Aktualności

... czyli co się u nas dzieje.

Bytowscy harcerze muzyką połączeni

opublikowane: 1 gru 2016, 08:09 przez Monika Deja
26 listopada w Bytowskim Centrum Kultury odbyła się kolejna edycja Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej. Harcerze z bytowskiego hufca mieli okazję zaprezentować się na scenie i pokazać swoje muzyczne talenty.

W tym roku można było posłuchać występów gromad, drużyn i solistów. W kategorii gromady zuchowej zwyciężyły ex aequo 7 BGZ „Leśne Ludki” i zuchy z 43 PWDH „Zakorzenieni”. W kategorii drużyn harcerskich i starszoharcerskich zwyciężyła 104 Próbna BDSH „Wendigo”. Również w kategorii solistów została wyłoniona zwyciężczyni – Kamila Grzenkowska z 43 PWDH „Zakorzenieni”. Piosenki, które mogliśmy usłyszeć to m.in. „Jestem wędrowcem”, „Zielony Płomień” i „Czar ogniska”. Nagrodami dla zwycięzców i pozostałych uczestników były m.in. instrumenty muzyczne, które przydadzą się nam na harcerskim szlaku muzycznym.

Bardzo szybko załapaliśmy muzycznego bakcyla. Pokonaliśmy stres i zaśpiewaliśmy najlepiej jak potrafimy. Włożyliśmy w to dużo serca, ale opłaciło się. Dzięki temu poznaliśmy kilka nowych piosenek, które z pewnością będą przez nas śpiewane na niejednym ognisku.

Impreza została sfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Bytowie, Gminy Bytów oraz Komendy Hufca ZHP Bytów.
Serdecznie dziękujemy!

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
pwd. Anna Boberek
Zespół ds. Promocji 
Hufiec ZHP Bytów

Pomoc pierwsza - najważniejsza!

opublikowane: 13 cze 2016, 01:45 przez Monika Deja

W ostatni weekend harcerze z Hufca ZHP Bytów mieli okazję uczestniczyć w 16-godzinnym kursie pierwszej pomocy, organizowanym w ramach projektu „Pomoc pierwsza–najważniejsza!”


Od pierwszych godzin zajęć harcerze nie próżnowali i pod okiem ratownika medycznego, pana Adama Stopy, ćwiczyli wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, posługiwanie się AED, czyli defibrylatorem zewnętrznym, a także postępowania w przypadkach urazów zewnętrznych. Chwila wytchnienia nastąpiła dop...iero wieczorem, gdy cała grupa wraz ze swoimi opiekunami i wykładowcami udała się na bytowski zamek, aby uczestniczyć w Nocy Muzeów. Po odprężającym i pełnym humoru wieczorze, harcerze o poranku zabrali się do dalszej nauki, a po niej także czekały ich egzaminy praktyczne, sprawdzające zdobytą wiedzę. Wszyscy okazali się godni otrzymania certyfikatu ukończenia, z wynikiem pozytywnym, kursu pierwszej pomocy.

Mamy nadzieję, że wpłynie to na bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta i regionu. Dzięki takim zajęciom harcerze nie tylko zdobyli wiedzę, jak pomagać, ale przede wszystkim nabrali pewności siebie, aby podjąć działania ratujące ludzkie zdrowie i życie w sytuacjach tego wymagających.

Kurs był finansowany ze środków pochodzących z dotacji Gminy Bytów. Jesteśmy również bardzo wdzięczni, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Bytowie, Panu Jerzemu Jobczyk, za udostępnienie pomieszczeń świetlicy do przeprowadzenia kursu.

A oto krótka fotorelacja:

https://www.facebook.com/media/set/…

Wiosenna Iskra 2016 w Lipnicy

opublikowane: 13 cze 2016, 01:36 przez Monika Deja

W Lipnicy w dniach 22-24.04.2016 r. harcerze z Hufca ZHP Bytów i gościnnie dwie drużyny z Hufca ZHP Kościerzyna spotkali się na IV Biwaku „Wiosenna Iskra”. Przez trzy dni integrowali się i wspólnie odkrywali harcerskie idee.

Już pierwszego dnia udaliśmy się na grę, której głównym celem była integracja wszystkich drużyn. Tego wieczora odbył się też kominek. Tematy, jakie były na nim poruszane to m.in. marzenia i autorytety oraz czy warto jedne i drugie posiadać.

Kolejny dzień ...oznaczał nowe wyzwania na harcerskim szlaku. Słowa ”Harcerstwo doda Ci skrzydeł” przyświecały sobotniemu biegu terenowemu. Dmuchanie balonów na czas, strzelanie z łuku, układanie najdłuższego węża z szyszek czy przenoszenie wody z jednej miski do drugiej za pomocą folii to tylko część zadań, które czekały na nas na trasie. Dzięki takim zadaniom integrowaliśmy się i odkrywaliśmy harcerskie ścieżki. Po obiedzie przyszedł czas na robienie latawców. Część harcerzy wykonała własnoręcznie swój pierwszy w życiu latawiec. I mimo, że nie wszystkim latawcom udało się potem wznieść w powietrze, to i tak sprawiło nam to wiele radości. Po zajęciach przyszedł czas na tańce harcerskie – idealny sposób na integrację i spożytkowanie energii, która nam jeszcze została. Wieczorem udaliśmy się na ognisko z kiełbaskami, któremu towarzyszyła śpiewy i wyjątkowa atmosfera.
Ważną częścią tego dnia było podążanie za światłem, które doprowadziło harcerzy w okolice jeziora. To tam obejrzeliśmy przedstawienie, którego główne motto brzmiało „Hakuna Matata” i dowiedzieliśmy się, czym różni się harcerz od innych ludzi.

Biwak pomógł nam zrozumieć, dlaczego harcerstwo pełni tak ważną rolę w naszym życiu oraz dlaczego warto mieć marzenia. Iskrę, która rozpaliła się w naszych sercach na nowo zachowamy do następnego roku, do następnej Wiosennej Iskry.

Biwak był współfinansowany ze środków pochodzących z dotacji Powiatu Bytowskiego.

Dziękujemy Dyrektor Zespołu Szkół w Lipnicy - Pani Lucynie Adamczyk za udostępnienie szkoły.

A na obszerną fotorelację zapraszamy na nasz profil na facebooku. :)

Zobacz więcej

Biwak 43 PWDH "Zakorzenieni"

opublikowane: 18 lut 2016, 23:07 przez Monika Deja


Za nami pierwszy biwak drużyny. W piątek spotkaliśmy się w naszej nowej harcówce w parchowskim GOK-u i zaczęliśmy od… kolacji. No, nie tak całkiem od kolacji, wcześniej naznosiliśmy „przydasiów” harcówkowych i pośpiewaliśmy. Ponieważ to nasz pierwszy biwak drużynowy postawiliśmy na wspólną zabawę i dlatego już od piątkowego wieczoru podchodziliśmy, graliśmy, wędrowaliśmy. Podczas świeczkowiska poznaliśmy Pollyannę i jej „grę w radość” i choć na szczęście nie było potrzeby grać na biwaku (wszystko układało się idealnie) postanowiliśmy stosować ją w życiu. Piątkowe podchody wymagały od naszych zuchów dużo odwagi (część z nich pierwszy raz uczestniczyła w nocnej grze), a umykający patrol zaplanował nam trasę przez cmentarz. Jednak wszyscy przeszli przez tę próbę śpiewająco – wróć – odważnie i w ciszy. Uciekające udało się odnaleźć i po zmianie patrol z zuchami ukrył się w ciemnościach. Sobotni poranek powitaliśmy pysznym śniadankiem – druhny z zastępu starszoharcerskiego przygotowały nam pyszne „pankejki”. Najedzeni wyruszyliśmy na wędrówkę i dotarliśmy do leśniczówki. Za leśniczówką jest fantastyczna górka do zjazdów na sankach – śniegu nie było, ale nas to nie zniechęciło: turlanie się to super zabawa . Po powrocie druhny znów poszalały w kuchni i przygotowały górę żeberek bbq i frytek. Nie dalibyśmy rady znów biegać po takiej uczcie, więc zajęliśmy się harcówką – mamy lampiony na świeczkowiska, wielką planszę z naszymi dłońmi, tabliczki na drzwiach… Zuchy pracowały nad wielką mapą Polski i podczas kolorowania poznały wiele ciekawostek o zabytkach, miejscach historycznie ważnych lub po prostu ciekawych. Pośpiewaliśmy, rozpakowaliśmy wygrane wcześniej przez drużynę gry i puzzle a zanim zuchy wróciły do domów obejrzeliśmy jeszcze część filmu „W głowie się nie mieści”. Sobotni wieczór należał do harcerzy i znów wyruszyliśmy na podchody urozmaicając je coraz trudniejszymi zagadkami. Wyczekiwaliśmy północy by wyściskać jubilatów – na naszym pierwszym biwaku obchodziliśmy podwójną „piętnastkę” (jeszcze raz sto lat!). W niedzielny poranek po szybciutkim sprzątaniu wszyscy (razem z zuchami) równym krokiem udaliśmy się do kościoła na mszę. Bawiliśmy się świetnie i już nie możemy się doczekać kolejnego biwaku.

Biwak 13 DH "Pozytywnie zakręceni"

opublikowane: 18 lut 2016, 12:16 przez Monika DejaW dniach 12-14 lutego 2016 r., dzięki uprzejmości Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1, który udostępnił swoją placówkę, odbył się biwak 13 DH "Pozytywnie zakręceni" im. Roberta Baden-Powella. Organizowali go wybrani harcerze starsi: Julka, Patrycja, Kuba (Kura), Szymon, Sebastian, Dawid (Cegła), za co w tym miejscu jeszcze raz serdecznie dziękuję :) Biwak był niezwykle udany, choć pojechało na niego nieco mniej osób niż zazwyczaj. Było nas 26 osób. W piątek odbyły się warsztaty, w których każdy mógł znaleźć coś dla siebie, harcerze powtarzali zagadnienia z pierwszej pomocy, przygotowywali przedstawienie na zajęciach teatralnych, bawili się i śpiewali na warsztatach integracyjnych, pletli branzoletki, uczyli się węzłów i robili kartki walentynkowe, które zostały wręczone w niedzielę. Największą atrakcją tego "dnia" okazał się alarm nocny połączony z grą z fabułą. Harcerze przenieśli się w czasie i trafili do szpitala. Musieli odwiedzić 5 punktów, które usytuowane były w szkole, spotkali tam różne, często budzące strach postacie. Ich zadanie polegało na zdobyciu 5 cyfrowego kodu i wklepaniu go do urządzenia przenoszącego w czasie. Udało się to każdemu patrolowi, choć nie było łatwo. W sobotę z kolei uczestników biwaku czekała gra z QR-kodami, harcerze odwiedzili większość historycznych miejsc Bytowa. Natomiast po pysznym obiadku odbyły się rozgrywki sportowe i gra z technik harcerskich, która sprawdziła umiejętności z terenoznawstwa, pierwszej pomocy, szyfrów, historii skautingu, ZHP itp. Wieczór z kolei upłynął pod znakiem zadumy, poszukiwania własnej drogi i myśleniu o rozwoju osobistym. Taki był bowiem temat kominka, na koniec którego, po omówieniu w ciekawy sposób rozwoju duchowego, intelektualnego, fizycznego i społecznego harcerze mieli za zadanie wymyślić marzenie dotyczące ich życia osobistego, harcerstwa i nauki. Wspominaliśmy też swoje początki w harcerstwie i drużynie, co dostarczyło wiele wzruszeń. W nocy z kolei, jedna osoba złożyła Przyrzeczenie Harcerskie, a jedna otrzymała beret. W ten sposób dwa życzenia spełniły się w niecałe 24 godziny po ich wymyśleniu :) Niedziela rozpoczęła się odwiedzinami w kościele i uczestnictwie we Mszy Świętej, a zakończyła sprzątaniem szkoły, podsumowaniem i rozdaniem walentynek. To był świetny czas, pełen wielu wzruszeń i pozytywnej energii, za co dziękuję całej drużynce.

A. Wrona

Biwak 33 BDH "Przyzwoici"

opublikowane: 18 lut 2016, 00:37 przez Monika Deja


„Ahoj przygodo!”- takimi słowami 33 BDH ”Przyzwoici” w weekend 12-14.02.2016r. rozpoczęła biwak drużyny. Słowa te nie są przypadkowe, bowiem był to biwak o tematyce morskiej i zasłużonych ludziach morza.

Już pierwszego dnia udaliśmy się na grę, podczas której zdobyliśmy podstawową wiedzę o żeglarzach i odkrywcach takich jak Vasco da Gama, Krzysztof Kolumb czy Ferdynand Magellan. Po dojściu do docelowego punktu czekała na nas niespodzianka- wizyta u bytowskich strażaków z Państwowej Straży Pożarnej. Pokazali nam jak wyglądają wozy strażackie- mogliśmy zobaczyć ich wyposażenie, a także wejść do środka. Dla większości harcerzy był to pierwszy bezpośredni kontakt ze strażackim światem, dlatego wizyta zapewniła sporą dawkę emocji.

Kolejny dzień przyniósł nowe wyzwania. Przed południem wyruszyliśmy na bieg terenowy. Zadania z jakimi musieliśmy się zmierzyć to m.in. stworzenie morskiego potwora i bandery swojego patrolu, wymyślenie szanty, szukanie ukrytego skarbu i zadania survivalowe. Każdy patrol miał także swojego odkrywcę, którego historię poznawał przez cały czas trwania biegu. Piękne okolice i żeglarskie zadania zapewniły nam niesamowite przeżycia. Wieczorem przyszedł czas na pierwszą pomoc. Na warsztatach nauczyliśmy się jak poprawnie wykonywać RKO, postępować z ranami czy unieruchamiać złamane kończyny. Po warsztatach wzięliśmy udział w „Randce w Ciemno”, teleturnieju polegającym na wyłonieniu swojej idealnej drugiej połówki. Zwycięskie pary wzięły udział w kolacji przy świecach, gdzie odpowiednią atmosferę zapewniła romantyczna oprawa muzyczna. Później odbyło się świeczkowisko. Patrole zaprezentowały efekty swoich zadań z biegu terenowego. Była to również okazja do podsumowania kończącego się biwaku i powspominania najpiękniejszych chwil spędzonych razem. Na najbardziej wytrwałych czekała jeszcze gra nocna, z której wszyscy wrócili wymęczeni, ale i tak szczęśliwi.

Zakończenie biwaku nastąpiło w niedzielę, po posprzątaniu szkoły. Te trzy dni minęły nam bardzo szybko. Mimo to rozstaliśmy się ze świadomością, że nasze najlepsze wspomnienia z biwaku zostaną z nami na bardzo długo, być może nawet na zawsze.

XXIV FINAŁ WOŚP

opublikowane: 14 sty 2016, 02:50 przez Monika Deja   [ zaktualizowane 14 sty 2016, 02:51 ]

Po raz kolejny Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Bytowie. 180 wolontariuszy, dla których nie straszne było zimno i chłód, wyruszyło kwestować od samego rana. Rekord Bytowa został pobity i zebrano 68 392,03 zł! Oczywiście nie udałoby się, gdyby nie ogromna ilość pracy włożona przez nasz sztab działający przy Komendzie Hufca ZHP w Bytowie. Wielki udział w organizacji miała także współpraca z Bytowskim Centrum Kultury, które wspierało całą imprezę.

 

Przejażdżki na kucykach wywołujące uśmiech na twarzach najmłodszych i pokaz ratownictwa drogowego to tylko jedne z wielu atrakcji, jakie przygotowano na ten dzień.

Znaczna część Finału odbyła się w Bytowskim Centrum Kultury. Widzieliśmy tam koncerty zespołów z Bytowa, Kościerzyny i Koszalina. Na scenie zaprezentowali się też nasi najmłodsi artyści, którzy zaśpiewali kolędy i przedstawili jasełka. Nie zabrakło oczywiście występów tanecznych. W trakcie występów odbywała się licytacja. Ogłoszone zostały także wyniki rywalizacji między szkołami. Ponadto przez cały czas trwania występów czynna była kawiarenka, w której można było wypić ciepła herbatę lub kawę i przekąsić coś słodkiego. Tuż obok znajdowała się loteria fantowa. Każdy los wygrywał i brał udział w losowaniu głównym.

 

Koniec Finału odbył się na bytowskim zamku. Zobaczyliśmy tam pokaz Fire Show, który zapierał dech w piersiach. Światełkiem do nieba zakończyliśmy XXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bytowie.

 

Ogromne podziękowania należą się wszystkim wolontariuszom i sponsorom, którzy z wielkim zaangażowaniem włączyli się do realizacji imprezy. Ten Finał nie odbyłby się bez Waszej pomocy i Waszych wielkich serc.

 

Szczegóły i zdjęcia: https://www.facebook.com/ZhpHufiecBytow/

dh. Anna Boberek
Zespół ds. promocji Hufca ZHP Bytów

Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej

opublikowane: 1 gru 2015, 00:24 przez Monika Deja

28 listopada w Bytowskim Centrum Kultury odbył się Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej. Wzięły w nim udział prawie wszystkie drużyny Bytowskiego Hufca. Można było wysłuchać występów drużyn, gromad oraz tych najodważniejszych – solistów.


Chętnych na śpiewanie przed publicznością zgromadzoną w sali kinowej nie brakowało, a wesołe melodie przypomniały niejednemu czas letnich wędrówek, ognisk harcerskich i wspólnego biwakowania na łonie natury. Mimo, iż impreza odbyła się w formie konkursu wielu słuchaczy śpiewało wspólnie z wykonawcami stojącymi na scenie.
 
W tym roku w kategorii dzieci do lat 10 zwyciężyła 7 Bytowska Gromada Zuchowa „Leśne Ludki”, natomiast w kategorii powyżej 10 lat 33 Bytowska Drużyna Harcerska „Przyzwoici”. Po raz pierwszy pojawili się również chętni do udziału w konkursie soliści, i w tej kategorii zwyciężyła Jagoda Bejnerowicz z 43 Parchowskiej Drużyny Harcerskiej „Zakorzenieni”.
 
Emocje i trema związana z występem na „prawdziwej” scenie nie zepsuła jednak humorów i dobrej zabawy, a dzięki wspólnemu muzykowaniu zuchy i harcerze mieli okazję spotkać się i nawiązać nowe znajomości. Miejmy nadzieję, że za rok w festiwalu weźmie udział jeszcze więcej gromad i drużyn harcerskich, a widownia zapełni się miłośnikami harcerskich melodii.
 
Impreza została sfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Bytowie, Gminy Bytów oraz Komendy Hufca ZHP Bytów. Serdecznie dziękujemy!

Świętuj z Zawiszą, czyli 70-lecie harcerstwa w Bytowie

opublikowane: 4 lis 2015, 02:14 przez Monika Deja


W sobotę 3.10.15 na naszej bazie w Rekowie obchodziliśmy 70-lecie istnienia harcerstwa w Bytowie.

Obchody rozpoczęły się oficjalnym apelem, na którym głos zabrał pan wiceburmistrz Andrzej Kraweczyński, pan Andrzej Hasulak Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bytowie i pan Lech Chrostowski Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie oraz były komendant Chorągwi Środkowopomorskiej hm.Jerzy Barbarowicz, a także pan profesor Jan Strelau. Otrzymaliśmy listy gratulacyjne i drobne prezenty, za które serdecznie dziękujemy. Bardzo ważne są dla nas słowa uznania, dziękujemy, że doceniacie Państwo naszą pracę w wychowywaniu młodych ludzi. Dziękujemy też serdecznie za wszelkie życzenia.

Na obchodach nie zabrakło obrzędowego ogniska, podczas którego Komendantka Hufca serdecznie podziękowała wszystkim osobom, które przyczyniły się do funkcjonowania hufca.

To było niezwykłe, siedzieć przy wspólnym ogniu z ludźmi, którzy tworzyli klimat i historię tego hufca. Jesteśmy niezwykle wdzięczni wszystkim gościom, przedstawicielom władz, sponsorom, przyjaciołom, byłym instruktorom i harcerzom oraz rodzicom, którzy przybyli na nasze święto.

Cała impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Bytowie.

phm. Angelika Wrona

Start Harcerski 2015

opublikowane: 4 lis 2015, 02:00 przez Monika Deja   [ zaktualizowane 4 lis 2015, 02:09 ]W dniach 18-20 września 2015 na Harcerskiej Bazie Obozowej „Azymut” w Rekowie odbył się Start Harcerski naszego hufca. Biwak zaczął się grą terenową przeznaczoną dla zastępów, a następnie drużyny wyruszyły na grę z fabułą. Każda z drużyn musiała przygotować dwa punkty, dotyczące jakiegoś filmu lub książki. Natomiast w sobotę do południa w zastępach harcerze wyruszyli na bieg terenowy, który przebiegał wspaniałą ścieżka przyrodniczą i zahaczał o Górę Siemierzycką. Zadania głównie dotyczyły technik harcerskich, uczestnicy musieli m.in. wyciągnąć „topielca”, poszukać ziół i opowiedzieć o ich właściwościach, udzielić pierwszej pomocy, odszukać za pomocą busoli litery na drzewach i dopasować do siebie puzzle z fragmentami map, sprawdzić się w wiązaniu węzłów, wykonać zadanie z programu „Moja Afryka” i napisać legendę o bazie. Chętni mogli również sprawdzić się w zjazdach na linach. Natomiast po obiedzie rozpoczęły się warsztaty, na których harcerze pletli z papierowej wikliny, strzelali z wiatrówki i ASG, wykonywali bransoletki ze sznurka, tańczyli podczas tańców integracyjnych, uczyli się języka migowego i gotowali podpłomyki nad ogniskiem. Wieczorem z kolei zasiedli przy ognisku, na którym dostali plakietki i zaprezentowali legendy związane z bazą w Rekowie, które wymyślili będąc na biegu. Biwak zakończył się w niedzielę warsztatami plastycznymi, na których uczestnicy zrobili ze słoików lampiony oraz apelem podsumowującym. Wszyscy wrócili z biwaku zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni gdyż zdobyli mnóstwo nowych umiejętności i całą masę ciekawych informacji.
phm. Angelika Wrona

1-10 of 24