Головна

                             "Тільки духовність спроможна зробити Україну

суб'єктом світової історії ", - С. Кримський                                  
Курси духовно-морального спрямування на Волині
 
    Проблема духовності гостро постає у сучасному світі, незаперечним є   падіння високих моральних цінностей, які людство формувало віками.  Ключовим завданням держави, сучасної  школи є духовно-моральне виховання учнівської молоді. Враховуючи думку громадськості, педагогів, батьків дітей шкільного віку та реалізовуючи доручення голови Волинської обласної державної адміністрації від 21.02.2008 № 436/01-02 за (п.4-6), у Волинській області створено координаційну робочу групу представників Волинської Ради Церков, працівників установ освіти, розроблено стратегію толерантної міжконфесійної співпраці.   Значну увагу Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти приділяє підготовці вчителів, що викладають курси духовно-морального спрямування у закладах загадьної середньої освіти області.  Систематично  відбувається навчання  педагогів, методичний супровід фахової діяльності. Поповнюється відеотека документальних фільмів  з   теми   “Синтез   наукової    та релігійної    картин    світу” та  «Релігійне багатство у   народній      обрядовості   та традиції    України».    Актуальною є й консультативно-методична   допомога   в організації позакласної роботи спрямованої на розвиток духовності oсобистості.      Детальніше              
    Ст. викладач кафедри менеджменту освіти ВІППО  О.В. Рудь                                                      
На допомогу вчителю предметів духовно-морального спрямування

                                          ДО НОВОГО 2018-2019 НАВЧАЛЬНОГО РОКУ
           
                                                                                                               Додаток

до листа Міністерства
освіти і науки України
від  03.07.2018 р. № 1/9-415
                                                                                                ст.75-76 

Курси морально-духовного спрямування
Відповідно до Типових навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою і вивченням етики чи курсів духовно-морального спрямування (додаток 13 до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 03.04.2012 р. № 409 в редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 29.05. 2014 № 664) у 2018 -2019 навчальному році в 5-6 класах продовжується вивчення предмета «Етика» або курсів духовно-морального спрямування. Для шкіл, що користуються шими Типовими планами, ці курси можуть вивчатись за рахунок варіативної складової.
Натепер Міністерством рекомендовано декілька програм, перелік яких буде надіслано напередодні навчального року.
Викладання основ християнської етики та інших предметів духовно-морального спрямування в закладах загальної середньої освіти відбувається за умови письмової згоди батьків та за наявності підготовленого вчителя. При цьому просимо враховувати ситуацію, коли не всі діти відвідують зазначені курси. У такому випадку ці заняття повинні бути в розкладі першим або останнім уроком.
Для належного підвищення кваліфікації вчителів етики та інших курсів духовно-морального спрямування, обміну досвідом, підвищення якості викладання можуть бути створені районні (міські) методичні об’єднання вчителів, творчі групи, кабінети тощо. Зміст курсів духовно-морального спрямування не передбачає катехізацію, неприпустимим є також нав’язування учителем дітям власних поглядів у ставленні до тих чи інших Церков, примусу дітей до молитви під час уроків, відвідування церковних служб тощо.
Предмети духовно-морального спрямування слід викладати в тісній співпраці з батьками, інформувати батьківську громадськість про особливості християнської етики, давати їм можливість відвідувати уроки і позакласні заходи з предмета.
Програмами обов’язково передбачено години резервного часу, які вчитель використовуватиме на власний розсуд.
Згідно з Інструкцією з ведення ділової документації у загальноосвітніх навчальних закладах І-ІІІ ступенів (наказ Міносвіти і науки №240 від 23.06.2000 р.) календарне планування навчального матеріалу здійснюється учителем безпосередньо в навчальних програмах. Можна користуватись також окремими брошурами, зробленими на основі навчальних програм. На основі календарних планів вчителі розробляють поурочні плани, структура і форма яких визначається ними самостійно. Поурочними планами для вчителів можуть слугувати також методичні посібники, що мають гриф Міністерства освіти і науки України. Під час розроблення календарних планів вчитель може на власний розсуд використовувати резервні години – планувати проведення практичних, контрольних робіт, семінарів, засідань круглих столів тощо.
Крім того, учитель на свій розсуд може об’єднувати уроки узагальнення і тематичний контроль; зробивши відповідні записи в журналі.
Учнівські зошити з предметів суспільно-гуманітарного циклу переглядаються учителем один раз на семестр і бал за ведення зошита може (за бажанням вчителя) виставлятись в журнал. 
При виставленні тематичних оцінок вчитель на власний розсуд може враховувати або ні оцінку за ведення зошита.
Підручники, посібники, робочі зошити, атласи та контурні карти, зошити для контролю і корекції навчальних досягнень тощо, що використовуються на уроках, повинні мати
гриф Міністерства освіти і науки України.Світлина від Oksana Rud.Зі святом духовного народження - 
1030-річчям хрещення Русі-України!
«Навчайте всі народи хрестячи їх в ім’я Отця і Сина і Свято Духа», – сказав Господь Своїм Апостолам.
 Цей заповіт здійснився на нашій землі. Здійснився через волю і дію Рівноапостольної Княгині Ольги та Рівноапостольного Князя Володимира Великого – Хрестителя Руси-України”.

Не говори про Христа тим, хто не хоче чути, 
а живи так, щоб запитали...


До відзначення 1030-ліття хрещення України-Руси:

Славетний Київський володар, рівноапостольний князь Володимир Рюрикович, знаний в історії як Володимир Великий

Постать князя суперечлива і неоднозначна. Його особистість, життя, мотиви вчинків та політичних рішень породжують дискусії істориків, політологів, навіть літературознавців і досі. Дослідники продовжують аналізувати особисте життя, «гріхи молодості», психологічний портрет, ратні подвиги Володимира, обговорюють місце князя в переліках православних і католицьких святих або неоднозначний з погляду сучасної моралі процес його боротьби за владу. Проте незаперечним є факт, що князь назавжди залишиться в історії України-Русі визначальною постаттю. Зайве нагадувати у чому вбачають цю визначальність, бо про рішучі реформи Володимира ми дізнаємося ще зі шкільного курсу історії України княжої доби. І головно ототожнюємо князя з його основною роллю ‒ Христителя Русі.

Хоча насправді процес християнізації був поступовим, і розпочався набагато раніше умовної дати 988 року. Якщо не згадувати легендарну проповідь апостола Андрія на берегах Дніпра, то чіткі свідчення про початок християнізації давньоруських племен знаходимо у пам’ятках IX століття. Але, мабуть, найбільш переконливі докази дає археологія. У Києві та Полянській землі виявлені поховання, що відносять до ІХ-Х століть, і вони володіють усіма ознаками християнського поховального обряду.

До першої половини Х століття належить також такий документ, як договір князя Ігоря з Візантією, який від імені Київської Русі підписують не тільки язичники, але і християни. З договору бачимо повну рівноправність язичників і християн. Цікаво відзначити, що присягу, пов'язану з укладенням договору, руські християни складали до київської соборної Іллінської церкви. Слово «соборна» означає, що в Києві було кілька християнських церков. Християнські громади існували і в Новгороді.

Через 13 років після укладення цього договору княгиня Ольга їде до Візантії, де приймає хрещення. Повернувшись до Києва, вона сприяє поширенню християнства. Отже, задовго до офіційного хрещення Русі християнство було досить добре відомо і користувалося популярністю. 

Читати далі...


Рудь ЮліяНаціональний молитовний сніданок
31 травня у Національному Центрі «Український Дім» відбувся сьомий Національний молитовний сніданок України, присвячений 1030-річчю хрещення Київської Руси-України.


31 травня у Національному Центрі «Український дім» відбувся сьомий Національний молитовний сніданок України, присвячений 1030-річчю хрещення Київської Руси-України.

Молитовні сніданки за участю представників релігійних організацій, державних діячів, політиків, урядовців, бізнесменів є традиційними у багатьох демократичних країнах. Понад 60 років такі молитовні сніданки проходять у Конгресі США, Європарламенті, у Німеччині, Норвегії та інших країнах.Молитовний сніданок національної єдності, зібрав очільників і представників релігійних конфесій Всеукраїнської Ради Церков, керівників держави, політиків, народних депутатів, капеланів, науковців, громадських діячів і гостей з різних країн світу, які вболівають за долю України. Початкову молитву "Отче наш" прочитав Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.  
Серед присутніх Президент України Петро Порошенко, прем'єр-міністр Володимир Гройсман, секретар РНБО Олександр Турчинов,  Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, голова МВС Арсен Аваков, Міністр культури Євген Нищук, Міністр молоді та спорту Ігор Жданов, Голова СБУ Василь Грицак, лідер партії "Народний фронт" Арсеній Яценюк, лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко, керівник САП Назар Холодницький, народні депутати, громадські активісти. 
Особливим гостем сніданку став звільнений з полону терористів 
український науковець Ігор Козловський
З іноземних гостей присутні посол США в Україні Марі Йованович, віце-спікер парламенту Молдови Валерій Гілецький, член Конгресу США від штату Техас Луї Гомерт, голлівудська зірка, актор Стівен Болдуїн.

Під час заходу було виголошено молитви за сиріт, за мир в Україні і військових, за представників усіх гілок влади, а також молитву за перемогу. На завершення лунала молитва за Україну та духовний гімн України "Боже великий, єдиний". 

На Національному молитовному сніданку  була і делегація з Луцька.

 На запрошення міжфракційного депутатського об᾽єднання Верховної Ради України у заході брали участь науково-педагогічні працівники кафедри менеджменту освіти ВІППО -  завідувач, кандидат фізико-математичних наук, доцент Михайло Сташенко та старший викладач Оксана Рудь.

https://photos.app.goo.gl/B6phUZ0gbaev0No52
Після молитовного сніданку в Українському домі розпочав роботу Форум «Реформації суспільства». На  відкритті заходу організатор Молитовного сніданку і глава міжфракційного депутатського об'єднання Верховної Ради України «За духовність, моральність та здоров'я України» Павло Унгурян розповів про 10-річні досягнення цього об'єднання і подальші плани. Презентовано роботу народних депутатів різних фракцій за 10 років з питання розвитку духовності та збереження християнських цінностей українського суспільства.
Близько 400 християн різних деномінацій з усієї України взяли участь в роботі трьох секцій: «Реформація суспільства через політику і управління», «Медіа і бізнес» і «Лобіювання законів і адвокатська діяльність». ВІТАЮ  НАЙКРАЩИХ!!!

Вшанували учасників конкурсу «Учитель року».aviФіналісти і переможці обласного етапу Всеукраїнського конкурсу 

"Учитель року - 2018 з предметів духовно-морального спрямування"
Щиро дякую учасникам конкурсу!!!
Світлина від Oksana Rud.
Світлина від Oksana Rud.

Світлина від Oksana Rud.


XІ Всеукраїнська олімпіада «Юні знавці Біблії»


У процесі виховання дітей і молоді особливе значення має духовно-моральний аспект. У сучасному суспільстві він актуальніший, ніж будь-коли раніше. Тому традиційні виховні інституції: сім’я, школа, релігійна громада, мають координувати свої зусилля, використовуючи потенціал української спадщини, Біблії і християнських цінностей для формування духовної компетентності підростаючого покоління.  


27 квітня, за підтримки Міністерства освіти і науки України (Лист «Про проведення Всеукраїнської олімпіади

 «Юні знавці Біблії» та конкурсу «Учитель (вихователь) року з предметів духовно-морального спрямування» № 1/9-677 від 08.12.2017), Громадської ради з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України, Українського Біблійного товариства на базі науково-дослідницької лабораторії християнської етики, психології та педагогіки Національного університету «Острозька академія» розпочався перший етап олімпіади «Юні знавці Біблії-2018»: 

«Християнство – духовний вибір українського народу» 

для учнів 7-11 класів ЗЗСО, професійно-технічних училищ та студенти ЗВО України.
На запрошення організаторів заходу, науково-педагогічні працівники кафедри менеджменту освіти ВІППО очолили роботу фахового журі: завідувач кафедри кандидат фізико-математичних наук, доцент
М. О. Сташенко (8 клас), старший викладач О. В. Рудь (7клас) та взяли активну участь у проведенні     XІ Всеукраїнської олімпіади. 
Головна мета заходу - виховання молодого покоління на духовно-моральних цінностях Святого Письма, підвищення інтересу до систематичного читання Біблії, формування світогляду і поведінки особистості на християнських моральних чеснотах; сприяння консолідації сім’ї, школи та релігійних інституцій у духовно-моральному становленні молоді; популяризація предметів духовно-морального спрямування в системі освіти України. 
Учні та студенти з 15 областей України - Волинської, Запорізької, Дніпропетровської, Донецької, Івано-Франківської, Київської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Черкаської, Херсонської  - переможці відповідних шкільних та регіональних предметних олімпіад, які вивчають предмети: «Етика», «Основи християнської етики», «Християнська етика в українській культурі», «Етика: духовні засади», «Людина і світ», «Людина і суспільство», «Релігієзнавство» та інші курси духовно-морального спрямування виборювали перемогу, презентуючи християнський світогляд та реалізацію біблійних принципів у сьогоденні. Конкурсні випробування для учасників складалися із виконання тесту на знання Біблії та основ релігієзнавства, захисту власного проекту з запропонованої теми та презентації розуміння змісту запропонованих членами журі біблійних віршів, що стали крилатими висловлюваннями. 

Серед школярів України, волинські учасники достойно представили свої роботи, продемонстрували знання Біблійних текстів і вибороли переможні ІІ і ІІІ місця та відзнаки за науковий підхід до презентації дослідження, оригінальність, творчість.(Наказ про підсумки проведення Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії» та прізвища переможців будуть опубліковані після проведення другого етапу 01 червня). 

Щиро дякуємо організаторам й усім, хто долучився до заходу!ХІІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс 

«Учитель року предметів духовно-морального спрямування»

   Важливим елементом підвищення кваліфікації педагогів курсів духовно-морального спрямування, місцем обміну досвідом, пошуку і утвердження інноваційних методичних технологій, підтримки і натхнення для викладання цих предметів є організація і проведення фахових конкурсних випробувань.

      29-30 березня за підтримки Міністерства освіти і науки України (Лист «Про проведення Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії» та конкурсу «Учитель (вихователь) року з предметів духовно-морального спрямування» № 1/9-677 від 08.12.2017), Громадської ради з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України, Українського Біблійного товариства у Національному університеті «Острозька академія» відбувся ХІІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс 

«УЧИТЕЛЬ РОКУ ПРЕДМЕТІВ ДУХОВНО-МОРАЛЬНОГО СПРЯМУВАННЯ» 

(до 1030-ї річниці хрещення Руси-України).

  До складу журі всеукраїнського етапу фестивалю-конкурсу «Учитель року предметів духовно-морального спрямування» запрошені науково-педаго гічні працівники кафедри менеджменту освіти Волинського ІППО завідувач кафедри кандидат фізико-математичних наук, доцент М. О. Сташенко та старший викладач О. В. Рудь, громадським спостерігачем методист курсів духовно-морального спрямування методичного кабінету відділу освіти Ківерцівської райдержадміністрації В. П. Васюхник.

   За результатами матеріалів, поданих на конкурс, допущено 35 педагогічних працівників (вихователів дошкільних закладів та вчителів загальноосвітніх шкіл, які викладають предмети духовно-морального спрямування) із 15 областей України. Прибуло до Національного університету «Острозька академія» 25 педагогів із 13 областей України: Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської.

   Волинську область достойно представили переможець та фіналіст II (обласного) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року — 2018 з предметів духовно-морального спрямування», що проходив на базі ВІППО 22-23 лютого, Магдисюк Лариса Сергіївна, вчитель НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-дитячий садок» с. Самари-Оріхові Ратнівського району та Нарольська Світлана Василівна, вчитель ЗОШ І-ІІ ст. с. Морозовичі Іваничівського району.

   Із вітальним словом до конкурсантів звернулися: ректор Національного університету «Острозька академія», доктор психологічних наук, професор, Герой України Пасічник Ігор Демидович; ректор Рівненської духовної семінарії, кандидат богослов’я, прот. Віталій Лотоцький; начальник управління освіти та науки Рівненської обласної державної адміністрації Таргонський Григорій Миколайович; Голова громадської організації «Всеукраїнська асоціація педагогів і психологів із духовно-морального виховання» Жуковський Василь Миколайовичпредставники органів влади, духовенство. 


  Ще одним гостем ХІІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу стала кандидат філософських наук, доцент, голова Волинської асоціації педагогів-християн, гештальт-терапевт з міста Луцька Євтодюк Антоніна ВолодимирівнаВона прочитала учасникам актуальну лекцію «Психологічні аспекти викладання предметів духовно-морального спрямування».

XІІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс проходив під загальною темою 

«Християнство — духовний вибір українського народу»

 (до 1030-ї річниці хрещення Руси-України).

      Конкурсна програма фестивалю складалася з письмового тесту на знання Святого Письма та основних віх становлення і розвитку християнства в Україні; презентації фрагменту уроку (заняття); демонстрації застосування власної творчості під час уроку або виховного заходу духовно-морального спрямування; тлумачень учасниками фестивалю відомих віршів Біблії та відображення їх застосування на практиці.

 ХІІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс пройшов у творчій, емоційно насиченій та доброзичливій атмосфері. Конкурсанти продемонстрували хороше знання Біблії, володіння інтерактивними технологіями й застосування авторських методик у вихованні та навчанні.

        За традицією, гостей ознайомили з історією Острозької академії.

 За результатами конкурсу, згідно рішення журі, дипломами переможців І, ІІ і ІІІ ступеня XІІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Учитель року предметів духовно-морального спрямування-2018» за зайняте 1, 2 і 3 місце у номінації «Учитель року» нагородили:

дипломом

І ступеня — Гладку Олену Миколаївну, учителя етики, мистецтва та історії НВК «ДНЗ — ЗОШ I-III ст. № 15» м. Сміла Черкаської області

ІІ ступеня — Сенька Віталія Романовича, учителя курсів «Основи християнської етики» та «Людина і світ» ІФ ПНВК «Католицька ЗШ ІІ-ІІІ ст. — гімназія св. Василія Великого» Івано-Франківської області

ІІІ ступеня — Івасюк Марію Михайлівну, учителя початкових класів та курсу «Основи християнської етики» Лужанського ЗЗСО І-ІІІ ст. ім. В. Орелецького Кіцманського району Чернівецької області

ІІІ ступеня — Дзюбу Івана Івановича, учителя історії, етики, курсу «Основи християнської етики» Ірпінської ЗОШ I-IІI ст. № 5 Ірпінської міської ради Київської області

У номінації «Вихователь року» дипломами переможців І, ІІ і ІІІ ступеня XІІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Учитель року предметів духовно-морального спрямування-2018» за зайняте 1, 2 і 3 місце нагородили:

дипломом

І ступеня — Скворцову Зінаїду Володимирівну, вихователя-методиста, керівника школи «Духовна істина» дошкільного навчального закладу ясла-садок № 33 Рівненської міської ради Рівненської області

ІІ ступеня — Засипку Галину Степанівну, методиста-вихователя ДНЗ № 11 «Чебурашка» відділу освіти Покровської міської ради Донецької області

ІІІ ступеня — Андрушків Галину Федорівну, завідувача ДНЗ № 36 «Пролісок» ясла-садок загального розвитку відділу освіти Добропільської міської ради Донецької області

ІІІ ступеня — Андрійчук Валентину Кіндратівну, вихователя ДНЗ «Струмочок» Гремяцької с/р Острозького району Рівненської області

Переможці XІІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Учитель року предметів духовно-морального спрямування-2018», які посіли І місце у номінаціях «Учитель року» та «Вихователь року» отримали пам’ятну відзнаку у вигляді статуетки. Переможців фестивалю-конкурсу, які зайняли І та ІІ місця у номінаціях «Учитель року» та «Вихователь року», нагородили поїздкою до християнського оздоровчого табору «Віфанія», що на Закарпатті. Усі переможці (І, ІІ, ІІІ місця) отримали цінні та пам’ятні подарунки й додаткові дипломи.

 Волинські учасники вибороли грамоти й отримали бібліотечки духовної літератури.

     

XІІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Учитель року предметів духовно-морального спрямування» продемонстрував реалізацію педагогами ідеї духовного відродження України та велике бажання працювати задля розбудови нашої незалежної держави.

 ПРОГРАМА ФЕСТИВАЛЮ-КОНКУРСУ

Духовно-моральна освітня галузь 

у Державному стандарті початкової загальної освіти

У Волинському ІППО відбувся обласний круглий стіл учителів КДМС «Духовно-моральна освітня галузь у Державному стандарті початкової загальної освіти» за участі координаційної робочої групи представників ВРЦ та працівників освіти.

 

    В основу сучасної концепції організації освітнього процесу покладено компетентнісний підхід, результатом якого має стати компетентний випускник ЗЗСО. Враховуючи сучасну актуальність ціннісного (аксіологічного) аспекту в системі освіти очевидно, що духовно-моральна складова має зайняти належне місце серед інших життєвоважливих компетентностей, а це вимагає розвитку високих морально-психологічних якостей, формування етичних понять, що визначатиме мотивацію поведінки особистості, потребу у пізнанні світу і самопізнанні, у пошуку сенсу життя і свого призначення, шляхів ефективної самореалізації тощо.

     Реалізовуючи рішення, узгоджені під час зустрічі В. Марущенка, голови громадської ради з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при МОН України та його заступника Ю. Решетніковаіз заступником Міністра освіти і науки України П. Хобзеєм і директором департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Ю. Кононенком із питань забезпечення подальшого викладання предметів духовно-морального спрямування (з урахуванням положень резолюції Першого Всеукраїнського з’їзду педагогів із предметів духовно-морального спрямування), до участі у обласному семінарі запрошені представники координаційної робочої групи представників Волинської Ради Церков і працівників освіти.

   Учасники заходу обговорили запропоновані Громадською радою з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при МОН України пропозиції до Державного стандарту загальної середньої освіти, щодо психологічного портрету випускника середнього загальноосвітнього закладу на основі посилення значення духовно-моральних цінностей із подальшим розробленням відповідних навчально-виховних програм.

      Ст. викладач кафедри менеджменту освіти О. В. Рудь познайомила учасників із рішенням про створення на основі Громадської ради з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України робочої групи з розроблення проекту Концептуальних засад духовно-морального виховання дітей та молоді в Україні із подальшим їх затвердженням наказом Міністерства.

     Модератор заходу, завідувач кафедри менеджменту освіти ВІППО, к. ф.-м. н., доцент М. О. Сташенконаголосив на необхідності розроблення навчально-методичної літератури для інтегрування біблійних засад і духовно-морального компоненту до змісту навчальних дисциплін (література, мова, історія, біологія, хімія, фізика, астрономія, географія тощо). Зауважив на доречності поширення та узагальнення досвіду викладання предметів духовно-морального спрямування на Волині і в Україні на базі створення єдиної електронно-інформаційної платформи та передбаченні викладання елементів духовно-морального спрямування у Державному стандарті початкової освіти.

     Питання пропорційного висвітлення альтернативних теорій походження життя на Землі під час викладання курсів суспільно-гуманітарного і математично-природничого циклів розкрив Євген Новицький, редактор Християнського науково-апологетичного центру з міста Рівне.

    Історичний аспект взаємин релігійних інституцій і державних структур у розвитку духовності в системі освіти та актуальність біблійних моральних орієнтирів у сучасному суспільстві виклав Сергій Мельничук, магістр богослів’я. 

   Потребу вилучення з виховних заходів закладів освіти невластивих для української культури елементів, пов’язаних із ворожінням, чаклунством, магією, окультизмом, спіритизмом, які негативно впливають на психологічний розвиток дитини і формують антихристиянський світогляд (наприклад, святкування хелловіну тощо) виніс на обговорення О. Рустик Капауз, протоієрей УПЦ.

     Практичною складовою сучасної реалізації теми обласного семінару був урок всесвітньої історії (6 класі) у приватній спеціалізованій ЗОШ І-ІІІ ступенів «Скарбниця мудрості». Вчитель цього закладу Мирослава Кубай презентувала інтегрування Біблії в історію, а саме, використання книг Старого Заповіту як історичного джерела під час вивчення історії Стародавнього світу. 


Директор закладу освіти 

Сергій Гопанчук  розповів про специфіку навчання у школі — формування пріоритету духовно-морального виховання на основі наукового та історико-культурологічного компоненту і провів для гостей екскурсію приміщенням, де навчаються учні.

 Плідним був діалог учасників семінару із пасторем луцької церкви євангельських християн-баптистів «Фіміам» Павлом Миронюком.

 

«ВИВЧЕННЯ КУРСІВ ДУХОВНО-МОРАЛЬНОГО СПРЯМУВАННЯ

 У ЗАКЛАДАХ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ» 

 Міністерство освіти і науки України спільно з Громадською радою з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України 1-2 березня 2018 року підготували і провели Всеукраїнський семінар методистів предметів духовно-морального спрямування обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти на тему 

«ВИВЧЕННЯ КУРСІВ ДУХОВНО-МОРАЛЬНОГО СПРЯМУВАННЯ У ЗАКЛАДАХ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ»

У роботі заходу взяли участь: заступник Міністра освіти і науки України Хобзей Павло Кузьмович, голова Громадської ради з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України Марущенко Володимир Станіславович, головний спеціаліст Міністерства освіти і науки України Євтушенко Раїса Іванівна, професор кафедри педагогіки, управління та адміністрування Навчально-наукового інституту менеджменту та психології ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» НАПН України, доктор педагогічних наук Сіданіч Ірина Леонідівна . Досвідом роботи духовної ради міста Вишнів поділилась Олексієнко Оксана Анатоліївна, депутат міської ради. 
Методисти предметів духовно-морального спрямування обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти України відвідали відкриті інтегровані заняття з християнської етики в НВК «Софія» (Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Сонячна, буд. 10) .  Учасники семінару відвідали просвітницький центр «Філадельфія» (вул. Голосіївська, 57, м. Київ), де зустрілись із Вознюк Віктором Володимировичем, завідувачем відділу освіти Церкви ХВЄ України, ознайомились з відео-презентацією про систему роботи Благодійного фонду «Живи, Буковино!» (голова Фонду Бербека Василь Володимирович).
Учасники заходу проаналізували навчально-методичне забезпечення курсів духовно-морального спрямування і ознайомились з духовною літературою (презентувала новинки директор Всеукраїнського благодійного фонду «Східноєвропейська гуманітарна місія» Новікова Дар’я Петрівна) та мали зустріч із Козачок Анатолієм Миколайовичем, заступником старшого єпископа ВСЦХВЄУ  центрального регіону України.ЗАПРОШУЄМО ДО УЧАСТІ!!!

  На виконання листа Міністерстваосвіти і науки України «Про проведення Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії» та конкурсу «Учитель (вихователь) року з предметів духовно-морального спрямування»   № 1/9-677 від 08.12.2017, Резолюції Першого Всеукраїнського з’їзду педагогів предметів духовно-морального спрямування від 25.06.2017, рішень Волинської обласної ради № 18/53 від 10.04.2013 «Про вивчення предметів духовно-морального спрямування у загальноосвітніх навчальних закладах області» та № 27/11 від 11.07.2014 «Про стан вивчення предметів духовно-морального спрямування у загальноосвітніх навчальних закладах області», Громадської ради  з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України від 21.12.2017, вшановуючи 1030 –ліття хрещення України-Руси Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти запрошує усіх бажаючих до участі 
у XІ Всеукраїнській олімпіаді "Юні знавці Біблії" та XІІI Всеукраїнському фестивалі-конкурсі "Учитель року з предметів духовно-морального спрямування"
що проходитимуть на базі Національного університету "Острозька академія".

Детальна інформація про заходи у Додатку.Обласний етап всеукраїнського конкурсу 

«Учитель року – 2018 з предметів духовно-морального спрямування»
22 -23 лютого на виконання листа Міністерства освіти і науки України 

«Про проведення Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії» та конкурсу «Учитель (вихователь) року з предметів духовно-морального спрямування» № 1/9-677 від 08.12.2017, Резолюції Першого Всеукраїнського з’їзду педагогів предметів духовно-морального спрямування від 25.06.2017, рішень Волинської обласної ради № 18/53 від 10.04.2013 «Про вивчення предметів духовно-морального спрямування у загальноосвітніх навчальних закладах області» та № 27/11 від 11.07.2014 «Про стан вивчення предметів духовно-морального спрямування у загальноосвітніх навчальних закладах області», Громадської ради з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України від 21.12.2017, Наказу управління освіти, науки та молоді Волинської облдержадміністрації від 10.01.2018 № 11 реалізовуючи Указ Президента України №214/2017 «Про заходи з підготовки та відзначення 1030-річчя хрещення Київської Русі – України» у Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти відбувся очний етап ІІ (обласного) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2018 з предметів духовно-морального спрямування».

З вітальним словом до учасників звернулися члени оргкомітету конкурсу: Пирожик Олександр Веніамінович, голова оргкомітету, перший заступник голови Волинської обласної ради; Плахотна Людмила Володимирівна, заступник голови оргкомітету, начальник управління освіти, науки та молоді Волинської облдержадміністрації; Олешко Петро Степанович, ректор Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти, к. і. н., доцент, запрошені спостерігачі – члени координаційної робочої групи представників Волинської Ради Церков та працівників освіти.


Творчу атмосферу, гарний настрій учасників заходу та фахову координацію роботи упродовж конкурсних випробувань зорганізував голова журі завідувач кафедри менеджменту освіти ВІППО, кандидат фізико-математичних наук, доцент 
Михайло Олександрович Сташенко. 
До складу журі ІІ (обласного) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2018 з предметів духовно-морального спрямування» увійшли науковці, педагоги практики і представники релігійних конфесій Волині: Євтодюк Антоніна Володимирівна, кандидат філософських наук, доцент, голова Волинської асоціації педагогів-християн; Рудь Оксана Володимирівна, старший викладач кафедри менеджменту освіти ВІППО; Васюхник Валентина Петрівна, методист методичного кабінету відділу освіти Ківерцівської райдержадміністрації; Гаврисюк Оксана Ярославівна, член координаційної 
робочої групи представників ВРЦ і працівників освіти, магістр релігієзнавства, член авторського колективу навчальних комплексів «Основи християнської етики»; Шпалерчук Наталія Василівна, відповідальний секретар журі, голова обласного методичного обʼєднання вчителів КДМС;
 о. Андрій Ротченков, та О. Рустик Капауз – члени координаційної робочої групи представників Волинської Ради Церков та працівників освіти. 
Завданнями конкурсних випробувань були: виконання письмового тесту на знання Біблії, основ історичного релігієзнавства; участь у дебатах: розв'язання актуальних проблемних ситуацій на духовно-моральну тематику, презентація майстер-класу елемента уроку та досвіду роботи. 

Колегіальним рішенням журі за рейтинговим списком результатів учасників конкурсу, визначено лауреатів і переможця ІІ (обласного) туру всеукраїнського конкурсу "Учитель року - 2018 з предметів духовно-морального спрямування":

Курс «Християнська етика в українській культурі»:  ІІІ місце виборола
Левчук Людмила Ярославівна, спеціаліст вищої категорії, вчитель-методист Нововолинської ЗОШ І-ІІІ ст. № 7 Нововолинської міської ради;
ІІ місце Лорентович Наталія Степанівна, учитель  Столинсько-Смолярської ЗОШ І-ІІ ст. Любомльського району;
І місце здобула   МАГДИСЮК ЛАРИСА СЕРГІЇВНА, 
учитель «ЗОШ І-ІІІ ст.-дитячий садок» с. Самари-Оріхові Ратнівського р-ну
Курс «Основи християнської етики»:  ІІІ місце:
Мегель Галина Олексіївна, учитель ЗОШ І-ІІ ст. с. Острів᾽я Шацького р-ну;
Франчук Лариса Анатоліївна, спеціаліст вищої категорії, 
«Старший вчитель» ЗОШ І-ІІІ ст. с.Бужанка (Поромівська ОТГ);
Нарольська Світлана Василівна, учитель ЗОШ І-ІІ ст. 
с.Морозовичі Іваничівського р-ну
ІІ місце:
Баранчук Тетяна Володимирівна, учитель Любомльської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2;
Понєдєльнік Руслана Станіславівна, учитель ЗОШ І-ІІ ст. 
с. Мостище Камінь-Каширського р-ну
І місце здобула    МІЩУК ЛЮДМИЛА ЙОСИПІВНА, 

спеціаліст вищої категорії, «Старший вчитель» ЗОШ І-ІІІ ст. с. Покащів Ківерцівського р-ну.
Вітаємо учасників, лауреатів і переможців!  

Дякуємо всім, хто долучився до організації і проведення конкурсу та бажаємо творчості і професійного зростання!

«Пріоритетність духовно-морального виховання дітей та молоді у процесі формування життєвих компетенцій особистості» 


Сучасні зміни системи освіти зосереджені на реалізації Концепції нової української школи, що стартує 1 вересня 2018 року. Проте вже зараз вектор шкільної освіти, спрямовуючись у площину цінностей особистісного розвитку, варіативності і відкритості школи, зумовлює принципову необхідність переосмислення усіх факторів від яких залежить якість навчально-виховного процесу, змісту, методів, форм навчання і виховання, системи контролю і оцінювання, управлінських рішень, взаємовідповідальності учасників навчально-виховного процесу. 
Загальна середня освіта покликана забезпечити умови для духовного становлення: морального, інтелектуального, фізичного, художньо-естетичного розвитку учнів, виховання громадянина демократичного суспільства, яке визнає освіченість, вихованість, культуру найвищими цінностями, незамінними чинниками соціального прогресу.

 5 жовтня, відповідно до плану роботи ВІППО (Розділ IV п. 4), працівники кафедри менеджменту освіти: завідувач к. ф.-м. н., доцент М. О. Сташенко та ст. викладач О. В. Рудь підготували і провели обласний круглий стіл учителів КДМС «Пріоритетність духовно-морального виховання дітей та молоді у процесі формування життєвих компетенцій особистості» за участі членів координаційної робочої групи представників Волинської ради церков.

 

Процес духовно-морального виховання учнів передбачає оновлення життя і помислів вихованців вищими смислами у їх ставленні до національної і світової духовної спадщини, історії України, традицій, звичаїв, обрядів, мови, культури, віри, пошуків ідеалу і змісту життя, розвиток ідеї патріотизму. Учасники круглого столу виокремили курси духовно-морального спрямування у пріоритеті яких є формування духовних компетентностей учнівської молоді, як провідний інструментарій реалізації духовно-морального виховання у системі освіти.

 Завідувач кафедри менеджменту освіти к. ф.-м. н., доцент М. О. Сташенко у виступах зупинився на питаннях «Децентралізації освіти як інструментарію зміни її парадигми» і «Міжпредметних духовно-моральних компетентностей початкової загальної освіти. Інтеграції християнських принципів у освітній процес». Теми «Курси духовно-морального спрямування як один із інструментаріїв формування життєвих компетентностей учнів нової української школи» та «Конструювання курсів духовно-морального спрямування. Методики і педагогічні технології у викладанні КДМС» представила слухачам ст. викладач О. В. Рудь. Присутні активно долучились до обговорення запропонованих модераторами питань. Плідного обговорення набула і проблема системного фахового зростання педагогів. Адже неможливо якісно провести реформу середньої освіти, якщо вона не супроводжуватиметься зміною підходів до підготовки вчителя.

 Ще однією темою стало відзначення 500-ліття Реформації.

 

На виконання Указу Президента України № 357/2016 від 26.08.2016 «Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації», розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2016 року № 935-р «Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення в Україні 500-річчя Реформації», листа МОН України «Щодо відзначення в Україні 500-річчя Реформації» від 23.02.2017 № 1/9-100, організатори заходу запропонували учасникам до обговорення тему «Реформація — рух, що змінив світ».

До висвітлення провідних ідей цього історичного процесу запросили фахівців, науковців, дослідників протестантизму.

Науковою доповіддю «Реформація: історичний екскурс. Вплив на Україну» зі слухачами поділився Понятовський Фелікс Климентійович — доктор богослов᾽я, проректор Українського гуманітарного інституту. «Вплив Реформації на освіту» висвітлив Скоць Ігор Зіновійович — магістр богослов«я, викладач богословських дисциплін. Зі змістовними пропозиціями про співпрацю звернувся до присутніх заступник голови правління Волинського обласного благодійного фонду «Переображення» Ляснік Віталій Миколайович, запропонувавши для опрацювання і поширення матеріали про Реформацію. Не оминули присутні питання морального виховання та духовного зростання молодого покоління — а саме потребу профілактики негативних явищ (алкоголю, наркозалежності, ігроманії, тощо), представивши розроблені заходи для учнів ЗНЗ.

 Узагальненим результатом роботи круглого столу є усвідомлення вчителем того, що найважливішою педагогічною проблемою в сучасних умовах стає проблема найефективнішого використання потенціалу національних, духовних цінностей і розвитку системи релігійної освіти. Домінантою навчально-виховного процесу, побудованого на принципах науковості, історичності, системності, інтегрованості має стати формування в учнів життєвих компетентностей, що забезпечать реалізацію особистісного потенціалу в суспільних процесах.

https://www.facebook.com/zerkalo.cc/videos/1963896100525063/


Про переліки навчальної літератури,
рекомендованої Міністерством освіти і науки України
для використання у загальноосвітніх навчальних закладах
Лист МОН № 1/11-8269 від 17.08.17 року

Програми і навчально-методична література для фахового викладання курсів духовно-морального спрямування зазначені у:
Початкова школа:  Розділ «Варіативна складова» - позиції 122-135.
Основна і старша школи: Розділ "Етика. Курси морально-етичного спрямування. Навчальні програми курсів за вибором та факультативів" - позиції 4-5; 14-26.


ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ З'ЇЗД ПЕДАГОГІВ 23-25 ЧЕРВНЯ 2017 У м. ОСТРОГ!


Громадська рада з питань співпраці з Церквами 
та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України,
громадська організація
 «Всеукраїнська асоціація педагогів 
і психологів з духовно-морального виховання», 
науково-дослідницька лабораторія християнської етики, психології  та педагогіки Національного університету «Острозька академія» 
підготували і провели 23 -25 червня 
Перший Всеукраїнський з’їзд педагогів предметів духовно-морального спрямування. 
Упродовж трьох днів освітяни з усіх куточків України обговорюватимуть тему «Стан, проблеми і перспективи духовно-морального виховання дітей та молоді в Україні». Головною метою з’їзду є здійснення аналізу стану духовно-морального виховання дітей, підлітків і молоді, розкриття проблем та окреслення перспектив викладання предметів духовно-морального виховання в Україні.

Захід розпочали зі спільної молитви у студентсько-викладацькому Храмі преп. Федора Острозького за участі представників різних конфесій. Після закінчення молебню, гостей у традиційному для Острозької академії форматі, привітали театралізовані герої — Князь Василь-Костянтин Острозький, Гальшка Острозька та хоровий колектив університету. Урочисте відкриття роботи Першого Всеукраїнського з’їзду педагогів із предметів духовно-морального виховання розпочалося з вітального слова ректора Острозької академії, доктора психологічних наук, професора, Героя України Ігоря Пасічника: «Це абсолютна закономірність, що з’їзд представників, які несуть високу духовність, високу мораль відбувається в стінах першого вищого навчального закладу східної Європи — Острозької академії. Адже ще у ХVI столітті тут був сформований потужний центр освіти, науки, культури та, в першу чергу, духовності. Саме в Острозі побачила світ унікальна книга — перше повне видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою — Острозька Біблія». Всі присутні мали нагоду долучитися до молитви «Отче наш» у виконанні хорового колективу Національного університету «Острозька академія».

На відкриття завітали почесні гості: архієпископ Рівненський та Острозький Іларіон
голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ єпископ Ірпінський Климент
ректор Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат політичних наук
Алла Черній, заступник Острозького міського голови з гуманітарних питань Оксана Ситницька, доктор педагогічних наук, доктор теології, академік Академії наук вищої освіти України та Міжнародної педагогічної академії Галина Сагач, переможець ХІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Учитель року із предметів духовно-морального спрямування-2017» Яна Пазушко та інші. Вітальні адреси для учасників з’їзду отримали від Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, Верховного архієпископа УГКЦ Святослава Шевчука, Голови Верховної ради Україїни Андрія Парубія, Секретаря Ради національної безпеки та оборони України Олександра Турчинова, Народного депутата України, Народної артистки України Оксани Білозір. Відеопривітання учасникам надіслали доктор богослов’я зі Швейцарії Елайджа Морган та переможець Х Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії» Євген Коновальчук.
Загалом у з’їзді брали участь понад 200 педагогів з предметів духовно-морального виховання, представники обласних, міських, районних управлінь освіти і науки, директори загальноосвітніх навчальних закладів, представники релігійних і громадських організацій та науковці, що вивчають проблеми духовно-морального спрямування з усіх областей України. Активну участь у роботі заходу взяли і волинські педагоги. 
Організатором з’їду є професор Острозької академії, доктор педагогічних наук Василь Жуковський. Саме він є ініціатором створення навчально-методичних комплектів з основ християнської етики: «Ми хочемо зробити все можливе, щоб предмети духовно-морального спрямування залишалися у нашій освіті: в дошкільних закладах, в середній школі та університетах. Сьогодні кожен може побачити поступову стагнацію викладання цих предметів в Україні, зокрема у зв’язку із запровадженням нових навчальних програм. Перед нами постає нелегке завдання довести важливість викладання предметів духовно-морального спрямування у навчальних закладах, аби моральні цінності стали основними у вихованні дітей та молоді"
У процесі проведення з’їзду  проаналізовано питання, пов’язані з викладанням предметів духовно-морального спрямування: 
- стан духовно-морального виховання у вітчизняних дошкільних, середніх та вищих навчальних закладах та викладання предметів духовно-морального спрямування;
- результати соціологічних досліджень з проблематики духовно-морального виховання;
- проблеми духовно-морального виховання;
- статус вчителя з предметів духовно-морального спрямування;
- духовно-моральне виховання в контексті концепції нової української школи;
- перспективи викладання предметів духовно-морального спрямування;
- механізми впровадження предметів духовно-морального спрямування у дошкільних, загальноосвітніх та вищих закладах освіти;
- інтеграція матеріалів духовно-морального спрямування у процес викладання загальноосвітніх дисциплін;
- засоби навчання з предметів духовно-морального спрямування. 
ПРОГРАМА 
Першого Всеукраїнського з’їзду педагогів предметів духовно-морального спрямування
За результатами роботи учасники 
Першого Всеукраїнського з’їзду педагогів духовно-морального спрямування ухвалили резолюцію, основні положення якої присвячені питанням всебічного і гармонійного розвитку особистості на засадах наукового осмислення дійсності, та на скарбах духовного, морального та культурного надбання українського народу .
«...Наголошуємо на першочерговій необхідності забезпечення належного виховання дітей і молоді України на засадах традиційних для нашого народу духовних і моральних цінностей, зокрема у контексті національно-патріотичного виховання, забезпечення для цього викладання предметів морально-духовного спрямування. До переліку компетентностей Нової української школи, як пріоритетну, варто увести духовно-моральну компетентність. Із метою забезпечення подальшого викладання предметів духовно-морального спрямування у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних та вищих навчальних закладах пропонуємо Громадській раді з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України узагальнити пропозиції делегатів З’їзду щодо інтеграції духовно-морального виховання у вітчизняну систему освіти та подати їх на розгляд Міністерства освіти України. Міністерству освіти пропонуємо розглянути питання щодо формування виховного ідеалу випускників закладів освіти на основі духовно-моральних цінностей із подальшим розробленням відповідних виховних програм...»

РЕЗОЛЮЦІЯ ПЕРШОГО ВСЕУКРАЇНСЬКОГО З’ЇЗДУ ПЕДАГОГІВ ІЗ ПРЕДМЕТІВ ДУХОВНО-МОРАЛЬНОГО СПРЯМУВАННЯ    

Засідання Громадської ради з питань співпраці 

з Церквами та релігійними організаціям при Міністерстві освіти і науки України

8 лютого відбулося перше цьогорічне засідання Громадської ради з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціям при Міністерстві освіти і науки України. Учасники затвердили план роботи Громадської ради на 2017 рік, зокрема, запланувавши проведення виїзних засідань у Черкаській, Запорізькій та Хмельницькій областях, а також З’їзду викладачів предметів духовно-морального спрямування. Окремо було намічено обговорити питання викладання предметів духовно-морального спрямування, підготовки викладачів з цих предметів, інтеграції духовно-моральних цінностей у процесі викладання загальноосвітніх предметів у закладах освіти. Крім того, на майбутніх зустрічах члени ради розглянуть питання діяльності Комісії з державного визнання документів про вищу духовну освіту та Комісії з державного визнання документів про наукові ступені та вчені звання, виданих вищими духовними навчальними закладами.

Під час засідання голова Громадської ради, радник Міністра освіти і науки України Володимир Марущенко вручив подяку Міністра освіти і науки України члену Громадської ради, завідувачу кафедри англійської мови і літератури Національного університету «Острозька Академія» В. М. Жуковському за вагомий особистий внесок у розвиток державно-конфесійних відносин у сфері освіти.

За матеріалами офіційного сайту МОН України

http://mon.gov.ua/usi-novivni/povidomlennya/2017/02/08/gromadska-rada-z-pitan-spivpraczi-z-czerkvami-ta-religijnimi-organizacziyam-pri-mon/


Шановні друзі, колеги!


      Раді повідомити про вихід навчально-методичного посібника: Шумра Л. Л.  Формування християнського світогляду школярів засобами фізики та астрономії : навчально-методичний посібник / Упорядник Л. Л. Шумра. – Острог : Видавництво Національного університету «Острозька академія», 2016. – 248 с. За загальною редакцією доктора педагогічних наук, професора В. М. Жуковського, ISBN 978-617-7328-08-6  
Друкується за рішенням навчально-методичної ради  Національного університету 
«Острозька академія»  (протокол № 9 від 30 квітня 2009 року)
Рецензенти:  Вишневський О. І., кандидат педагогічних наук, професор кафедри педагогіки Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка; Огірко О. В., доктор філософії, кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри філософії та політології Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. З. Гжицького; Даць І. В., вчитель фізики та астрономії, директор навчально-виховного комплексу «Школа-садок «Софія» м. Львова. 

Навчально-методичний посібник присвячений формуванню християнського світогляду учнів старших класів середньої загальноосвітньої школи  у   процесі вивчення природничих дисциплін. Проаналізовано потенціал української виховної традиції у формуванні духовних цінностей особистості. Розглянуто виховне навчання як основу ціннісних орієнтацій природничої освіти. Подано сучасне наукове трактування феномену пізнання. Здійснено інтерпретацію “суперечностей” наукового знання та релігійної віри.

     У навчально-методичному посібнику вміщено доповнення до теоретичного матеріалу шкільних підручників із фізики та астрономії для 10-11 класів середньої школи. Подано внесок українських винахідників у розвиток наукових досліджень.  Запропоновано поетичне слово на уроках фізики та астрономії. 

 Навчально-методичний посібник призначений для студентів  ВНЗ, учителів фізики та астрономії загальноосвітніх шкіл, учителів  християнської етики, а також розрахований на широке коло читачів.  

Якщо Ви бажаєте придбати примірники посібника, будь ласка, звертайтеся!

Зразок замовлення посібника:

1. ПІБ  та  № тел. замовника

2. Посібник надіслати на адресу: (Нова пошта, Укрпошта тощо)

3. Кількість примірників (вартість 1 примірника 80 грн.)

Можливі варіанти оплати:

1. На  картку ПриватБанку  №  4731 2171 1478 8548  на ім’я Жуковський Василь Миколайович

2. Післяплатою на Укрпошті


З повагою колектив лабораторії 

християнської етики, психології та педагогіки НаУ ОА
На допомогу вчителю курсів духовно-морального спрямування

Інформуємо Вас про те, що Видавничо-поліграфічним товариством «Вік» (м. Коломия) видано навчальний посібник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів «Християнська етика в українській культурі. Дорогою віри, надії, любові». 

Автор – Красікова Г. І. Посібник схвалено для використання у загальноосвітніх навчальних закладах комісією з християнської етики Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки (протокол № 2 від 19 грудня 2014 р., лист Інституту інноваційних технологій і змісту освіти від 25 грудня 2014 р. за № 14./12-Г-1868). У посібнику викладено морально-етичні основи християнської етики. Посібник має чітку структуру. Підібраний автором текстовий матеріал різноманітний за змістом, стилями і жанрами, цінний у виховному плані, розвивальний і цікавий для сучасних п’ятикласників. 

Автор Красікова Галина Іванівна  методист з питань викладання предметів «Християнська етика» та «Художня культура» районного науково-методичного центру Управління освіти Деснянської районної у м. Києві держадміністрації, багаторічним викладачем предметів духовно-морального спрямування, співавтором навчальної програми «Християнська етика в українській культурі» та навчально-методичних комплектів за цією програмою. Видання є черговим навчальним посібником за вищевказаною програмою на додачу до раніше виданих навчально-методичних комплектів для 1-4 кл. Рекомендуємо для використання у навчально-виховному процесі для забезпечення викладання предметів духовно-морального спрямування. 

З питань придбання навчального посібника просимо контактувати, з автором за телефоном (098) 417-22-86

або ел. поштою krasikova6@ukr.net

                            

                                                         Всеукраїнський круглий стіл

 «Освіта і наука: формування особистості на основі християнських цінностей»


22 грудня 2015 року з ініціативи Міжфракційного депутатського об’єднання 

«За духовність, моральність і здоров’я України» Верховної Ради України відбувся Всеукраїнський круглий стіл 


у роботі якого взяла участь старший викладач кафедри менеджменту освіти ВІППО О. В. Рудь.
Організатори заходу народні депутати України VIII скликання Павло Якимович Унгурян, Лілія Михайлівна Гриневич (голова Комітету з питань науки і освіти), Віктор Євгенович Єленський, Юрій Романович Мірошниченко, Юрій Володимирович Тимошенко зініціювали формування середовища вчених-християн різних наукових спеціальностей для впливу на сучасне соціально-політичне становище в Україні, обговорення проблем становлення особистості на основі християнських цінностей та вироблення   пропозицій щодо шляхів їх вирішення.Результатом роботи  стало створення асоціації учених-християн прийняття Резолюції. (www.facebook.com/liliia.hrynevych/videos/1037040229680385/?video_source=pages_finch_main_video&theater)    
                                                                                          Програма Всеукраїнського круглого столу «Освіта і наука: формування особистості на основі християнських цінностей»         

Всеукраїнський круглий стіл 22.12.15Про напрацювання Волинських педагогів, відгуки батьків та вчителів дізнайтесь із   

програми  "Символ віри"

Пропонуємо ознайомитись із текстом програми для учнів 1-11 класів

«Біблійна історія

та християнська етика»

навчальна програма отримала гриф «рекомендовано» Міністерством освіти

і науки України 21.12.2010 р.

Національний університет
 "Острозька Академія"Громадська рада 
з питань співпраці з церквами та релігійними організаціямиКиївський університет ім. Бориса Грінченка
 Управління освіти ,науки та молоді ВОДА

Підсторінки (1): Календар плодій
Comments