Daniela JuhásováAllDup 3.4.13


        Pri  sťahovaní  a uchovávaní  obrázkových, hudobných a textových dokumentov sa často krát stáva, že pamäť počítača zaplnia rôzne súbory, ktoré sú mnoho krát duplicitné. Vzhľadom na to, by sme raz začas mali spraviť poriadok v počítači. Zaujímavým programom, ktorý nám pri tom môže pomôcť je program AllDup, ktorý je určený na vyhľadávanie duplicitných súborov podľa nami zvolených kritérií. Okrem samotného vyhľadávania nám ponúka možnosť vymazania jedného alebo oboch duplicitných súborov. Na rozdiel od podobných softvérov nám AllDup pred vymazaním dáva možnosť  prehliadnutia  výsledkov, pri ktorých si môžeme zvoliť, ktoré súbory  ponecháme a ktoré vymažeme.

       Program AllDup, ktorý má vo svojom obore viacerých softvérových súperov, vyniká práve v tom, že je voľne dostupný, čiže freeware softvér, ktorý si môžeme stiahnuť bez poplatku, nemá časové obmedzenie používania ani obmedzené funkcie. Dôležité je spomenúť, že program prešiel počas rokov niekoľkými zmenami. Poslednou verziou je verzia AllDup 3.4.13, ktorá vyšla  v  roku 2012. Program zaberá  na  disku okolo 3,80 MB, čo stále nie je až tak veľa. Výhodou je,  že program disponuje  tzv. prenosovou verziou, ktorú netreba  inštalovať. Program je funkčný pod operačnými systémami Windows 2000, 2003, XP, Windows  Vista, Windows 7, ale aj na 64-bitovom operačnom systéme. Počas inštalovania sa  spýta na inštalačné kritéria a umiestnenie nainštalovaných súborov. Po inštalácii sa na pracovnej ploche vytvorí  ikona programu. Ikona je veľmi jednoduchá a tvorí ju obrázok dvoch bielych štvorčekov na modrom pozadí. V podstate je to na daný program výstižná ikona, možno pre niekoho až veľmi dizajnovo jednoduchá.

        Na prvý pohľad vyzerá program jednoducho a prehľadne. Pri jeho bližšom skúmaní  môžeme vidieť, že vzhľadom na množstvo poskytovaných funkcií trvá dlhšie sa v ňom zorientovať.  Pre niektorých používateľov môže byť problémom jazyk,  v  ktorom je program dostupný. Po nainštalovaní sa program automaticky spustí v anglickom jazyku, pričom si v hornom paneli  môžeme nastaviť jeden z ďalších dvoch ponúkaných jazykov, ktorými je holandčina a nemčina. 

        Pozrime sa na výhody a nevýhody funkcií  programu.  Z pohľadu funkčnosti má niekoľko výhod.  Po prvé je to rýchlosť vyhľadávania duplikovaných dokumentov aj pri väčšom množstve prehľadávaných súborov. Po druhé je to už spomenuté zobrazenie nájdených výsledkov spolu s možnosťou ponechania zvolených dokumentov pred ich vymazaním,  ale aj vytváranie a ukladanie zoznamu nájdených výsledkov. Medzi nevýhody patrí absencia viacerých jazykových mutácií a zložitosť ovládania rozšírených funkcií.    


        Tento program by som odporučila všetkým, ktorí majú neporiadok v počítači a duplicitné súbory im zaberajú veľa miesta na disku. Práve tento program im s týmto môže  jednoducho a efektívne poradiť. Na záver by som chcela odporučiť videomanuál  k tomuto programu, ktorý poskytuje rady ako používať tento program.


Program si môžete stiahnuť TU.


VIDEO MANUÁL:


AllDup 3.4.13

*Tip: pre lepšiu viditeľnosť videa zvoľte kvalitu HD

Comments