Dla Harcerzy

Czuwaj!
Pewnie większość z Was, czyli osób czytających ten tekst, jest już harcerzem/harcerką, ale osobom  mniej znającym nasze harcerskie środowisko chcielibyśmy zaprezentować wszystkie drużyny harcerskie działające  przy Hufcu ZHP Bytów.


Najstarszą działającą drużyną jest 9 Drużyna Harcerska im. Alfonsa Ulatowskiego w Borowym Młynie.

9 DH im. A . Ulatowskiego liczy 16 harcerzy i podzielona jest na dwa zastępy. Drużyna istnieje już kilkadziesiąt lat, posiada do dyspozycji harcówkę (która znajduje się w Zespole Szkół w Borowym Młynie), a także  prowadzi kronikę oraz gazetkę. Drużyna zaangażowana jest w życie szkoły , dzięki czemu harcerze mają możliwość korzystania z pomieszczeń oraz wyposażenia szkoły.

Harcerze spotykają się na zbiórkach, ale organizują również ogniska, świeczkowiska, dyskoteki. Co roku drużyna organizuje wieczór andrzejkowy dla uczniów szkoły oraz współorganizuje obchody z okazji 1-go dnia wiosny. Przy okazji wieczoru andrzejkowego prowadzona jest akcja zarobkowa – sprzedaż ciasteczek z wróżbą. Na przełomie maja i czerwca wyjeżdżamy na biwak.

Do zadań drużyny należy dbanie o miejsca pamięci znajdujące się w okolicy m.in. wykonujemy prace porządkowe na cmentarzu wojskowym w Upiłce, gdzie co roku przystrajamy groby oraz palimy znicze w dniu 1 listopada. Co roku chętni harcerze biorą udział w WOŚP.


Natomiast najliczniejszą drużyną jest 13 Drużyna Harcerska "Pozytywnie zakręceni".
13 DH „Pozytywnie zakręceni” im. gen. Roberta Baden Powella jest drużyną wielopoziomową i zrzesza dzieci i młodzież od IV klasy szkoły podstawowej do II klasy gimnazjum (na chwilę obecną). Liczy 40 harcerzy, którzy działają w 6 zastępach. Drużyna niedawno zakończyła kampanię bohater i zdobyła imię Roberta Baden Powella. 
Drużyna aktywnie włącza się w życie hufca, jeździ na biwaki, bierze udział w festiwalu i spartakiadzie sportów obronnych, realizuje hufcowe projekty np. „Aktywnie przez życie idź”, w którym zdobyła pierwsze miejsce i wygrała spływ kajakowy. Organizuje też swoje biwaki drużyny. Nosi niebieskie barwy i berety. Pomaga też wspólnocie lokalnej np. zbiera pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, współpracuje z Caritas Polska.

Drużynowa: phm. Angelika Wrona
Przyboczna: pionierka Aleksandra Hering
Zastępowi i podzastępowi:
zastęp „C.H.A.O.S” dh. Patrycja Taras, dh. Sebastian Wnuk-Lipiński
zastęp „Wichura” dh. Alicja Bukowska, dh. Aleksandra Wójtowicz
zastęp „Leśny płomień” dh. Julia Nierzwicka, dh. Nikola Łangowska
zastęp „Zwiadowcy” dh. Malwina Hrynda, dh. Martyna Nowakowska
zastęp „Optymistki” dh. Zuzanna Kubiak, Agata Hering
zastęp próbny męski dh. Hubert Szymczak, Bartosz Koszela

Zbiorki mamy w piątek o 16.16 w harcówce w siedzibie ZHP przy ul.1 maja 17, niedaleko Przedszkola nr 3 w Bytowie.A oto 33 Bytowska Drużyna Harcerska "Przyzwoici" im. Jana Bytnara.
Jest to jedyna drużyna starszoharcerska w naszym hufcu, zrzeszająca dzieci w
wieku 13-17 lat. Założona przez druhny : Katarzynę Łasińską, Monikę Deja i Natalię Klej.

Oficjalnie została powołana przez Komendantkę Hufca Bytów rozkazem
L.12/2012 w grudniu 2012 r.

Nazwa drużyny została wymyślona wspólnie przez pierwszych członków drużyny. Pomysł został zaczerpnięty z nazwy grupy w jednej z gier, w którą grali uczestnicy.
Barwy drużyny to kolory czarny i czerwony. Towarzyszą nam one od samego początku. Czerń symbolizuje węgielek, który nie jest jeszcze w stanie płonąć, ale wystarczy mała iskra a zapłonie. Czerwień natomiast to iskra, ogień, palący się węgielek.


Funkcyjni:
Drużynowa: pwd. Anna Boberek
Przyboczny: dh Jarosław Cegieła
Kronikarze drużyny: dh. Sandra Masternak i dh. Klaudia Różycka
Skarbnik drużyny: pwd. Anna Boberek

ZBIÓRKI DRUŻYNY:
Osoby chętne, aby razem z nami poznawać świat i spędzać wesoło czas zapraszamy na zbiórki drużyny, które odbywają się co tydzień we wtorek o godz. 17:00. Miejscem spotkania jest harcówka na ul. 1-go Maja 17a w Bytowie. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej prosimy o kontakt pod numerem 662-718-059.
Im nas więcej tym weselej! ;)

 Przed Wami 43 Parchowska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Zakorzenieni".
Drużyna została powołana do życia w maju 2015 r. W jej szeregach znajdują się zarówno dzieci w wieku 7 - 9 lat, jak i dzieci i młodzież starsza. Drużyna działa w Parchowie, a ich znakiem szczególnym są zielono-szare barwy i zielone berety.
Już niedługo zobaczycie tu ich zdjęcie. :)

Na koniec przedstawiamy najmłodszą drużynę działająca w naszym hufcu.
Jest to 104 Bytowska Drużyna Starszoharcerska "Wendigo".
Drużyna powstała we wrześniu 2016 r. i działa przy I Liceum Ogólnokształcącym w Bytowie. Zrzesza młodzież w wieku gmnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Jest to bardzo pozytywna i przyjazna drużyna, nie bojąca się wyzwań.