Енгель Йоель Давидович


Енгель Йоель Давидович (Юлій Дмитрович) (16 квітня 1868 року, Бердянське, — 1927 року, Тель-Авів) — єврейський музичний критик, композитор, журналіст, літератор, фольклорист.

Коротка біографія

    Закінчив юридичний факультет Харківського університету, Московську консерваторію (1897) по класах композиції (педагоги - Танєєв і Іпполітов-Іванов). З 1897 р. до 1918 р. завідував музичною відділом у московській газеті «Русские ведомости». Є редактором музичних статей в Енциклопедичному словнику Граната, редактором перекладу музичного словника Рімана і перекладачем спеціальних книг з музики. Переклав з німецької музичний словник (Musiklexikon) Х. Рімана і додав до нього російський відділ. Один із засновників народної консерваторії в Москві (1906 рік). Автор статей про М. А. Римського-Корсакова, П. І. Чайковського, С. І. Танєєва і про ін композиторів. Автор величезної кількості музичних статей, пізніше неодноразово видавалися книгами.
   Ним складено багацько музичних творів (романси, фортепіанні п'єси та інше).
   Відомий пропагандист єврейської народної пісні. Музично обробив багато єврейських пісень. У 1900 р. він прочитав у Московському Імператорському етнографічному суспільстві доповідь про єврейської народної пісні, ілюструючи його вокальним виконанням народних пісень у власній обробці. Цей вечір викликав цілий рух серед єврейської музичної молоді. В результаті заснувалось Товариство єврейської народної музики в Петербурзі. Читав цикл лекцій з цієї ж тематики в різних містах Росії у супроводі музичних ілюстрацій. Спільно з С. А. Ан-ським зробив ряд поїздок, переважно на південь Росії, для запису народних єврейських мелодій.
Після Жовтневої революції 1917 співпрацював в Музичному відділі Наркомосу РРФСР. З 1922 жив за кордоном.

Творчі здобутки

   З свій довгий вік, Йоель Енгель залишив по собі цікавий творчо-літературний спадок. Видав три випуски «Єврейських народних пісень» у власній обробці. З поміж них, найвідоміші пісні-обробки:
* «Ahawath rajah»,
* «Sol ich sein а Row»,
* «Ach nit gut",
* "Blaibt gesund»,
* «Wi wer singt»,
* «As ich wolt gehat»,
* «Anhadal»,
* «Er hot mir zugesogt»

Корисні посилання
* Біографія Енгеля Йоеля Давидовича на запорізькому ресурсі.
Comments