Ресурсний центр

 
 
З метою підвищення рівня інформованості та активності членів існуючих ОСББ щодо захисту своїх прав, лобіювання інтересів та ефективної роботи з розвитку житлово-комунального господарства, інформаційного та правового сприяння новоствореним ОСББ на початковому рівні зі створенням умов для подальшого інформаційного та правового супроводження, Херсонською обласною громадською організацією «Регіональна рада підприємців» за підтримки грантової програми Проекту «Реформа міського теплозабезпечення в Україні»  Агентства з міжнародного розвитку США (USAID) 12 січня 2011 року було створено «Ресурсний центр розвитку ОСББ».
Для розміщення «Ресурсного центру розвитку ОСББ» було орендовано та відремонтовано приміщення, забезпечено меблями, офісним обладнанням, засобами зв’язку та доступом в Інтернет.
На першому етапі діяльності «Ресурсного центру розвитку ОСББ» було вирішено сконцентрувати зусилля на двох основних напрямках:
1. Підвищення рівня інформованості, знань та навичок шляхом проведення конференцій, семінарів, тренінгів та отримання консультативної підтримки.
2. Підвищення спроможності ОСББ у відстоюванні своїх прав та інтересів шляхом об’єднання керівників в Асоціацію ОСББ.
    18 січня 2011 року із залученням фахівців Громадянської мережі ОПОРА та ВБО «Інститут місцевого розвитку» було проведено «Тренінг для тренерів» Ресурсного центру в ході якого було ідентифіковано найбільш активних і здібних керівників ОСББ для подальшої співпраці та кандидатуру майбутнього керівника «Ресурсного центру розвитку ОСББ».

На першому етапі діяльності «Ресурсного центру розвитку ОСББ» було вирішено сконцентрувати зусилля на двох основних напрямках:

1.Підвищення рівня інформованості, знань та навичок шляхом проведення конференцій, семінарів, тренінгів та отримання консультативної підтримки.

2.Підвищення спроможності ОСББ у відстоюванні своїх прав та інтересів шляхом об’єднання керівників в Асоціацію ОСББ.

   18 січня 2011 року із залученням фахівців Громадянської мережі ОПОРА та ВБО «Інститут місцевого розвитку» було проведено «Тренінг для тренерів» Ресурсного центру в ході якого було ідентифіковано найбільш активних і здібних керівників ОСББ для подальшої співпраці та кандидатуру майбутнього керівника «Ресурсного центру розвитку ОСББ».

 А вже 20 січня 2011 року ХОГО «Регіональна рада підприємців» спільно з ГМ ОПОРА та ВБО «Інститут місцевого розвитку» в рамках  Проекту USAID «Реформа міського теплозабезпечення в Україні», була проведена Регіональна конференція для представників місцевих органів влади та керівників ОСББ «Енергоефективність у  багатоквартирних будинках». В конференції прийняли участь 87 осіб з 17 міст України.

 18 лютого 2011 року було проведено спільне засідання Правління Херсонської обласної громадської організації «Регіональна рада підприємців» і активу ОСББ міста Херсона. На засіданні було обговорено план роботи по підготовці відкриття «Ресурсного центру розвитку ОСББ», практичні аспекти діяльності «Ресурсного центру розвитку ОСББ» та можливості участі активу ОСББ у його роботі. Також було прийнято проекти «Меморандуму про взаєморозуміння і співпрацю в сфері реформування житлової галузі міста Херсона» і Концепції «Міської цільової програми проведення капітального ремонту багатоквартирних будинків у м. Херсоні», які були передані для опрацювання до Херсонської міської ради.

11 березня 2011 року відбулося урочисте відкриття «Ресурсного центру розвитку ОСББ» в якому прийняли участь представники ОСББ, недержавних громадських організацій, місцевих органів влади, Проекту «Реформа міського теплозабезпечення в Україні» та ЗМІ. На урочистому засіданні між Херсонським міським головою Володимиром Сальдо та недержавними громадськими організаціями було підписано «Меморандум про взаєморозуміння і співпрацю в сфері реформування житлової галузі міста Херсона».


30 червня 2011 року «Ресурсний центр розвитку ОСББ» спільно з виконавчими органами Херсонської міської ради провели семінар-тренінг керівників ОСББ щодо управління житловим фондом. У семінарі прийняли участь 87 учасників.

29 липня 2011 року «Ресурсний центр розвитку ОСББ» у м. Херсон провів практичний семінар на тему «Діяльність об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ)  в контексті реалізації реформи житлово-комунального господарства в Україні». В роботі семінару прийняли участь представники департаменту житлово-комунального господарства м. Херсона, ЖЕУ, Голови правлінь ОСББ, ініціативні групи мешканців Херсона та громадські організації. Всього близько 90 учасників.

 Зважаючи на актуальність проблеми енергозбереження в житлових будинках, «Ресурсний центр розвитку ОСББ» налагодив партнерські зв’язки з Проектом публічно-приватного партнерства в Україні «Менеджер з енергозберігаючої санації будинків», який реалізує «Німецьке співтовариство з міжнародного співробітництва» (GIZ) спільно з ТОВ «Профайн Україна» (profine) та Ініціативи «Житлове господарство у Східній Європі» (IWO).

Співпраця розпочалася з проведення 3-денного семінару по менеджменту з енергозберігаючої санації будівель, який відбувся з 5 по 7 вересня у м. Скадовськ, в якому прийняли участь 32 представники обласних та міських органів влади, проектних і будівельних компаній, громадських організацій та ОСББ.

 По його закінченню учасники отримали сертифікат «Менеджер з енергозберігаючої санації будинків».

    

 
 8 вересня по питанням управління житлом і енергозберігаючої санації житлових будинків у місті Херсоні відбувся інформаційний семінар, в якому прийняли участь 57 керівників ОСББ.

Зважаючи на організаційні спроможності та наявність підготовлених тренерів, керівництвом Проекту публічно-приватного партнерства в Україні «Менеджер з енергозберігаючої санації будинків» було прийнято рішення про надання підтримки «Ресурсному центру розвитку ОСББ» для самостійного проведення семінарів по менеджменту з енергозберігаючої санації будівель.


Завдяки цьому в листопаді та грудні було проведено 2 семінари, на яких ще 48 керівників ОСББ з Херсону, Каховки та Нової Каховки отримали Німецький досвід.

Основні питання, які обговорювались під час семінарів: способи управління житловою нерухомістю; правове забезпечення заходів з енергозбереження в житловій нерухомості за участю ОСББ; проведення санації (утеплення) житлових будинків; енергетичний паспорт будівель;  енергетично ефективне забезпечення теплом; переваги контрольованих вентиляційних систем; фінансові інструменти. Все це є вкрай необхідним в ситуації із постійним зростанням вартості енергоносіїв, що склалася в Україні, а українська багатоповерхівка споживає в 3-4 рази більше енергії, ніж у Німеччині.

           Як правило, навчальні семінари та тренінги не закінчувалися після висвітлення запланованих тем. Запитання до організаторів та продовження дискусій в кулуарах – свідоцтво важливості та актуальності питань для учасників.

 «Ресурсний центр розвитку ОСББ» став осередком об’єднання методичних, людських та організаційних можливостей, місцем, де можна одержати конкретну допомогу та консультацію.

Крім штатних працівників, в роботі Ресурсного центру приймали участь найбільш активні та досвідчені керівники ОСББ які по графіку чергували в офісі і надавали консультації своїм менш досвідченим колегам та ініціативним групам.

 В «Ресурсному центрі розвитку ОСББ» для залагодження проблемних питань з керівництвом комунальних підприємств та іншими організаціями була створена робоча група. Також проводилася колективна допомога керівникам ОСББ (з виїздом на місце події) в разі намагання незаконними методами переобрання керівництва.

               Представники «Ресурсного центру розвитку ОСББ» приймали участь у міжнародних конференціях, нарадах з профільним Міністерством по проблемних питаннях, що заважають розвитку ОСББ, процесі підготовки змін до існуючого законодавства та зустрічах з керівництвом України. Результатами цієї роботи стали прийняття ВРУ у першому читанні Закону «Про внесенню змін до деяких законодавчих актів України щодо об’єднань співвласників багатоквартирного будинку», та рішення прийняті на засіданні КМУ 14 грудня 2011 року «Про шляхи розв’язання проблем, пов’язаних з утворенням та функціонуванням об’єднань співвласників багатоквартирних будинків». Зокрема, щодо утворення Національної ради з питань функціонуванням об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Для підвищення спроможності ОСББ у відстоюванні своїх прав та інтересів потрібно об’єднання керівників в потужну Асоціацію. Це питання можна було вирішити шляхом створення нової Асоціації, або розбудови вже створеної. Було обрано другий шлях, і проаналізувавши ситуацію, з проміж раніш зареєстрованих в Херсоні Асоціацій, вибрано найбільш чисельну (21 ОСББ).  На сьогоднішній день загальними зборами Асоціації було прийнято рішення щодо реорганізації в громадську організацію, яка є правонаступником ПХМА ОСББ «Пліч-о-пліч» та зможе об’єднати ОСББ всього міста. Назва новоствореної структури – Херсонська міська громадська організація «Центр розвитку ОСББ «Пліч-о-пліч». Кількість членів Асоціації вже налічує 50 і процес об’єднання продовжується.