ANA SAYFA‎ > ‎

ATATÜRKÜN BİLİNEN SEX HAYATI

-Atatürk’ün gizemli dünyasında olanları öğrenmek üzere Macar asıllı ünlü artist ve güzellik kraliçesi Ja Ja Gabor, Burhan Belge tarafından Türkiyeye getirildi.     -Gabor, Mustafa Kemal ile 6 ay kadar birlikte yaşadığını açıklayan hatıralarını yazdı ve yayınladı.

     -Gabor’un ABD gizli servisine Türkiye hakkında verdiği raporlar Arşivlerden çıktı.

    -Gabor’u Türkiyeye getiren ve Mustafa Kemal’in yatak odasına kadar sokan gelişmelerin arkasında bulunan Burhan Belge ünlü bir masondu.

       X, İstanbul’a sık sık uğrar,tarihi yerleri gezer ve bu büyük dünya kentinde yaşanan ilginç olayların sırlarını çözmek isterdi. Bu meraklı arayış sürerken Milliyet Gazetesi yazarlarından Can DÜNDAR’ın 21 Ağustos 2005 tarihli bir yazısı gözüne ilişti. Ve okumaya başladı. Yazının konusu dünyaca ünlü film artisti  Zsa Zsa Gabor’un hatıraları arasında yer alan Atatürk ile olan bir aşk hikayesinin anlatılması idi.  Adı geçen film artistin isminin Türkçede günlük dilde söylenişi “Ja Ja Gabor” idi.  Yaşanan duygusal bir aşk hikayesinin tarafı olan Ja Ja  Gabor’un açıklamaları tarihin sayfaları arasında gizlenmesi gereken bir sır olmaktan ziyade  düşündürücü yanları ile dikkatleri çekiyordu.  Can DÜNDAR’IN Gabor ile yaptığı söyleşi:

       “Hilton’un açılışındaki “sır”rı yıllar önce işitmiş, zamanında yazamamıştım.Hilton şimdi yarım asrını kutlayıp yeni patronuna hazırlanırken bu ilginç öyküyü paylaşmak istiyorum sizlerle…İstanbul Hilton’un açılışını bir aşk hikayesine borçluyuz.Kahramanımız bir Tatar kızı..Adı “Ja Ja”…Budapeşte’de kalabalık bir ailede doğmuş. O kadar güzelmiş ki  daha 13 yaşında Macaristan güzellik kraliçesi olmuş. Ailesinin Türk büyükelçiliğinde “Burhan” diye bir dostu varmış. 1930’ların ortalarında savaş kapıya dayanınca aile Burhan’dan Ja Ja’yı Türkiye’ye götürmesini rica etmiş. Ja Ja kendisinden 28 yaş büyük Burhan’la Türkiye’ye göçmüş. 1930’ların Türkiyesinde orta yaşlı bir adamla küçük bir kızın beraber yaşaması dedikodulara yol açacağından evlenmeye karar vermişler.Ama Burhan, Ja Ja’ya eşi gibi değil babası gibi davranmış hep…

      O küçük kızla yıllar sonra Holywood’da tanıştım. Dünya çapında bir yıldız olmuştu.

  Artık adı Zsa Zsa Gabor’du. Baverly Hills’teki muhteşem villasında bana Türkiye yıllarını, Atatürk’ü, Matbuat Umum Müdürü Burhan Belge’yi, Mevhibe hanımı özlemle anlatmış, “Mevhibe Hanım’ın küçük oğlu Erdal nasıl? Diye sormuştu.  Burhan çok iyi bir insandı.Beni okula gönderdi. Dişlerimi yaptırdı. Türkçe öğretti demişti.Sonra bir gün Karpiç’te Atatürk’le tanışmış, -kendi deyimiyle- ilk görüşte vurulmuş, o gece onunla dans etmiş ve kısa bir süre sonra da ilişkiye girmişti. İddiasına göre bu ilişki 6 ay kadar  haftalık buluşmalarla sürmüştü. Ben,  verdiği bilgilerin biraz hayal koktuğunu söylediğimde hatırladığı kadarıyla buluştukları köşkü ve içindeki eşyaları tarif etmeyi denemişti. Muhtemelen Atatürk, kendisine hayran bu küçük kızdan, eve gelip giden muhaliflere ve kendisi hakkında söylenenlere dair bilgi alıyordu. Atatürk ölünce o da boşanmış ve 1939’da Türkiye’yi terk etmişti”… 

 

    Can Dündar’ın açıklamalarında doğrular ve yanlışlar vardı. Bahsi geçen Ja Ja Gabor, Tatar asıllı değil,Macaristan’da yaşayan Yahudi bir aileye mensuptu. Budapeşte’deki Türk elçiliğinde diplomatik görevi bulunan Burhan Belge ile de tanıştığında 13 yaşında küçük bir kızda değildi. 20 yaşının içinde bulunan genç bir kızdı. (Doğum tarihi dünya ansiklopedilere 6 Şubat 1917) olarak yazılmıştı. (Bak.wikipedia , Free encyclopedia, Zsa Zsa Gabor). 

      Ja Ja’nın Türkiye’ye geliş veya getiriliş öyküsü de bambaşka çelişki bilgileri gözler önüne seriyordu.  Ja Ja, 1936 yılı içinde Macaristan’da yapılan güzellik yarışmasında birinci seçilmişti. Magda ve Eva adında kız kardeşleri de vardı. Bakışları ile insanı büyüleyen, güzelliği ile insanları b.aştan çıkaracak kadar cazibeli bir genç kızdı. Burhan Belge ile tanışmaları ve onunla “nikahlı olarak” Türkiye’ye gelmesi, sadece evli iki insanın paylaştığı ortak bir hayat olmaktan ziyade “bir baba ile genç bir kızın beraberliği” olarak açıklanıyor olsa da bu durumda inandırıcı değildi.

    1937 yılı içinde    Bu yıl içinde  Ja Ja (veya asıl yazılışı ile Zsa Zsa) Gabor,  Viyana’da Klüp Femina’da sahne alan bir seks yıldızı idi. Kürk ve mücevhere düşkünlüğü ile biliniyordu. ( Zsa Zsa Gabor)  Sahne gösterisinde vücudunu  teşhir etmesi, hareketleri ve söylediği şarkılar ile  insanları etkiliyordu. Burhan Belge ile tanışması ve beraberliği bu ortamda gelişti. Türkiye’ye götürülmesi düşüncesi de o şartlarda gerçekleşti. Ailesinden serbest yaşayan bir genç kızın “masumiyet rolünde” koruyucu bir babaya terk edilmesi sadece görünüşten ibaretti. 

     Diğer yandan Zsa Zsa Gabor’un hayatı ve hatıralarını  Wendy Leigh tarafından 1991 yılında yayınlanan (  One Lifetime is not Enough, 1991) kitapta  açıklanmıştı. Ja Ja, Atatürk ile olan ilişkisini hakkında bilgiler vermişti. 

    “Açılan büyük bir kapının  ardından içeriye girdim.Heyecandan kalbim deli gibi çarpıyordu.Mermer taşla döşenmiş yoldan geçerek bahçe içindeki eve doğru yöneldim. Çok büyük bir zeytin ağacı evin girişini gölgeliyordu. Hipnotize olmuştum. Üst kata çıktım. Atatürk el işlemesi geniş bir gürgen koltuğa oturmuştu. Arkası bana dönüktü.Yanındaki masa üzerinde duran nargilesini içiyordu. 

     Kemal Atatürk, Tanrı’nın insanlığa ender gönderdiği bir kurtarıcı, politika ustası ve korkusuz bir savaşcıydı. O yarı insan yarı tanrıydı.

  Orta yaş döneminde dahi Atatürk’ün seks aktiviteleri yakın çevresi tarafından biliniyordu. Bakırımsı kırmızı renkli kadife koltuğa- yanına- oturmamı söyledi.Büyülenmişcesine Atatürk’ün emrini yerine getirdim.Nargilesinin hortucunu bana doğru uzattı ve içmemi söyledi.Dumanı içime çektim.Diğer elinde tuttuğu rakıyı yudumlayarak içtim.

     Atatürk ile beraberliğimin bundan sonrasını ilk defa açıklıyorum. Dans eden dansözlerin odadan çıkmalarını istedi.İkimiz baş başa kalmıştık. Henüz 15 yaşındaydım. Çocuk denecek kadar genç sayılırdım.  Atatürk 56 yaşında olgun bir erkekti. Buna rağmen ürküntü duymuyordum. Rakının verdiği sarhoşlukla olsa gerek kendimi rüyada hissediyordum. Atatürk’e bekaretimi verdim. Atatürk benim ilk erkeğimdi. Şeytani bir çekicilikle, benimle deliler gibi sevişti. O, genç bir kadının nasıl mutlu edileceğini çok iyi biliyordu. Atatürk, aklıma her geldiğinde O’nun tüm kadınları doyuma ulaştıracak gücü olduğunu düşünürüm. Atatürk, profesyonelce sevişen bir tanrı, bir kraldı”. 

     Öncelikle şunu düşünmek gerekir: Ja Ja’nın açıklamaları uydurma bir hikaye olsa, onun Burhan Belge ile evlendiği dünya ansiklopedilerinde bile yer  alıyor.  Burhan Belge ile evlendikten sonra 1941 yılında ayrılmış, ertesi 42 yılında da dünyaca ünlü Hilton otellerinin sahibi Conrad HİLTON ile evlenmiş, bu evliliği de 46 yılına kadar devam etmişti.  Ja Ja’nın kocasına bir zamanlar unutulmaz anıları olan İstanbul’da lüks bir otel yapması istemesi o düşüncelerin sonucu olsa gerek. Ki, Hilton Oteli’nin varlığını inkar etmek de mümkün değil.     Ja Ja’nın –kendi ifadesi ile- Atatürk ile buluşmaları 6 ay kadar sürdü. Ve 1937 yılı içinde devam etti. Yine bilindiği kadarıyla o dönemde Eylül 1937 içinde İsmet İnönü başbakanlıktan alındı ve yerine Celal Bayar getirildi. Bir bakıma kurtuluş savaşının bu iki yakın dost ve arkadaşlar olan Atatürk ile İnönü’nün yolları ayrılmıştı. İnönü, gözden uzak tutulan ama izlenen “muhalif” konumda bir devrik liderdi. İzlenmesi gerekiyordu. İnönü’yü izlemenin de en iyi yolu o aile ile sıkı fıkı olan bilgi ve haber getirecek olan birisi olabilirdi ki bu isim Ja Ja’dan başkası olamazdı. 

      Zaten 1937 yılı sonlarına doğru- Ja Ja’nın Mustafa Kemal ile ilişkiyi kesmesi ile birlikte-  Atatürk’ün hasta olduğu dünya kamuoyuna açıklandı. Genç ve güzel Macar uyruklu bir sahne yıldızının Türk Elçiliğinde görevli genç çapkın lığı ile tanınan Burhan Belge’nin çengeline düşerek İstanbul’a getirilmesi…

 Eğlence ortamında Atatürk ile tanıştırılması …

Ve Atatürk’ün Ja Ja’ya İnönü ailesinin içine göndererek “istihbarat bilgisi alması” olayın bir yönü idi. Ama tarihin gündeminden saklanan bir başka yönü daha vardı: Ja Ja, İngiliz İstihbaratı adına çalışan bir casustu. Bu düşüncenin en basit kanıtı ise kız kardeşinin İngiliz Dışişleri Bakanlığında görevli Eric Drimmer ile evlenmesi olayıdır. Ja Ja, evlilik törenine katılmak üzere Türk pasaportu ile Londra’ya gitti. Ve orada kendisini Dışişleri Bakanı Anthony Eden karşıladı. BURHAN Belge’nin kimlik ve kişiliğinde çok önemli bir sır ise onun “Mason” olması idi. ( Bak. 1909 Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar derneği internet sitesi) .Ja Ja ile Atatürk arasında yaşanan ilişki yeni bir “Atilla” olayı idi. Bilindiği gibi Ünlü Hun Hükümdarı Atilla,evlendiği gece yatağında ölü olarak bulunmuştu. Ama şimdi İngiliz İstihbaratı Ja Ja vasıtası ile Atatürk’ün yatak odasına kadar girmiş, kolaylıkla “çökertme” operasyonu yapabilir bir hale gelmişti.

Atatürk'ü Ajan olarak Bu Kadınmı Öldürdü?
ATATÜRK'Ü FİLM YILDIZI ZSA ZSA GABOR MU ÖLDÜRDÜ?

Araştırmacı Tarihçi Yazar Cezmi Yurtsever, Mustafa Kemal Atatürk'ün, İngiliz istihbarat birimlerince kurulan aşk tuzağı sonucu ünlü film yıldızı Zsa Zsa Gabor tarafından öldürüldüğünü iddia etti.

Yurtsever, dünya tarihinin yeniden yazılmasını tartışmaya açtığı "Şifre" isimli kitabında, Atatürk ile dünya güzellik kraliçesi ve ünlü film yıldızı Zsa Zsa Gabor arasında yaşanan aşk ilişkisine yer verdi.

Dünya tarihi üzerinde yaptığı araştırmalar sırasında tesadüfen bir ayrıntının izini sürerek, Atatürk'ün, güzelliğiyle ünlü Zsa Zsa Gabor ile yaşadığı aşkı ortaya çıkardığını söyledi. İngilizler'in, Atatürk'ün 1937 yılında Kerkük, Filistin ve Antakya'ya düzenleyeceği askeri harekat ve savaşı önlemek için Gabor'u Atatürk'ün yanına gönderdiğini ileri süren Yurtsever, Gabor'un, Atatürk'ü kurduğu aşk tuzağıyla öldürdüğünü öne sürdü.

Atatürk'ün normal bir şekilde ölmediğini savunan Cezmi Yurtsever, "'Şifre' kitabının yazım çalışmaları esnasında İngiliz istihbaratının önde gelen casuslarından Gertrude Bell ve Lawrence ile ilgili gizli dosyaları araştırırken 1937 yılında zamanın Matbuat Umum Müdürü Burhan Belge'nin beraberinde Türkiye'ye getirilen Macaristan yurttaşı dünya güzellik kraliçesi Zsa Zsa Gabor'un, Atatürk ile tanıştırıldığı ve kısa zamanda bu ilişkilerin aşka dönüştüğü hakkında bilgilere ulaştım.

Gabor'un, gazeteci Wendy Leigh'e yaptığı itiraflarda ilişkinin 6 ay kadar sürdüğü, Atatürk'ün hastalanması üzerine ilişkinin sona erdiği hakkında bilgilere yer veriliyor. 1937 yılında Atatürk, Ortadoğu'da yaşanan sorunlara doğrudan ilgi gösteriyordu. Kuzey Irak'ta yaşayan Türkmenler'in haklarını korumak için Kerkük'e, Filistin sorunundan dolayı da Müslümanlar'ın ezilmemesi için Kudüs'e, güney sınırlarımızdaki Fransız manda yönetiminde bulunan Antakya'ya askeri müdahale ve savaş hazırlıklarını planlıyordu. Atatürk'ün muhtemel savaş hazırlıklarını öğrenmek için İngiliz istihbaratı, Gabor'un aşkını yakından izlemeye aldı. Atatürk'ün bu ilişki süreci sonrası hastalanması, kalenin içten yıkılması anlamına da geliyordu. Atatürk'e karşı İngiliz istihbaratının hazırladığı aşk tuzağı sonuçlarını verdi.

Atatürk, 1938 yılı mart ayı içinde vücut fonksiyonları çökertilmiş ölümcül bir hastaydı. Kısa sürede ise Atatürk'ün ölüm yolculuğu başladı" dedi.

Gelişmelerin en ilgincinin, Atatürk'ün Gabor ile aşk bağlantısının, İngiliz istihbaratının internete de yansıyan hususi özellikler raporlarında da açıklanması olduğunu belirten Yurtsever, "Gabor, Atatürk ile olan beraberliğinden sonra, kız kardeşini İngiliz İstihbarat Sorumlusu, Dışişleri Bakanlığı Görevlisi Eric Drimmer ile evlendirdi. Kendisi de ABD'ye yerleşerek dünyaca ünlü bir film artisti oldu. 90 yaşına merdiven dayayan Zsa Zsa Gabor'un, Atatürk ile ilgili hatıralarına yansıyan belgelere ve açıklamalara dikkat edilmelidir" diye konuştu.

Araştırmalarının gerçekleri yansıttığını savunan Yurtsever, "Atatürk'ün ölümüyle ilgili belgelerin yetkililer tarafından açıklanması gerekiyor" diye konuştu.
Comments