עדית שמר       חליל

ועוד ועוד                                                                                                                                                            home


 Hebrew biography  

 

 תכניות קונצרטים

 

 

ילידת ירושלים, 1961. למדה באקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושלים, באוניברסיטת ויסקונסין-מילווקי ובאנגליה, עם מוריה נמנים חנוך תל-אורן, אבנר בירון וויליאם בנט. 

עשייתה המוסיקלית הרבגונית מייצגת קשת מרתקת של מוסיקה לחליל מכל הזמנים, החל מביצועים אותנטיים של מוסיקה עתיקה בכלי התקופה ועד נגינה של יצירות מודרניות וישראליות, שחלקן נכתבו במיוחד בשבילה (עודד זהבי, חיים אלכסנדר, עודד אסף, ינעם ליף, קלוד אברבנאל, נטע אלוני ועוד), ואת ביצועי הבכורה שלהן היא ניגנה והן אף הוקלטו ושודרו ב"קול המוסיקה", ירושלים.

מרבה לחפש ולבצע יצירות מקוריות שאינן מוכרות לקהל, ואף לעבד יצירות שלא נכתבו במקור לחליל (הסוויטות לצ'לו סולו של י. ס. באך, הסונטה הראשונה בלה מינור לכינור של שומאן, שירים של פורה ובראהמס, ועוד).

בצד נגינתה בחליל המודרני עדית נמנית עם  חלוצי הנגינה בחליל הבארוק בישראל ומתמחה בדרכי הביצוע בכלים אותנטיים (חלילי בארוק) היא ניגנה שנים רבות עם "הקונסורט הירושלמי", אתו אף הקליטה שני תקליטורים.

היא הופיעה עם מיטב אמני ישראל, אורה רותם-נלקן, זכריה פלווין, יונתן זק, אריאל הלוי, איתן גלוברזון, דוד דולן, דוד שמר, שמואל מגן, יגאל טונה, מישה מייסקי, מירנה הרצוג, קתי דברצני, ליליה סלבני, רענן אילון, יעל רונן, מיכאל מלצר, מרים מלצר, דני עקיבא ורבים אחרים.

הופיעה גם עם מוסיקאים רבים מרחבי העולם, ביניהם נגנית הצ'מבלו והפסנתר מגי קול (אנגליה), החלילנים מרטן רוט (הולנד) וג'נט סי (ארה"ב), הכנר וולטר רייטר (אנגליה) והזמרים אמה קירקבי וג'יימס באומן (אנגליה).

הופיעה ברסיטלים רבים, ובהם בפסטיבלים בארץ ובעולם (גרמניה, אוסטריה, הולנד, בלגיה, לטביה, צ'כיה, אנגליה וארה"ב), בהרכבים קאמריים וכסולנית (עם תזמורת "הקאמרטה הישראלית ירושלים" בניצוחו של רוי גודמן, "הסינפונייטה הישראלית באר-שבע" בניצוחו של אבנר איתי ו"תזמורת הבארוק ירושלים" בניצוחם של דוד שמר ואבנר בירון).

היא ניגנה עם "אנסמבל ק.פ.ע. באך" בסיורי קונצרטים רבים בגרמניה ושם גם הקליטה לרדיו. השתתפה כסולנית בהופעות רבות של "תזמורת הבארוק ירושלים" בניצוחו של דוד שמר, בקונצרטים בארץ ובאירופה (וינה, בודפשט, פראג וברטיסלבה), ואף ניגנה עם תזמורת הבארוק של אמסטרדם.

 

מלבד נגינתה היא עוסקת זה שנים רבות בהוראה ורואה בעבודתה כמורה חלק טבעי מתהליך הצמיחה כמוסיקאית ומבצעת שאינו פוסק לעולם.

 

בשנים האחרונות, היא עוסקת גם בכתיבת פרוזה, ורואה במוזיקה ובכתיבה מעגל שלם של יצירה. עד כה יצאו לאור שני רומנים שלה:

"אני לא יכולה שכועסים עלי" בימת קדם לספרות (2002), ו"אז מה את באמת רוצה", הוצאת כתר (2003).