הדיקטטור הגדול - תרגיל מקוון

1. קרא את התקציר אודות הסרט "הדיקטטור הגדול" של צ'ארלי צ'אפלין

2.  צפה בקישור הראשון – "ריקוד הגלובוס" וענה על הסעיפים הבאים:

א. הצג את העיקרון מתוך האידאולוגיה הנאצית המופיע בסרטון

ב. הסבר מהו רעיון "הסדר החדש", כיצד רעיון זה בא לידי ביטוי בסרטון

3. צפה בקישור השני – נאום הינקל. למעשה זהו הספר היהודי שהועלה לבמה

א. הסבר אילו עקרונות מתוך האידאולוגיה הנאצית סותר הספר היהודי בנאומו

ב. הסבר מהי עמדתו של צ'אפלין כלפי שלטונו של היטלר בגרמניה הנאצית

ג. מהי מטרתו של צ'אפלין ביצירת סרט זה, ומהו המסר אותו רוצה להעביר לעולם בנאום זה שמסיים את הסרט.

 

הדיקטטור הגדול – תקציר

הדיקטטור הגדול -  הוא סרט קולנוע שנכתב ובוים על ידי צ'ארלי צ'פלין. צ'אפלין אף שיחק בסרט בתפקיד הראשי, הפיק את הסרט והיה גם אחד מכותבי המוזיקה המקורית של הסרט.

הסרט לועג למשטרים הדיקטטוריים של אירופה בשנות השלושים של המאה העשרים ויוצא במיוחד כנגד היטלר בגרמניה הנאצית ומוסוליני באיטליה הפשיסטית.

הסרט יצא לאקרנים ב-15 באוקטובר 1940.

צ'פלין מגלם שתיים מהדמויות בסרט, הדיקטטור והספר היהודי.

בנוסף לו שיחקו פולט גודארד, שהייתה אשתו של צ'פלין באותה עת, ג'ק אוקי, רג'ינלד גארדינר, הנרי דניאל ובילי גילברט.

לדברי באד שולברג, שהיה אחראי על איסוף חומר מצולם עבור משפטי נירנברג, היטלר הזמין את הסרט פעמיים בתוך תקופה קצרה.

עלילת הסרט מספרת על ספר יהודי (צ'ארלי צ'פלין) החי במדינה הדמיונית "טומאניה" (בת דמותה של גרמניה).

הספר משתתף במלחמת העולם הראשונה, ובה הוא עוזר לטייס טומאני פצוע בשם שולץ לעבור בטיסה ממקום הקרב למקום בטוח. כלי הטיס מתרסק והספר נחבט בראשו ומאבד את זכרונו. במהלך השנים שבהן היה הספר מאושפז בבית החולים הצבאי כשהוא סובל מאיבוד זיכרון, ה"פוי" (פראפרזה לכינוי "פיהרר") הייל הינקל (צ'ארלי צ'פלין) עלה לשלטון והטיל מגבלות על היהודים.

הספר (שדומה במראהו לפוי הינקל) בורח מבית החולים וחוזר לאזור מגוריו, הגטו. הספר מסתבך עם חיילי פלוגות סער והמצב מגיע לכך שהם רוצים להרוג אותו, אבל ברגע האחרון מגיע שולץ, הטייס שהספר הציל במלחמה ובינתיים הפך למפקד בכיר בלשכת הפוי, מזהה את הספר ומציל אותו. בינתיים, הפוי הינקל זומם לפלוש לאוסטרליץ' (בת דמותה של אוסטריה), אבל מסתבר שגם מנהיג בקטריה (בת דמותה של איטליה) בנזינו נפלוני  (בן דמותו של בניטו מוסוליני) רוצה את אוסטרליץ'. נפלוני מבקר בטומאניה, שם הינקל נכשל בנסיון להפחיד אותו בתצוגה צבאית ונכשל גם נסיון לנצח את נפלוני באמצעות פסיכולוגיה בפגישה בין שניהם. נפלוני מציע להינקל הסכם שלפיו הכוחות של שניהם יסגו מגבול אוסטרליץ', אך הינקל רוצה שקודם נפלוני יסיג את הכוחות שלו מהגבול ואחר-כך יחתם ההסכם. ואילו נפלוני רוצה שקודם יחתם ההסכם, ולאחר-מכן הכוחות יסגו מהגבול. בסוף הינקל חותם על ההסכם, לפני נסיגת הכוחות, אולם ללא כוונה לקיימו.

הספר היהודי ושולץ נלכדו על ידי פלוגות הסער ונשלחו למחנה ריכוז. השניים ברחו משם במדי קצינים, ונוצר הרושם שהספר היהודי הוא הינקל, שרגיל להיות לבוש במדים, ואילו הינקל, שיצא לדיג לבדו נלכד על ידי רודפיו של הספר, במחשבה שהוא הספר. עקב כך, הספר היהודי שהתחלף עם הינקל נאלץ לפלוש לאוסטרליץ' ושם הוא נשא נאום נלהב בשבח השלום עלי אדמות.

סרטון 1- ריקוד הגלובוס

ריקוד הגלובוס


סרטון 2- נאום הספר

נאום הספר


Comments