דף הבית‏ > ‏

תכנית אוגנדה-"קונגרס הבכי"

בנאום הפתיחה של ה"קונגרס הציוני השישי", הפתיע הרצל את 600 צירי הקונגרס כאשר העלה את:"תכנית אוגנדה" - הרצל סיפר שהממשלה הבריטת מוכנה לתת לו חבל ארץ במזרח אפריקה לטובת :"מדינת היהודים", הרצל הציע שתקום וועדה מיוחדת על מנת לבדוק את האפשרות להתיישבות.
בסיום דבריו של הרצל התעורר ויכוח חריף וסוער בין צירי הקונגרס התומכים ב"תכנית אוגנדה" שנקראו "האוגנדיסטים", לבין אלה המתנגדים לה שנקראו:"ציוני ציון":
 
הנימוקים שהועלו בעד :"תכנית אוגנדה":
- זהו פתרון זמני מצויין("מקלט לילה") למצוקת יהודי רוסיה לאחר :"פרעות קישינוב" הקשות. 
- אוגנדה יכולה לשמש מקום ריכוז ליהודים לקראת התארגנות (כשלב הכנה) לעלייה לארץ ישראל.
- בעצם הצעתה של המעצמה האדירה בריטניה יש הכרה בצורך לפתרון לאומי לעם היהודי.
 
הנימוקים שהועלו נגד :"תכנית אוגנדה":
- אוגנדה היא לא ארץ מולדתו של העם היהודי- ארץ ישראל היא מולדתו הבלעדית של העם היהודי לאורך כל הדורות ורק אליה הוא נושא את עיניו וכל חבל ארץ אחרת לא ימשוך אליו את המוני היהודים.
- זוהי בגידה ברעיון הציוני ע"פ מה שהוחלט ב"קונגרס הציוני הראשון"כי רק בארץ ישראל יוקם בית לאומי לעם היהודי.
- החשש שאוגנדה תהפוך מ"פתרון זמני ( מקלט לילה)" ל"פתרון קבע".
- החשש שנפסיד את ארץ ישראל- לא נקבל צ'ארטר על ארץ ישראל מהמעצמות בטענה כי יש ליהודים אוטונומיה משלהם באוגנדה.
 
הקרע בקונגרס היה בלתי נמנע, המתנגדים("ציוני ציון")קמו ועזבו את האולם, בכו, התעלפו וישבו כאבלים על הארץ ומאז כונה הקונגרס השישי - "קונגרס הבכי".
קולות הבכי הגיעו עד אזניו של הרצל באולם הישיבות והוא נאלץ להפסיק את הדיונים ולגשת לפייס את הבוכים, למחרת, חזרו המתנגדים לאולם הקונגרס ושם השמיע הרצל בנאומו את נאמנותו לארץ ישראל ואף הרים את ידו הימנית ונשבע:"אם אשכחך ירושליים, תשכח ימיני.." דבריו השפיעו מאוד על באי הקונגרס וכך הוא הצליח למנוע את פילוגה של ה"תנועה הציונית".