Парк Гуеля - архітектурний шедевр Барселони

 Парк Ґуеля - знаменитий парк у верхній частині Барселони, створений Антоніо Ґауді в 1900-1914 роках. Являє собою поєднання садів і житлових зон , площа парку становить 17,18 га . є одним з найбільших парків Південної Європи.Парк Ґуеля був задуманий Еусебіо Ґуель як зелена житлова зона в стилі модної в той час в Англії містобудівної концепції міста-саду. Саме тому в назві парку Каталонське слово «Parc» пишеться на англійський манер «Park». Для реалізації свого проекту в 1901 році Ґуель придбав 15 гектарів землі, яка була розрізана на 62 ділянки під будівництво приватних особняків. Всі ділянки були виставлені на продаж , але продати вдалося тільки два: пустельна місцевість, віддалена від центру міста, не приваблювала барселонців.

Еусебіо Ґуель            Парк спланований архітектором Антоні Ґуаді

 
 Назва парку походить від прізвища багатого каталонського імпресаріо з відомої барселонської родини Аузебі Ґуеля. Ґуель став справжнім меценатом Ґауді – його фінанси допомогли здійснити багато проектів майстра, включаючи парк Ґуель.

   
"Ал-Дкак" - ящірка-дракон, символ Парку Гуель


Парк Ґуель побудовано у характерному для Ґауді стилі, йому притаманні звивисті форми (приклад, змієвидна лавка), криві лінії тощо. 


 

Парк розміщений у центрі міста, але чітко відокремлений від нього і протистоїть йому – він знаходиться на узвишші, над центральною частиною міста, і його спокійна умиротворена атмосфера протиставлена метушні ділових кварталів Барселони. 
Для парку Ґуель за приклад Ґауді взяв принцип англійських парків, однак наповнив свій сад архітектурними роботами у стилі ар нуво. У Ґауді колони перетворюються на стовбури дерев, які нахилені під непрямими кутами до поверхонь, стелі побудов зроблені з каміння, що створює враження непевності та хисткості.


Отож,  парк є результатом нездійсненого проекту забудови цієї місцевості 86 будинками для великої буржуазії міста. Насправді з 86 було продано лише 2 ділянки (на одній з них зараз знаходиться Будинок-музей Ґауді (кат. Casa Museu Gaudí)). У 1926 р., після смерті Аузебі Ґуеля, мерія міста викупила всі ділянки і на їхньому місці було створено громадський парк, відкритий для публіки. Сам Ґауді від цього моменту повністю присвятив себе проекту свого життя – побудові Храму Святого Сімейства.
Пам’яткою історичного значення парк Ґуель став у 1969 р. У 1984 р. ЮНЕСКО проголосило парк спадком людства.
 
Парк Ґуель розміщений за адресою вул. Улот, 08024 Барселона, тел.. +34 93 413 24 00.

Парк розміщений за 15 – 20 хв. від центру міста, якщо їхати метро або машиною. До парку можна доїхати автобусами № 24, 25, туристичним автобусом північної зони або метро лінія 3.

У парку є дитячий майданчик, бар, бібліотека, ковзанка, висаджено рідкісні рослини.

Парк працює у листопаді – лютому з 10 до 18 год, у березні та жовтні з 10 до 19 год, у квітні та вересні з 10 до 20 год, з травня до серпня з 10 до 21 год, щодня, включаючи святкові дні. 

Парк належить муніципалітету Барселони, а саме структурі «Парки та сади мерії Барселони».

 
 
 
 
 
 Центральна площа парку Ґуель Центральні сходи Вид з центральної площі на вхід до парку Дороги  у парку Гуель Гараж для екіпажів у Парку Ґуель
 
 
 
 
 
 Будинок сторожа  «Зала ста колон» Стеля «зали ста колон» Медальйон з головою змії Пташинні гнізда

Comments