KÜRTİSTAN SINIRINI 29 MART'TA ÇİZDİK

"Kürdistan sınırını 29 Mart'ta çizdik"

 

DTP'li Buldan'ın 29 Mart'tan çıkarttığı sonuç!

27 Nisan 2009 Pazartesi 19:40

 

Hakkari'de geçen hafta çıkan olaylarda bir çocuğun yaralanmasını protesto etmek amacıyla Altay Caddesi'ndeki DTP il binası önünde biraraya gelen, aralarında DTP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, Iğdır milletvekili Pervin Buldan ve Hakkari milletvekili Hamit Geylani'nin de bulunduğu grup, belediye binasına kadar yürüdü.

Burada yapılan basın açıklamasında DTP'li milletvekilleri sert konuştu. Hakkari'deki olaylardan önce basın açıklamasında konuşan DTP Iğdır milletvekili Pervin Buldan, 29 Mart yerel seçimlerinde ?Kürdistan' sınırlarını belirlediklerini söyledi. Buldan, "Bu şiddetin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bunların zemini, 29 Mart yerel seçimlerinden hemen sonra hazırlandı. 29 Mart seçimlerinde ?Kürdistan' sınırlarını belirledik. Yani, Van'ı aldık, Siirt'i aldık, 86 yıllık geleneği bozarak Iğdır'ı aldık. Hakkari'de yüzde 90'lara varan oy oranına ulaştık. Ama bunu hazmedemediler. Açıklama yaptılar. Iğdır'ı da aldılar, Ermenistan sınırına dayandılar. Oyları, belediyeyi tehditle aldılar dediler. Biz halkımızın gücü ile seçimleri aldık. Ağrı'da vahşet yaşandı, kadınlarımız coplandı, yüzlerce insanımız gözaltına alındı. Yüzlerce arkadaşımız tutuklandı. Ömerli'de şiddet uyguladılar. 2 insanımızı şehit verdik. Bunlarla da yetinmediler, DTP'ye baskın düzenlediler. 12 ilde operasyonlar düzenleyip, yüzlerce insanımızı gözaltına aldılar. 51 arkadaşımızı tutukladılar. İstedikleri kadar dövsünler, öldürsünler, tutuklasınlar. Onlar vurdukça, tutukladıkça, bu halk daha da büyüyecek" diye konuştu.

"23 NİSAN'DA HAKKARİ'DE SAVAŞ VARDI"

Güvenlik güçlerinin Hakkari'de terör estirdiğini iddia eden Buldan, bütün çocuklar 23 Nisan'ı kutlarken, Hakkari'de savaş olduğunu söyledi. Buldan, "Hakkari'de çocuklarımız, toplarla, tüfeklerle, gaz bombalarına maruz kaldı. Hiç kimsenin bu onurlu halkın çocuklarına dokunma hakkı yoktur. Gücünüz varsa önce bize dokunun, önce biz DTP'li 21 milletvekilinin canını alın. Bizim canımız halkın yoluna feda olsun. Bu ülkeyi yöneten, özellikle AKP hükümetinin aklını başına toplamasını istiyoruz. AKP'nin eline geçen bir fırsat var. 1 Haziran'a kadar PKK'nın ilan ettiği silahları susturma, çatışmasız ortam var. Bu fırsatı kaçırmasınlar, uzatılan bu barış elini havada bırakmasınlar. İsteseler de, istemezlerse de bugün bu coğrafyada, kabul etseler de etmeseler de Kürt halkı vardır. Bu coğrafya, Kürdistan coğrafyasıdır. Bugün bu ülkede sayın Abdullah Öcalan, bu halkın iradesidir. İsteseniz de, kabul etseniz de etmeseniz de biz varız diyoruz. Bu halkın yanında yer almaya devam edeceğiz" dedi.
Basın açıklamasının ardından dağılan gruptaki bazı kişiler, polise taşla saldırdı. Polisin tavrının olayları büyüttüğünü belirten Geylani ve Buldan, polise sert tepki gösterdi. Geylani ve Buldan, "Olaylar sizin yüzünüzden çıkıyor, biraz daha sabırlı olsanız olaylar bu kadar büyümez" diyerek polise sert tepki gösterdi.
haber27.com

http://www.haber27.com/news_detail.php?id=29119

Comments