2016 Race Results

**Regatta Results**

Overall 2016 Hospice Turkey Shoot Regatta Results

88 boats registered and 75 boats competed in this years 21st Hospice Turkey Shoot Regatta.  The John and Carole Jean McConnico trophy for the winning yacht club was won by FBYC.  Most beautiful boat trophy was won by William Dickinson’s mahogany custom McGruer 26 (voted by the crew of the Godspeed.)  First overall in the regatta was Dennis Hannick in Goin, second was Warren Ryan’s Whistler and third was Hal Starke Jr’s Play it again with the Sam Marshall team.

Division winners: Div 1, Windblown, Frank Miller; Div 2, Trilogy, Wayland Rennie; Div 3, Salute, Pete Knight; Div 4, Goin; Div 5 Eroica, Randy Alderks; Quest, Richard Hazlegrove; Div 7 Prudence, Robert Montague; Div 8 Lodestone, Mark Powell; Div 9 (Wooden Boats) Ricochet, Richard Williams; Typhoon Division, Goldfinch, Mosby West.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

Rappahannock Record Article

Racers, Godspeed and Claud W. Somers Turnout for the 2016 Hospice Turkey Shoot Regatta

 

Although the pouring rain at 7am Saturday wasn’t promising, by the time boats left Carters Creek heading for the racing area on the Rappahannock River the weather was clearing and a nice breeze was in place. 

Of the 88 boats registered for the 2016 Hospice Turkey Shoot Regatta, 75 showed up coming from various distances after two days of rain. Racing was held on the Rappahannock River between the Norris Bridge and Towles point.   

According to Jerry Latell, Co-Race Chair, Saturday racing started out with overcast skies and 7-9 knots of wind coming from the NNE. On Saturday the larger A fleet boats raced an 8 nautical mile course with the B Fleet boats racing a 5.6 nautical mile course.  Both courses were triangles with windward finishes and the A Fleet going around the triangle twice.  Sunday winds were lighter starting at 6 knots and going very light in the middle of the race, but a nice easterly wind filled in to get the boats across the line before the time limit expired. The racing Sunday was a 5.0 nautical mile pursuit race where boats starting times were based on their PHRF handicaps. 

George Bott, Co-Event Chair said this year’s regatta is the 21st Hospice Regatta and he presented Bruce Sanders a trophy for providing the Rappahannock Yachts marina in Irvington, VA as the land side venue for the last four years.  A Friday night cocktail party, Saturday night dinner and breakfasts Saturday and Sunday are held at the venue to complement the racing activates. 

Since the Regatta features boat designs 25 years or older, one of the highlights of the regatta is the wooden boat division.  This year Captain Eric Speth of the Jamestown Foundation brought the Godspeed to the regatta and raced in Sunday’s Pursuit race, a glorious sight.  Another classic wooden boat attending the regatta, under the command of Captain Gerhard Straub, was the Claud W. Somers, a classic Bay skipjack owned by the Reedville Fishermen’s Museum. Gordon Slatford, General Manager, of The Tides Inn, hosted the Godspeed and the Claud W. Somers at the Tides Inn dock for the weekend. Area school children visited both boats and they were open to the public for set hours. 

The John and Carole Jean McConnico Trophy, awarded to the Yacht Club or Marina based on the sum of their three best finishers, was won by Fishing Bay Yacht Club on a tiebreaker.  Rappahannock River Yacht Club won this trophy in 2014 and 2015. 

The Doug Power Wobbly Compass trophy, awarded to the winning wooden boat, was won by Richard Williams in Ricochet, his 1953, 34 foot Atkins ketch.  Finishing second was Steve King’s Matoaka, a Sea Sailor 30.  Third place was Victorious, Bill Dickenson’s varnished mahogany McGurer 24.  Victorious also won the Most Beautiful Boat Award, voted on by the crew of the Godspeed. Also racing in the Wooden Boat Division were Pat Fincham in Native, his 37 foot, 1970 Herreshoff Neria Ketch, Tom Martin in Wild Rose, his Concordia Yawl and Jack Stortz’s Radian a 40 foot Colvin Bugeye ketch. 

Overall Winner of the Regatta was Dennis Hannick in Goin, his Tripp 26.  John McConnico, chairmen emeritus and a regatta founder, presented Dennis with the Virginia Spirit Trophy silver bowl and a certificate for a room and slip at The Tides Inn for next year's Regatta.  Second Place overall went to last year’s winner Warren Ryan’s J-24 Whistler and third place overall went to Hal Starke Jr with Sam Marshall’s Play it Again team on their S27.9. All overall winners were from Division 4. 

First place in Division 1 was Frank Miller in Windblown with second going to Jim Raper in Rhapsody and third going to Tom and Bianca King in Die Walkure. In Division 2, Wayland Rennie in Trilogy was first; Leslie Newman in Puffin was second with Pedro Pimentel in Shades of Grey third.  Peter Knight in Salute was first in Division 3 with Russ Seltzer I Joie de Vie second and Mac Ward’s Carmella third. Randy Alderk’s Eroica won Division 5 with Ian Ormesher in Galeneia second and Tom and Susan Richardson’s Serene third.  Quest, sailed by Richard Hazlegrove won Division 6 with Jim Engle’s Grey Fox second and Eddy Whichard on Life of Riley third. The winner of Division 8 was Mark Powell in Lodestone with Frank Murphy in Last Boat III second and Bill McClure’s Thistledown third. In the highly competitive 15 boat Typhoon Division, Mosby West  in Goldfinch was first with Team Mihills in Anthem second, Steve Harris in Sierra Rose third and Chuck Carmichael in Pygmalion fourth. 

The Race Committee, responsible for setting the courses, running the races, water taxis, historic ship coordination registration and scoring was led by Tom Chapman and Jerry Latell and included Kimberly Vail (registration), Burke Johnson (historic ships) George Kuper, Lloyd Redlin, Pete Clay, Tom Armstrong, Bob Westbrook, Jesus LaPera, Debbie Cycotte, Eileen Edmonds, Ana Christina LaPera. Mike and Cassie Thompson’s Contessa served as the Signal Boat. Ed Johnson and Bruce Julian led the group of volunteers providing water taxi service to the many racing boats anchored in Carters Creek. The land side activities were supervised by George Bott and included Frank Martin, Tom Decker, Joel Dugan and many volunteers from Yankee Point Racing and Cruising Club and Hospice Support Services of the Northern Neck. Frances Bernard and volunteers from Riverside Hospice Services provided all the food services.  On the water safety and security was provided by the Flotilla 33 Coast Guard Auxiliary.  

According to George Bott, The Hospice Turkey Shoot Regatta is jointly sponsored by Rappahannock River Yacht Club and Yankee Point Racing and Cruising Club and hosted by Rappahannock Yachts at their marina in Irvington.  All proceeds go to Hospice Support Services of the Northern Neck in Warsaw, VA and Riverside Hospice Agencies serving Tappahannock and Gloucester.

__________________________________________________________________________________________________________

 


2016 Hospice Turkey Shoot Regatta
Final Results Race 1

Sail NumberYacht NameYacht DesignOwner/SkipperStatusRatingFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeClassFleet
Hospice Turkey shoot Regatta - Fleet A Racing
PHRF Division
Fleet A Division 1- Dark Green
1  USA 84357rhapsodyC&C 35 MK IIIJ Raper / M Roberts120.001/Oct/16 - 13:05:390:02:00:390:01:44:3915
2  USA 212WindblownEricson 38Frank Miller135.001/Oct/16 - 13:10:210:02:05:210:01:47:2127
3  F25 noneSerene ZeldaHunter LegendWilliam Haynie126.001/Oct/16 - 13:27:130:02:22:130:02:05:25314
4  F49Die WalkureFreedom 45 CCTom & Bianca King126.001/Oct/16 - 13:46:060:02:41:060:02:24:18420
5  F12Amazing GraceSabre 42john henley108.001/Oct/16 - 13:49:060:02:44:060:02:29:42522
6  F18PegasusBeneteau First 38Bob German120.001/Oct/16 - 13:52:290:02:47:290:02:31:29623
 
Fleet A Division 2- Grey
1  USA 3194trilogyIrwin 38Wayland Rennie138.001/Oct/16 - 13:01:420:01:56:420:01:38:1812
2  USA 384Shades of GreyO'day 35Pedro Pimentel150.001/Oct/16 - 13:23:560:02:18:560:01:58:56211
3  USA C33PUFFINCALLeslie Newman150.001/Oct/16 - 13:39:540:02:34:540:02:14:54317
4  I36WindancerIslanderReginald Garrett150.001/Oct/16 - 13:42:570:02:37:570:02:17:57418
5  F53FoxfaiaHunter 34Chris Arias150.001/Oct/16 - 13:45:480:02:40:480:02:20:48519
6  2080FreedomCatalina 36MKIIglenn solt153.001/Oct/16 - 13:49:420:02:44:420:02:24:18621
7  N/AAureliaBowman 46Steve HaileyDNC146.0   10 
8  23725SWIM CALLTartan 37addison thompsonDNC150.0   10 
9  73328WanderlustMorgan 43karen robertsDNS150.0   10 
 
Fleet A Division 3- Neon Green
1  USA 168SalutePearson 34Peter Knight153.001/Oct/16 - 13:25:040:02:15:040:01:54:4019
2  USA 29CarmellaPearsonMac Ward165.001/Oct/16 - 13:29:060:02:19:060:01:57:06210
3  43449Joie de VieCape dory 33Russ Seltzer186.001/Oct/16 - 13:34:130:02:24:130:01:59:25312
4Ullman Sails  USA 153VeritasSabre 30Kevin Hartz174.001/Oct/16 - 13:44:040:02:34:040:02:10:52416
5  4003Black DuckBlock Island 40Jeff Schmidt174.001/Oct/16 - 14:07:020:02:57:020:02:33:50524
6  USA M35ON EAGLE'S WINGSMorgan 35CBCharlie Costelllo171.001/Oct/16 - 14:21:000:03:11:000:02:48:12625
7  286Lee PennyHunter 34Thomas FinkDNF159.0   8 
 
Fleet A Division 4 - Yellow
1  USA 83269GOIN'Tripp 26Dennis Hannick96.001/Oct/16 - 12:52:530:01:42:530:01:30:0511
2  USA 458Play It AgainS2 7.9Hal Starke Jr171.001/Oct/16 - 13:11:100:02:01:100:01:38:2223
3  USA 43377WhistlerJ 24Warren Ryan151.001/Oct/16 - 13:11:470:02:01:470:01:41:3934
4  USA 4541GLOriaJ 24Randy Romaine150.001/Oct/16 - 13:15:490:02:05:490:01:45:4946
5  USA 258POE BIRDRaven SloopDavid Williams183.001/Oct/16 - 13:22:440:02:12:440:01:48:2058
6  USA F6RASTAHomebuiltEd Johnson172.001/Oct/16 - 13:38:150:02:28:150:02:05:19613
7  US 654CinnamonSolingGene Thompson129.001/Oct/16 - 13:33:310:02:23:310:02:06:19715
8  USA 63480Mad HatterOlson 911SBob FleckDNC91.0   9 
 
 
Sail NumberYacht NameYacht DesignOwner/SkipperStatusRatingFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeClassFleet
Hospice Turkey shoot Regatta - Fleet B Racing
PHRF Division
Fleet B Division 5 - Black
1  126SerenePearson 33Thomas Richardson201.001/Oct/16 - 12:48:290:01:33:290:01:15:5214
2  8GaleneiaStriderIan Ormesher204.001/Oct/16 - 12:48:510:01:33:510:01:15:5825
3  234ElixirAlberg 37 YawlJoran Gendell189.001/Oct/16 - 12:50:220:01:35:220:01:18:4837
4  118EroicaC&C invader sloopRandy Alderks186.001/Oct/16 - 12:51:060:01:36:060:01:19:4848
5  34JosephineMorgan 34Christine Gyovai201.001/Oct/16 - 12:55:010:01:40:010:01:22:2459
6  USA 5875AerielCatalina 30Warren Hottle195.001/Oct/16 - 12:57:080:01:42:080:01:25:02612
7  F74GypseaPearson 35John Tidwell201.001/Oct/16 - 13:06:160:01:51:160:01:33:39717
8  USA 3497Blue MoonEricsonDurwood Usry183.001/Oct/16 - 13:07:560:01:52:560:01:36:53822
9  F43ContentmentS2 9.2CRalph Leonard189.001/Oct/16 - 13:08:510:01:53:510:01:37:17923
10  USA F46Millie JoAlden ZephyrNathan Beck192.001/Oct/16 - 13:22:430:02:07:430:01:50:531030
11  MDefianceMorgan Out IslandWin Schwab198.001/Oct/16 - 13:33:490:02:18:490:02:01:281131
12  167JunkanooMorgan 34Ellen Shuler201.001/Oct/16 - 13:37:060:02:22:060:02:04:291232
 
Fleet B Division 6 - Pink
1  433QuestAlberg 30Richard Hazlegrove216.001/Oct/16 - 12:56:510:01:41:510:01:22:55110
2  F44Grey FoxAlajeula 38Jim Engle222.001/Oct/16 - 12:58:300:01:43:300:01:24:02211
3  3693Life of RileyCatalina C27Eddy Whichard228.001/Oct/16 - 13:02:340:01:47:340:01:27:35314
4  USA F55AlbatrossCape Dory 30Robert Qualls228.001/Oct/16 - 13:09:520:01:54:520:01:34:53421
5  33PelotonBristol 31Gary Freeburg219.001/Oct/16 - 13:14:110:01:59:110:01:39:59525
6  57Dragon LadyCAL 2-25Marco Monti228.001/Oct/16 - 13:19:500:02:04:500:01:44:51626
7  USA 476,ShamelessGrampianJoseph Chip Buxton IIIDNS222.0   8 
 
Fleet B Division 7 - Orange
1  USA 1005Sea GalEricson 27Jim Harding252.001/Oct/16 - 12:54:220:01:34:220:01:12:1613
2  USA 57PRUDENCESailmaster 22Robert Montague300.001/Oct/16 - 13:21:100:02:01:100:01:34:52219
3  USA 237EquinoxYankee Dolphin 24Stu Polhamus267.001/Oct/16 - 13:18:170:01:58:170:01:34:53320
4  24Lt'l ElixerCape Dory Typhoon Sr.William Blencowe284.001/Oct/16 - 13:23:310:02:03:310:01:38:37424
5  93161PacemCape Dory 27Robin Meigel246.001/Oct/16 - 13:27:010:02:07:010:01:45:27527
6  USA 18Patrick HenryKenner Skipjack 35Arthur Roberts255.001/Oct/16 - 13:30:500:02:10:500:01:48:29628
7  F48MiracleFlikaScott Vaden297.001/Oct/16 - 14:03:540:02:43:540:02:17:52733
8  18Wayward WindFisher 25 (Motorsailer)David Herndon501.001/Oct/16 - 15:06:420:03:46:420:03:02:47835
9  USA 132CahootsTartan 27 (inboard)Mike ConroyDNS249.0   10 
 
Fleet B Division 8 - Red
1  203Last Boat IIIMorgan 24Frank Murphy234.001/Oct/16 - 12:45:480:01:25:480:01:05:1711
2  USA 725ThistledowneSJ 21William McClure246.001/Oct/16 - 12:51:260:01:31:260:01:09:5222
3  USA 10LODESTONEHerreshoff AlerionMark Powell246.001/Oct/16 - 12:58:480:01:38:480:01:17:1436
4  F33Longest HourFlying ScotBruce KozlowskiDNC210.0   7 
5  655packer tackerSan Juan 21chuck thonpsonDNC246.0   7 
6  F54ABINOHerreshoff AlerionDon ScheuDNS246.0   7 
 
Fleet B Division 9 - White
1  USA 85MATOAKASea Sailor 30Steven King258.001/Oct/16 - 13:16:580:01:51:580:01:27:30113
2  F50RicochetWm Atkins KetchRichard Williams250.001/Oct/16 - 13:15:400:01:50:400:01:28:45215
3  VVictoriousMcGruer custom (wood)William Dickinson246.001/Oct/16 - 13:18:140:01:53:140:01:31:40316
4  F51WILD ROSEConcordiaTom Martin192.001/Oct/16 - 13:16:120:01:51:120:01:34:22418
5  F45NATIVEHerreshoff Nereia ketchPat Fincham207.001/Oct/16 - 13:32:210:02:07:210:01:49:12529
6  USA F49RADIANColvin Bugeye KetchJack Stortz250.001/Oct/16 - 14:31:500:03:06:500:02:44:55634
7  USA 68GODSPEEDEric SpethDNS250.0   9 
8  USA 0Claud W. SomersSkipjackGerhard StraubDNS250.0   9 
 
Fleet B Division 10 CD Typhoon
1  USA 34GoldfinchCape Dory TyphoonMosby West315.001/Oct/16 - 13:08:390:01:38:390:01:38:391
2  59ANTHEMCape Dory TyphoonBrent Mihills315.001/Oct/16 - 13:11:080:01:41:080:01:41:082
3  CD 004PygmalionCape Dory TyphoonChuck Carmichael315.001/Oct/16 - 13:11:160:01:41:160:01:41:163
4  767Sierra RoseCape Dory TyphoonSteve Harris315.001/Oct/16 - 13:11:520:01:41:520:01:41:524
5  USA 167Friday's ChildCape Dory TyphoonJohn Friday315.001/Oct/16 - 13:13:490:01:43:490:01:43:495
6  5Ca vaCape Dory TyphoonGregg Shivers315.001/Oct/16 - 13:14:290:01:44:290:01:44:296
7  USA 6Radio FlyerCape Dory TyphoonMichael Kennedy315.001/Oct/16 - 13:21:380:01:51:380:01:51:387
8  USA 315LadybugCape Dory TyphoonNed Crockett315.001/Oct/16 - 13:22:150:01:52:150:01:52:158
9  USA 1098DolceCape Dory TyphoonPaul Krop315.001/Oct/16 - 13:23:510:01:53:510:01:53:519
10  857Ty AffairCape Dory TyphoonDanielle Kuper315.001/Oct/16 - 13:25:020:01:55:020:01:55:0210
11  USA 1826Miss DaisyCape Dory TyphoonRobert Damon315.001/Oct/16 - 13:25:340:01:55:340:01:55:3411
12  USA 46BellaCape Dory TyphoonGreg Kirkbride315.001/Oct/16 - 13:25:370:01:55:370:01:55:3712
13  USA 415PhantomCape Dory TyphoonStan Coloff315.001/Oct/16 - 13:29:460:01:59:460:01:59:4613
14  USA 1612Cream PuffCape Dory TyphoonRoger Gaby315.001/Oct/16 - 13:33:590:02:03:590:02:03:5914
15  44EternityCape Dory TyphoonLarry WorthingtonDNS315.0   16 
 
 

2016 Hospice Turkey Shoot Regatta
Final Results Race 2

Select to view a specific Class results:     
Sail NumberYacht NameYacht DesignOwner/SkipperStatusRatingFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeClassFleet
Hospice Turkey shoot Regatta - Fleet A Racing
PHRF Division
Fleet A Division 1- Dark Green
1  USA 212WindblownEricson 38Frank Miller135.002/Oct/16 - 13:24:310:02:49:310:02:49:3116
2  USA 84357rhapsodyC&C 35 MK IIIJ Raper / M Roberts120.002/Oct/16 - 13:26:300:02:51:300:02:51:3027
3  F49Die WalkureFreedom 45 CCTom & Bianca King126.002/Oct/16 - 13:31:580:02:56:580:02:56:58317
4  F25 noneSerene ZeldaHunter LegendWilliam Haynie126.002/Oct/16 - 13:34:240:02:59:240:02:59:24418
5  F18PegasusBeneteau First 38Bob German120.002/Oct/16 - 13:36:510:03:01:510:03:01:51520
6  F12Amazing GraceSabre 42john henley108.002/Oct/16 - 13:43:030:03:08:030:03:08:03624
 
Fleet A Division 2- Grey
1  USA C33PUFFINCALLeslie Newman150.002/Oct/16 - 13:27:080:02:52:080:02:52:0818
2  USA 3194trilogyIrwin 38Wayland Rennie138.002/Oct/16 - 13:29:540:02:54:540:02:54:54213
3  USA 384Shades of GreyO'day 35Pedro Pimentel150.002/Oct/16 - 13:30:010:02:55:010:02:55:01314
4  2080FreedomCatalina 36MKIIglenn solt153.002/Oct/16 - 13:31:080:02:56:080:02:56:08416
5  F53FoxfaiaHunter 34Chris Arias150.002/Oct/16 - 13:37:520:03:02:520:03:02:52521
6  I36WindancerIslanderReginald Garrett150.002/Oct/16 - 13:40:580:03:05:580:03:05:58623
7  73328WanderlustMorgan 43karen robertsDNC150.0   10 
8  23725SWIM CALLTartan 37addison thompsonDNC150.0   10 
9  N/AAureliaBowman 46Steve HaileyDNS146.0   10 
 
Fleet A Division 3- Neon Green
1  43449Joie de VieCape dory 33Russ Seltzer186.002/Oct/16 - 13:28:320:02:53:320:02:53:32110
2  USA 168SalutePearson 34Peter Knight153.002/Oct/16 - 13:28:550:02:53:550:02:53:55211
3  USA 29CarmellaPearsonMac Ward165.002/Oct/16 - 13:29:070:02:54:070:02:54:07312
4  286Lee PennyHunter 34Thomas Fink159.002/Oct/16 - 13:30:060:02:55:060:02:55:06415
5  4003Black DuckBlock Island 40Jeff Schmidt174.002/Oct/16 - 13:35:110:03:00:110:03:00:11519
6Ullman Sails  USA 153VeritasSabre 30Kevin Hartz174.002/Oct/16 - 13:43:380:03:08:380:03:08:38625
7  USA M35ON EAGLE'S WINGSMorgan 35CBCharlie CostellloDNF171.0   8 
 
Fleet A Division 4 - Yellow
1  USA 83269GOIN'Tripp 26Dennis Hannick96.002/Oct/16 - 13:02:130:02:27:130:02:27:1311
2  USA 43377WhistlerJ 24Warren Ryan151.002/Oct/16 - 13:11:510:02:36:510:02:36:5122
3  USA 258POE BIRDRaven SloopDavid Williams183.002/Oct/16 - 13:17:240:02:42:240:02:42:2433
4  USA 458Play It AgainS2 7.9Hal Starke Jr171.002/Oct/16 - 13:21:000:02:46:000:02:46:0044
5  USA 4541GLOriaJ 24Randy Romaine150.002/Oct/16 - 13:24:170:02:49:170:02:49:1755
6  USA F6RASTAHomebuiltEd Johnson172.002/Oct/16 - 13:27:440:02:52:440:02:52:4469
7  US 654CinnamonSolingGene Thompson129.002/Oct/16 - 13:39:440:03:04:440:03:04:44722
8  USA 63480Mad HatterOlson 911SBob FleckDNC91.0   9 
 
 
Sail NumberYacht NameYacht DesignOwner/SkipperStatusRatingFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeClassFleet
Hospice Turkey shoot Regatta - Fleet B Racing
PHRF Division
Fleet B Division 5 - Black
1  118EroicaC&C invader sloopRandy Alderks186.002/Oct/16 - 13:24:450:02:49:450:02:49:4511
2  34JosephineMorgan 34Christine Gyovai201.002/Oct/16 - 13:31:320:02:56:320:02:56:32216
3  8GaleneiaStriderIan Ormesher204.002/Oct/16 - 13:35:020:03:00:020:03:00:02321
4  F74GypseaPearson 35John Tidwell201.002/Oct/16 - 13:35:290:03:00:290:03:00:29422
5  126SerenePearson 33Thomas Richardson201.002/Oct/16 - 13:37:440:03:02:440:03:02:44525
6  USA 5875AerielCatalina 30Warren Hottle195.002/Oct/16 - 13:39:290:03:04:290:03:04:29627
7  234ElixirAlberg 37 YawlJoran Gendell189.002/Oct/16 - 13:41:320:03:06:320:03:06:32728
8  MDefianceMorgan Out IslandWin Schwab198.002/Oct/16 - 14:00:270:03:25:270:03:25:27833
9  USA F46Millie JoAlden ZephyrNathan Beck192.002/Oct/16 - 14:04:540:03:29:540:03:29:54936
10  167JunkanooMorgan 34Ellen ShulerDNC201.0   13 
11  USA 3497Blue MoonEricsonDurwood UsryDNF183.0   13 
12  F43ContentmentS2 9.2CRalph LeonardDNS189.0   13 
 
Fleet B Division 6 - Pink
1  433QuestAlberg 30Richard Hazlegrove216.002/Oct/16 - 13:26:290:02:51:290:02:51:2917
2  F44Grey FoxAlajeula 38Jim Engle222.002/Oct/16 - 13:27:430:02:52:430:02:52:43210
3  3693Life of RileyCatalina C27Eddy Whichard228.002/Oct/16 - 13:31:440:02:56:440:02:56:44318
4  USA F55AlbatrossCape Dory 30Robert Qualls228.002/Oct/16 - 13:32:580:02:57:580:02:57:58420
5  33PelotonBristol 31Gary Freeburg219.002/Oct/16 - 13:47:550:03:12:550:03:12:55531
6  57Dragon LadyCAL 2-25Marco Monti228.002/Oct/16 - 14:01:020:03:26:020:03:26:02634
7  USA 476,ShamelessGrampianJoseph Chip Buxton IIIDNC222.0   8 
 
Fleet B Division 7 - Orange
1  USA 57PRUDENCESailmaster 22Robert Montague300.002/Oct/16 - 13:25:480:02:50:480:02:50:4814
2  USA 1005Sea GalEricson 27Jim Harding252.002/Oct/16 - 13:26:240:02:51:240:02:51:2426
3  USA 237EquinoxYankee Dolphin 24Stu Polhamus267.002/Oct/16 - 13:36:540:03:01:540:03:01:54324
4  24Lt'l ElixerCape Dory Typhoon Sr.William Blencowe284.002/Oct/16 - 13:44:580:03:09:580:03:09:58430
5  USA 18Patrick HenryKenner Skipjack 35Arthur Roberts255.002/Oct/16 - 14:02:380:03:27:380:03:27:38535
6  F48MiracleFlikaScott Vaden297.002/Oct/16 - 14:13:190:03:38:190:03:38:19637
7  USA 132CahootsTartan 27 (inboard)Mike ConroyDNC249.0   10 
8  93161PacemCape Dory 27Robin MeigelDNF246.0   10 
9  18Wayward WindFisher 25 (Motorsailer)David HerndonDNF501.0   10 
 
Fleet B Division 8 - Red
1  USA 10LODESTONEHerreshoff AlerionMark Powell246.002/Oct/16 - 13:25:210:02:50:210:02:50:2112
2  USA 725ThistledowneSJ 21William McClure246.002/Oct/16 - 13:27:420:02:52:420:02:52:4229
3  203Last Boat IIIMorgan 24Frank Murphy234.002/Oct/16 - 13:29:050:02:54:050:02:54:05314
4  F54ABINOHerreshoff AlerionDon ScheuDNC246.0   7 
5  F33Longest HourFlying ScotBruce KozlowskiDNC210.0   7 
6  655packer tackerSan Juan 21chuck thonpsonDNC246.0   7 
 
Fleet B Division 9 - White
1  F50RicochetWm Atkins KetchRichard Williams250.002/Oct/16 - 13:25:310:02:50:310:02:50:3113
2  VVictoriousMcGruer custom (wood)William Dickinson246.002/Oct/16 - 13:31:340:02:56:340:02:56:34217
3  USA 85MATOAKASea Sailor 30Steven King258.002/Oct/16 - 13:55:240:03:20:240:03:20:24332
4  F45NATIVEHerreshoff Nereia ketchPat Fincham207.002/Oct/16 - 14:18:040:03:43:040:03:43:04438
5  USA F49RADIANColvin Bugeye KetchJack StortzDNF250.0   9 
6  F51WILD ROSEConcordiaTom MartinDNF192.0   9 
7  USA 0Claud W. SomersSkipjackGerhard StraubDNS250.0   9 
8  USA 68GODSPEEDEric SpethRET250.0   9 
 
Fleet B Division 10 CD Typhoon
1  USA 34GoldfinchCape Dory TyphoonMosby West315.002/Oct/16 - 13:26:020:02:51:020:02:51:0215
2  59ANTHEMCape Dory TyphoonBrent Mihills315.002/Oct/16 - 13:26:500:02:51:500:02:51:5028
3  767Sierra RoseCape Dory TyphoonSteve Harris315.002/Oct/16 - 13:27:460:02:52:460:02:52:46311
4  5Ca vaCape Dory TyphoonGregg Shivers315.002/Oct/16 - 13:28:230:02:53:230:02:53:23412
5  CD 004PygmalionCape Dory TyphoonChuck Carmichael315.002/Oct/16 - 13:28:290:02:53:290:02:53:29513
6  USA 1826Miss DaisyCape Dory TyphoonRobert Damon315.002/Oct/16 - 13:30:490:02:55:490:02:55:49615
7  USA 1098DolceCape Dory TyphoonPaul Krop315.002/Oct/16 - 13:32:420:02:57:420:02:57:42719
8  USA 1612Cream PuffCape Dory TyphoonRoger Gaby315.002/Oct/16 - 13:35:590:03:00:590:03:00:59823
9  USA 6Radio FlyerCape Dory TyphoonMichael Kennedy315.002/Oct/16 - 13:38:370:03:03:370:03:03:37926
10  USA 167Friday's ChildCape Dory TyphoonJohn Friday315.002/Oct/16 - 13:44:300:03:09:300:03:09:301029
11  44EternityCape Dory TyphoonLarry WorthingtonDNC315.0   16 
12  USA 46BellaCape Dory TyphoonGreg KirkbrideDNF315.0   16 
13  USA 315LadybugCape Dory TyphoonNed CrockettDNF315.0   16 
14  USA 415PhantomCape Dory TyphoonStan ColoffDNF315.0   16 
15  857Ty AffairCape Dory TyphoonDanielle KuperDNF315.0   16