Domov

Znievsky hrad je zrúcanina, ktorá leží na vápencovom vrchu Zniev vo výške 985 m. n. m., teda takmer 500 m nad obcou Kláštor pod Znievom. S touto nadmorskou výškou je druhým najvyššie položeným hradom na Slovensku. Hradný vrch tvorí severné zakončenie samostatného pohoria Žiar, nadväzujúceho na Lúčanskú časť Malej Fatry.

 

V minulosti na najvyššom mieste vrchu Zniev stáli budovy horného hradu, ktoré postupne ustupovali smerom k dolnej budove, vzdialenej od horného hradu asi 100 m. Horný hrad chránila šijová priekopa a vežová stavba. Ďalej tu boli pravdepodobne hospodárske budovy a obytné budovy stráží. Dolná novšia budova bola pravdepodobne typu palácovej stavby, ale mala aj obranné prvky. Hrad bol vystavaný na ťažko dostupnom vrchu a bol klasickým stredovekým hradom.

 

Z hradu dnes ostali veľmi poškodené základy budov a stavieb v hornom hrade. Poschodová budova situovaná nižšie je zo 14. storočia. Má zachované nárožné kamenné kvádre a na severe, smerom do priekopy, sú zvyšky smolného nosa (obrancovia cez neho liali na nepriateľa horúcu vodu a smolu). Z neskorších stavieb stojí len torso malej vežičky, pristavanej ku gotickej pozdĺžnej budove na jej východnej strane. Z ostatných objektov sú viditeľné len nepatrné zvyšky murív prerastené vegetáciou. Horný hrad je odčítateľný v konfigurácii terénu.