלו מהשנה האחרונה ובצד השני מטרה שהיה רוצה להשתפר בה או לעשות אותה במהלך הקיץ. את הפתקים הללו נכניס לקופסא ונאטום אותה עד לראשית השנה הבאה ואז כל אחד יפתח ויבחר אם לשתף את הכיתה או לא במה שכתב ואם הצליח לעמוד באתגר שהציב לעצמו. 


מכתב להורים כהכנה לחופש הגדול:

הורים יקרים שלום!

כחלק מההכנה שלנו לקיץ ולחופש הגדול ערכנו פעילויות ושיעורים בנושא ואף הכנו לוחופש משלנו יחד עם הילדים - לכל ילד לפי רצונותיו והפעילויות בחופש הגדול שלו.

המטרה של הלוח היא ראשית ליצוק קצת סדר יום ועקביות (עד כמה שהיה ניתן) לתוך החופש הגדול והארוך J... ושנית, למנוע כל תסכול או עצבים שיכולים להיווצר מחוסר המוכנות של הילדים לשינויים דרך התכנון מראש של הימים.

אתם מוזמנים (ומתבקשים...) להכניס ולהוסיף כל פעילות משפחתית או חברתית אחרת לתוך הלוח כדי שהילד יוכל לעקוב ולהיות מעודכן - דבר שייצור תחושת ביטחון ושליטה וממילא גם ימנע תסכולים והתפרצויות.

באותו עניין, באופן כללי מומלץ לשמור על איזשהו סדר יום קבוע. למשל- קימה, תפילה, ארוחת בוקר, עבודה בחוברת ליטף, פעילות כייפית, ארוחת צהריים, יציאה, ארוחת ערב, משחק במחשב / צפייה בתוכנית טלוויזיה, לישון... אפשר גם לכתוב את סדר היום שלכם כל בוקר ולשתף את הילד בבוקר בנעשה באותו יום.

לפני החזרה ללימודים אני מציעה לעשות את ההכנות יחד עם הילדים. למשל את קניית הציוד, עטיפת הספרים וסידור הקלמר... וכשבוע לפני השיבה לבית הספר ההמלצה היא להתחיל לחזור לשגרה גם מבחינת שעות שינה ולוח זמנים.

בלוחופש מצוינים העמודים לעבודה בחוברת "ליטף" שקיבלתם לקיץ אותם יש לעשות בכל שבוע. כמובן שאם ילד רוצה להתקדם מעבר למה שכתוב הוא מוזמן.. כמו כן מצורפת רשימה של חוברות מומלצות בנושאים שונים (עברית- כתיבה וקריאה, חשבון ועוד) שתוכלו לרכוש לשם עבודה והתקדמות בקיץ.

אנא עודדו את הילדים להמשיך ולהתמיד בקריאה במהלך החופשה! זה מאד חשוב!

 המשימה של הילדים היא:

- בכל יום שעובר להדביק את הדבקיה עם הסמיילי (מצ"ב) ובכך בעצם לעקוב ולדעת מה כבר עבר ומה עוד לפניהם.  (תזכירו להם).

- מצורף גם "יומן הקיץ שלי". בכל שבוע על הילד לכתוב משהו מיוחד שהוא רוצה לזכור או שאולי ירצה לשתף את הכיתה כשיחזור ללימודים ולצרף ציור או תמונה. אני מבקשת שתעודדו את הילדים ותזכירו להם לכתוב פעם בשבוע ביומן (יש גם תזכורת מידי פעם בלוחופש).

 מצ"ב גם רשימה מנוילנת של המשחקים והפעילויות הביתיות השונות  שילדכם בחר לעשות בעיתות פנאי או שעמום. נצלו את הרשימה ועודדו את הילד לגשת לרשימה ולבחור תעסוקה.

 לכל שאלה, פניה או סתם שיחה- אשמח!

חופשה נעימה, שלווה ונינוחה לכולנו!                          
Comments