כלים לניהול תקציב משפחתי

מאזן- דוח הוצאות מול הכנסות (לבחירתכם קובץ וורד או אקסל בתחתית עמוד זה)

המאזן הינו השלב הראשון בתכנון העתיד הכלכלי של המשפחה. 
המאזן מספר לנו איך התנהלנו עד היום ובעזרתו נוכל לתכננן איך נתנהל מהיום.

על מנת למלא את דוח המאזן יש להצטייד במסמכים הבאים:
 1. תדפיסי חשבונות בנק שלושה חודשים לאחור.
 2. תדפיסי כרטיסי אשראי שלושה חודשים לאחור.
 3. תלושי משכורת לפחות שלושה חודשים לאחור.
 4. פנקס צ'יקים חצי שנה לאחור.
מילוי המאזן עשוי לקחת מספר שעות ובסופן תכירו טוב יותר את התמונה הכלכלית של משפחתכם. קחו שתי נשימות עמוקות וזכרו שעתידה הכלכלי של משפחתכם נמצא בידיכם.

דגשים למילוי מאזן:
 1. מלאו את המאזן יחדיו - עתידכם הכלכלי תלוי ביכולתכם לעבוד כצוות.
 2. עשו סיכום הוצאות והכנסות לכל אחד משלושת החודשים האחרונים ומתוכו חשבו את הממוצע.
 3. סעיפי ההוצאה במאזן הינם סעיפים שקיימים ברוב המשפחות, הוסיפו סעיפים שחסרים למשפחתכם ומחקו סעיפים שמיותרים לכם.
 4. אם באחד משלושת החודשים האחרונים, התנהלתם בצורה כלכלית שלא מאפיינת את התנהלותכם הרגילה, החליפו חודש זה בחודש אופייני יותר.
 5. הכניסו לחישוב הוצאות משפחתיות משמעותיות, גם אם הן לא התרחשו בשלושת החודשים האחרונים (חופשה משפחתית, רכישת מקרר וכדומה)
    בהצלחה!


מעקב חוזים טווח קצר (לנוחיותכם קובץ אקסל בתחתית עמוד זה)

כל משפחה חתומה על חוזים רבים מול חברות וגופים שונים, כגון ספקי תקשורת (אינטרנט, טלפון, טלוויזיה), ספקי ביטוח (רכב, דירה, בריאות) חוזי שכירות וכדומה. בכל חוזה מוגדרים פרטים רבים - תנאי ההתקשרות, גובה התשלום, משך החוזה, תנאי השירות ועוד.
רובנו, מתקשים ולא במקרה, לעקוב אחר שלל ההסכמים והחוזים, ובפרט אחר מועדי סיום חוזה וטעויות בגבייה (שני דברים שעולים לנו הרבה כסף!).

אז מה עושים?
כלי פשוט ביותר יכול לעזור לכולנו לעשות סדר בבלאגן. כל שנדרש הוא להוריד את טבלת מעקב החוזים בתחתית העמוד ולעדכן את הנתונים.


מילוי הטבלה בפעם הראשונה ידרוש מעט זמן ומחשבה, אך כשהטבלה כבר תהיה מוכנה תצטרכו רק:
 1. לעדכן את הטבלה בכל פעם שאתם מחדשים חוזה.
 2. לפתוח את הטבלה אחת לחודש יחד עם קבלת חשבון האשראי, לבדוק האם יש חוזים לחדש/לעדכן ולהשוות את הסכומים שנגבו בפועל לסכומים הצפויים על פי החוזה.
כל אחד יכול כמובן לבנות טבלה שתתאים לצרכיו, לשכלל, להוסיף או לגרוע. 

    בהצלחה!

מעקב תוכניות פנסיה וקרנות השתלמות (לנוחיותכם קובץ אקסל בתחתית עמוד זה)

אנו מפקידים כל חודש מאות ואלפי שקלים לטובת רווחתנו בעתיד, בתקופת הפנסיה. למרות שאין עוררין על חשיבותו של החיסכון הפנסיוני, לעיתים קרובות מידי איננו מודעים כלל היכן נמצא כספנו ומי מנהל אותו. 

להערכתי, מחסור בידע לגבי מושגי יסוד בתחום הפנסיוני , יחד עם העובדה שסכומי הכסף הנצברים לפנסיה נראים לנו "רחוקים", "גדולים" ו"מפחידים", מובילים לעיתים קרובות להתעלמות, הזנחה, דחייה ופסיביות. 

אז מה עושים?
כל שנדרש הוא להוריד את טבלת מעקב תוכניות פנסיה וקרנות השתלמות בתחתית העמוד ולעדכן את הנתונים. עדכון הנתונים וביצוע מעקב יקל עלינו 
להבין טוב יותר את מצבנו הכלכלי ולקבל תמונה על הצפוי לנו בתקופת הפנסיה, יעזור לנו לקבל את כספנו ביום שנזדקק לו, יעזור לנו להתאים את התוכניות

הפנסיוניות בכל מצב של שינוי סטאטוס משפחתי – נישואים, גירושים, והולדת ילדים ויאפשר לנו להשוואות בין דמי הניהול והביצועים של הקרנות/הקופות 

השונות.מילוי הטבלה בפעם הראשונה ידרוש מעט זמן ומחשבה, אך כשהטבלה כבר תהיה מוכנה תצטרכו רק לעדכן אותה בכל רבעון/חציון כשתקבלו את הדוחות העדכניים מהקרנות/קופות.
כל אחד יכול כמובן לבנות טבלה שתתאים לצרכיו, לשכלל, להוסיף או לגרוע. 
בתחתית העמוד תוכלו להוריד גם נספח לפוסט שכתבתי בנושא ובו הסבר על איסוף הדוחות לטובת מילוי הטבלה בפעם הראשונה והסבר על קריאת דוח פנסיוני והוצאת הנתונים הרלוונטיים.

    בהצלחה!
Ĉ
Ido Brickner,
9 בפבר׳ 2012, 5:47
Ĉ
Ido Brickner,
9 בפבר׳ 2012, 5:48
Ċ
Ido Brickner,
9 בפבר׳ 2012, 5:49
Comments