אהוד בן גרא

 

תעודת זהות לשופט

שם השופט:    

_________ ________________

שם האב:                                            _________________________

יחוס/קרבה משפחתית:                    _______________ _________

מוצא השופט (מאיזה שבט):                        ________________________

נלחם נגד:                                           ________________________

שנות שיעבוד:                                                ________________________

תכונה מיוחדת או מעשה מיוחד:            ________________________

ותשקוט הארץ....:                            ________________________

 

 אהוד בן גרא משבט בנימין היה השני מן השופטים שנשלחו על ידי ה' להושיע את בני ישראל מאויביהם. לאחר 18 שנות שעבוד לעגלון מלך מואב, ובעקבות זעקתם של בני ישראל לה', נשלח אליהם המושיע - "אֵהוּד בֶּן גֵּרָא... אִישׁ אִטֵּר יַד יְמִינוֹ" (שופטים ג' ט"ו). אהוד יצא בראש משלחת שהביאה למלך מואב את מנחת המסים, כשהוא מצויד בחרב פיפיות חדה משני צדדיה, שאותה הסתיר "מִתַּחַת לְמַדָּיו עַל יֶרֶךְ יְמִינוֹ" - ולא על ירך שמאלו כמקובל, מפני שהיה שמאלי. בתואנה של "דְּבַר סֵתֶר" אל המלך הצליח אהוד להיכנס לחדר שבו ישב המלך לבדו, ואף גרם לו לקום מכיסאו באמתלה של "דְּבַר אֱלֹהִים לִי אֵלֶיךָ". אז הצליח אהוד לבצע את זממו כמתוכנן, ותקע את חרבו בבטנו של המלך, שהיה "אִישׁ בָּרִיא (=שמן) מְאֹד".

אהוד יצא אל המסדרון, נעל את הדלת ונמלט. עבדי המלך לא ראו את אהוד נועל את הדלת, וסברו כי הדלת נעולה כיוון שהמלך עושה את צרכיו. כאשר ראו שחלף זמן רב והמלך אינו פותח את הדלת, הם פתחו אותה וראו שהמלך מת.

בינתיים הגיע אהוד אל הר אפרים, שם תקע בשופרו ופלש לעיר מואב יחד עם צבא גדול. "כִּי נָתַן ה' אֶת אֹיְבֵיכֶם אֶת מוֹאָב בְּיֶדְכֶם".

אהוד וכל צבאו נלחמו במואבים, והכו בהם כעשרת אלפים איש. בעקבות הניצחון והמורא הגדול שהטיל אהוד על המואבים, שרר שלום באזור זה שמונים שנה. "וַתִּשְׁקֹט הָאָרֶץ שְׁמוֹנִים שָׁנָה" (שופטים ג' י"ב- ל').

 

 

חרב פיפיות - חרב קצרה בעלת להב חד משני צידיה

 

אהוד בן גרא הורג את עגלון מלך מואב 

http://www.wcg.org/lit/bible/hist/judges3.htm

 

 

Comments