Gyakori kérdések adatbázisokról
Mi érhető el és honnan?
Segédletek:
1. Shibboleth/EduId-belépés (Arcanum Digitális Tudománytár) - az intézmény által előfizetett tartalom elérhetősége (ppt)
2. Osiris - távolról (letölthető egédlet)
3. MTA KIK - Szaktárs - video (Covid-zárlat alatt készült)
Valójában, mi a SZAKTÁRS?
Sokan tapasztalják, hogy a Szaktárs (https://www.szaktars.hu ) "oldalon" sok jó hazai könyv van, de a rendszer nem fogadja el az intézményi EduId (Shibboleth) belépést, a kiszemelt kötet szövegéből a bélyegképeken kívül semmit sem mutat meg.
A SZAKTÁRS = Szakkiadók Társulása valójában egy közös keresőfelület, tartalomszolgáltatási portál, a szolgáltatási felület fejlesztője az Arcanum Adatbázis. A SZAKTÁRS tucatnyi kiadó adatbázisát kezeli egyetlen felületen, a kiadói csomagok teljes hozzáféréséért viszont egyenként kell az intézményeknek megváltaniuk a belépőkártyát.
Az összes kiadó teljes szövegeinek hozzáférését az Egyetemnek sajnos nincs lehetősége biztosítani. Évről-évre változik az előfizetett kiadói gyűjtemények száma, az aktuális listáról az EISZ Compass felülete vagy a PPKE Tudományos információk / Adatbázisok weboldalról tájékozódhat az érdeklődő.
A PPKE hallgatói és oktatói 2023-ban a SZAKTÁRS portálon két kiadóhoz tudtak bejelentkezni EduId / Shibboleth útján.
A kiadók: Osiris, Szent István Társulat. Ebben az évben tehát csak két adatbázist lehetett használni, az esetleírás ezt a helyzetet idézi fel.
Esetleírás - A SZAKTÁRS portálról két kiadó könyveit lehet teljes tartalommal elérni:
helyi hálózatra kapcsolódó számítógépekről az IP-cím alapú kapcsolódás működik. A lehetőséggel akkor élhetnek, ha az egyetemi épületekben tartózkodik a felhasználó, az egyetemi hálózatra csatlakozik vezetékkel vagy WiFin keresztül;
távolról: Shibboleth / EduID-belépéssel;
az összes kiadó könyves kínálata kereshető, az adatok a felületen nyilvánosan megjelennek;
a teljes szövegek azonban csak az előfizetett kiadói gyűjteményekben lévő művek esetében lesz olvasható akkor, ha a felhasználó IP-cím kapcsolattal rendelkezik, vagy belépett a saját Shibboleth/EduID kódjaival.
Letölthető oldalak száma: egy keresési szakaszban (session) 50 oldal letöltésére van lehetőség.
2023-tól nem tagja a SZAKTÁRS csoportosulásnak. Saját fejlesztésbe kezdett, korszerű felhasználói felületet alakított ki.
Megkülönböztetett figyelmet fordít a nyílt hozzáférésre (L'Harmattan https://openaccess.hu/ ).
A teljes online gyűjtemény, az előfizetett tartalommal együtt, a L'Harmattan Archívum platformról érhető el.
Adatbázisok és távoli használat: Shibboleth/EduID - Mi a jelszóm?
"Sajnos már egy jó ideje próbálok, de nem tudok belépni A SIBBOLETH-be, ezáltal pedig számomra elérhetetlenné válik mindenféle online forrás..."
"Segítséget szeretnék kérni, hogy hogyan tudnám megváltoztatni, esetleg újra regisztrálni, mert valószínűleg a kódomat is rosszul tudom, illetve elfelejtettem....
Beiratkozáskor minden hallgató kapott az egyetemi levelezőrendszer használatához saját levélcímet, felhasználónevet és egy ideiglenes kódot az első belépéshez. Az ideiglenes kódot az első bejelentkezéskor meg lehet változtatni. Az eredeti jelszó egy hónapig érvényes, ezt követően elévül.
Mit kell tenni a megújításhoz?
· A megújításhoz írjon az it@helpdesk.ppke.hu e-mail címre.
· A levél tárgya sorba kerüljön a következő témamegjelölés:
Shibboleth-azonosító
Fel kell tüntetni a kérelmező saját nevét (családnév+keresztnév)
· és a Neptun-kódot.
· A jelszó helyreállítása útmutatók alapján is elvégezhető
EduId (Shibboleth) új beállítás, jelszóemlékeztető: http://info.ppke.hu
Abszolvens hallgatónak van még pázmányos EduId-ja?
"Abszolvált hallgatóként, tehát hallgatói jogviszony nélkül, az egyetemi Shibboleth-azonosítóval be lehet-e még lépni az online adatbázisokra, a szakdolgozathoz szükséges szakirodalmak elérése érdekében?"
A PPKE Informatikai és Információbiztonsági Szabályzat (ISZ) 33. § (4) bekezdés szerint a hallgatói jogviszony alapján kapja a hallgató az alábbi alapszolgáltatásokat:
a) Neptun-hozzáférés,
b) e-mail szolgáltatás (Zimbra) x.y@hallgato.ppke.hu,
c) 500 MB tárhely,
d) MS EDU szoftvercsomag,
e) Eduroam-hozzáférés,
f) hozzáférés a PPKE weblap belépés-köteles oldalaihoz.
A 35. § (2) bekezdés szerint a hallgatói jogviszony megszűnése után az alapszolgáltatások közül a hallgató a Neptun-hozzáférésre marad csak jogosult a saját személyes adatai vonatkozásában.
A hallgatói jogviszony megszűnik azon félév utolsó napján, melyben a hallgató az abszolutóriumot megszerezte.
Az abszolvált hallgató az abszolutórium megszerzése félévének utolsó napja után már nem rendelkezik jogviszonnyal, így Shibboleth /EduId jelszóval sem.
Egy példa:
BG aktív hallató a tanév második félévében. Záróvizsgát fog tenni a tanulmányi félév vizsgaidőszakában. A tantárgyak teljesítésével BG abszolvál, a félév lezárásával megszerezi az abszolutóriumot.
Az abszolutórium megszerzése félévének utolsó napja lesz a jogviszony utolsó napja is. A következő naptól már nincs jogviszonyban a hallgató, ekkortól nem lesz érvényes a Shbboleth/EduId jelszava sem.
Szakdolgozatok
Bekötött, papír-alapú dolgozatokat jelenleg nem tudunk szolgáltatni egyik helyszínen sem.
Könyvek kölcsönzése más könyvtáraknál
ELTE EK kölcsönzést biztosít a járványügyi zárlat alatt is. Beiratkozás a helyszínen (Bp., Ferenciek tere), ld. fent.
FSZEK – egyetemi hallgatói beiratkozási díjjal lehet olvasókártyához jutni, ami az adatbázisok távoli hozzáféréséhez is belépőkártyaként szolgál. Kölcsönzési lehetőség van.
OSZK – nemzeti könyvtárként nem kölcsönöz, kivétel a Könyvtártudományi Szakkönyvtár állománya. Külső adatbázisai távolról elérhetők. Diákoknak kedvezményes a beiratkozás díja.
Melyik könyvtárat válasszam?
Távoli hozzáférést biztosít valamennyi beiratkozott olvasójának – általában az előfizetett adatbázisok meghatározott, szűkebb választékához:
MTA KIK, Budapest V. ker., Arany János u. 1.
1014 Budapest, Szent György tér 4-5-6
FSZEK - http://www.fszek.hu/adatbazisok
A beiratkozási információkat keresse meg az intézmény honlapján.
Partnerkönyvtáraink
Egyetemi hallgatóként mindig is ajánlatos volt több könyvtárat használni. A könyvtárak gyűjtőkör tekintetében különböznek, így adatbázis-választékuk is más-más témakörökre fókuszál.
PPKE-hallgatók ingyenesen iratkozhatnak be két könyvtárba:
ELTE Egyetemi Könyvtár
1053 Budapest, Ferenciek tere 6.
https://konyvtar.elte.hu/hu/adatbazisok
Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola
https://www.sapientia.hu/hu/hirek/Konyvtar
1052 Budapest, Piarista köz 1.
Távoli hozzáférést külső olvasóknak nem biztosítanak.
ELTE EK – használattal kapcsolatos kérdések
"Pázmányosok beiratkozhatnak-e távolról?"
Nem, csak személyesen, a helyszínen (Bp., Ferenciek tere)
"A beiratkozott pázmányos olvasóknak lehet-e távoli hozzáférésük az ELTE előfizetett adatbázisaihoz?"
Nem.
"Lehet-e könyvet kölcsönözni?"
Igen
Magyarázat:
A kölcsönzés és a beiratkozás is működik, az érvényben lévő nyitvatartásról a honlapon lehet tájékozódni. Személyesen kell intézni a beiratkozást és a kölcsönzést a bejárat mellett a közönségszolgálatnál. A könyveket előre ki kell kérni.
További információk a honlapon https://konyvtar.elte.hu
Katalógus: https://opac.elte.hu/
Csak a Ferenciek terén lévő Egyetemi Könyvtárra vonatkozik a kölcsönzési lehetőség és a térítésmentes beiratkozás.
Online források:
Adatbázisok (ELTE-előfizetések) és szabad hozzáférésű források. Egy nagyszerű összeállítás!
https://konyvtar.elte.hu/hu/online-forrasok
Tájékoztatás: info@lib.elte.hu
Hová költözött a könyvtár Piliscsabáról?
"Érdeklődöm, hogy a könyvtár hova költözött Piliscsabáról, illetve nyitva van-e?"
A könyvtár elköltözött Piliscsabáról.
A régi és az új hely
A régi: Esztergomban továbbra is a Iohanneum épületében található a könyvtár olvasóterme a pedagógiai gyűjteménnyel. Átrendezésekre lehet számítani, ami miatt átmenetileg egy-egy állományrész korlátozottan lesz elérhető - használható. A könyvtári helyiség megújított berendezése esztétikus és kellemes légkört teremt a leendő használóknak.
Az új helyszín: A piliscsabai Bibliotheca gyűjteményéből a legszükségesebb példányok kiválogatásával kisebb kölcsönző jött létre a Mikszáth téri Sophianum épületben. Különleges hangulatú pincehelyiségbe várjuk olvasóinkat. A helyiség az alagsornál mélyebben fekszik, a szó szoros értelemben, könyvtárnak berendezett pincéről van szó.
A könyvek szoros betűrendjén még dolgozunk, és a könyvtár katalógus adatainak frissítését is fokozatosan van mód elvégezni.
Cikk: Rejtett birodalom: A pincekönyvtárban jártunk (PPKE BTK honlap, Hírek, 2022. április 7.)
Külső helyszínek: Avicenna-Intézet, Moravcsik-Intézet - rendezés után a letét elérhető helyi kutatásra.
Külső raktár - az itt elhelyezett könyvek nem érhetők el.
Régi könyves gyűjtemény (Iohanneum, Esztergom) - jelenleg nem használható.
Előreláthatóan 6-8 év múlva készül el a budapesti campus, külön könyvtárépülettel. Jónéhány évre lesz szükség, amíg a gyűjtemények ismét együtt lehetnek és használhatókká válnak. Addig helyettesítő megoldásokat tudunk javasolni.
Ami nem érhető el
Régi összetételében a gyűjtemény nem érhető el.
A piliscsabai campuson lévő Bibliotheca épülete mintegy 250.000 dokumentumnak adott otthont. 2021 végéig az épület kiürült, a kiköltözés lezárult. A könyveket több helyre szállították. Raktárba került a volt Bibliotheca állományának nagyobbik része. A raktározott műveket nélkülöznünk kell mindaddig, amíg a leendő pesti campus könyvtára meg nem épül.
Raktárba kerültek – a 2017. évvel bezárólag - a papír-alapú, bekötött szakdolgozatok is, Jelenlegi feltételeink között, a papír-dolgozatokra vonatkozó kéréseket nem tudjuk teljesíteni.
2018-tól viszont a dolgozatokat elektronikusan kell benyújtani, így a könyvtárhoz is az elektronikus változat jut el. Az elektronikus dolgozatok megtekintésének módját szolgáltatási pontoknál (terminálok) és a könyvtári honlapon részletezzük.
Ami máshol tanulmányozható: letéti gyűjtemények
Piliscsabán, az Avicenna Közel-Kelet Kutatások Intézete átmeneti megőrzést vállalva, letéti különgyűjteményekbe rendezve (arabisztika, hebraisztika, kapcsolódó szövegforrások) teszi lehetővé az Intézet könyvtárában a helyben tanulmányozást pázmányos diákok és kutatók számára. A gyűjtemények elhelyezése, rendszerezése még folyik, a későbbiekben várhatóak ezzel kapcsolatban fejlemények. Hasonlóképp, a Moravcsik Gyula Intézet leendő piliscsabai épületében, reményeink szerint, kutatható lesz a letétbe helyezett klasszika-filológia, medievisztika és más ágazatokra kiterjedő pázmányos kollekció.