ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ

 
Leszek Nowosielski (1918-1999) i Hanna Modrzewska Nowosielska(1917-2008) ponad 50 lat żyli w Podkowie Leśnej, gdzie od podstaw stworzyli ich świat- pracownię Galerię Ogród.

Zaczęli od malowania naszkliwnego na porcelanie -serwisy stołowe patery puchary- o tematyce historycznej Leszek ,o tematyce strojów regionalnych Hanna. Unikalne prace na porcelanie o niezwykłej elegancji odniosły w latach 1960/1970 wielki sukcesu. Kupowane były na prezenty przez osoby prywatne wyjeżdżające za granicę, jak też Instytucje Państwowe np. wiadomo że Oni wykonali prezent przekazany przez władze Generałowi de Gaulle podczas pamiętnej jego wizyty w Polsce oraz Indira Gandhi, Giuseppe Saragat, przede wszystkim przekazano je do Jana Pawła II .

Gdy tylko było to możliwe, dostosowali pracownię do wymagań twórczości prac ceramicznych, nastąpiła w tym czasie Ich fascynacja tą materią, jej plastycznością i możliwością ekspresji. Poszukiwali nowych technik. Leszek Nowosielski z zawodu był chemikiem co może było sekretem jego niezwykłej zdolności wydobywania kolorów.

Powstały monumentalne prace o tematyce historyczne ( Grunwald , Bitwa pod Wiedniem, Powstanie Warszawskie1944 tak rzadko podejmowane przez artystów, mitologicznej , szkliwione obrazy alegoryczne, kompozycje figuralne abstrakcyjne fryzy, tematy zniszczenia i śmierci Hiroszima, Oświęcim –Nigdy więcej , Katyń.

Natomiast Hanna Modrzewska-Nowosielska tworzyła Cykle:

Cykle- Kostiumologia- to postacie w strojach z epoki,prawie teatralne kostiumy,

Cykl Taniec to choreografia- układy wzięte z baletowych przedstawień, postacie modelowane w ruchu o wspaniałym wdzięku i elegancji

Cykl Secesyjne to figury przypominające kwiaty wraz z łodygami

oraz ostatni cykl - Cykl Martyrologiczny odtwarzający dramat ostatniej wojny.

Poza porcelaną i ceramiką Leszek Nowosielski zajmował się malarstwem- obrazy zawsze malował: pejzaże, sceny z życia codziennego w tamtych czasach popularne. Pod koniec lat 60tych zmienił technikę, która pozostała właściwie do końca-wyrażającą plastyczność jego malarstwa, trój wymierność jego obrazów jak gdyby technika ceramiczna –przełożona została na malarstwo na płótnie zawsze z efektem światło- cieniowym. Ceramika i malarstwo jedno drugiemu stawało się tłem- malarstwo ceramice lub ceramika malarstwu.

Naświetlając dorobek twórczy Leszka Nowosielskiego zaskakuje różnorodność twórczości: porcelana, malarstwo na płótnie, ceramika, wspaniałe rysunki, malarstwo abstrakcyjne. Rzeczywiście był osobą o niezwykłej wyobraźni i wraz z Hanną Modrzewską-Nowosielską jak napisał o nich prof. Stefan Gierowski stanowili twórczą wzajemnie uzupełniającą się całość

Leszek Nowosielski i Hanna Modrzewska – Nowosielska wygrali wiele nagród na świecie

Ich prace znajdują się w wielu Muzeach, kolekcjach prywatnych w Kraju i zagranicą, jak np. wspaniała, olbrzymia kompozycja Hiroszima jest uznawana jako jedna z najważniejszych dzieł w Centrum Pamięci Hiroszimy w Japonii.

Po odejściu matki Hanny Modrzewskiej Nowosielskiej w 2008 roku córka Elzbieta wyprowadza na arenę światową sztukę tych dwojga artystów.

Panele ceramiczne Leszka i figurki ceramiczne Hanny poprzez swoja absolutną unikalność wzbudzają ogromne zainteresowanie. Po Muzeum w Faenza, Spacio Risonanze w Rzymie wystawa zostanie przeniesiona do Mediolanu Palazzo delle Stelline Paryża i Wiednia.