תקשורת המונים


תקשורת המונים הוא אחד התחומים הבולטים והחשובים בלימודי תקשורת. לימודי תקשורת המונים בוחנים את אופן הפעולה ובעיקר את אופן ההשפעה של אמצעי תקשורת המונים שהפכו לרווחים מאוד במהלך המאה העשרים עם עלייתם של אמצעי תקשורת המונים כמו הרדיו, הטלוויזיה, העיתונות, הקולנוע ובימינו גם האינטרנט.

התחום של חקר תקשורת ההמונים זכה לניתוחים רבים מגישות שונות ובמסגרת של לימודי תקשורת המונים נלמדים מספר מודלים של תקשורת המונים המגיעים מאסכולות שונות. בין האסכולות הבולטות בתחום של תקשורת המונים ניתן למנות בין היתר את התיאוריה המבנית-תפקודית, הגישה הפוליטית כלכלית  והגישה ההגמונית. כמו כן מקובל להבחין במסגרת לימודי תקשורת המונים בין מסורת ההשפעות החזקות בתקשורת המונים הטוענת כי לריבויים של אמצעי תקשורת המונים במאה ה-20 ישנה השפעה מכרעת ומכוננת על החברה האנושית לעומת מסורת ההשפעות המוגבלות שטוענת, כפי ששמה מרמז, כי לאמצעי תקשורת ההמונים ישנה השפעה מסוימת על החברה האנושית אך כי השפעה זו אינה מכרעת והיא מתפקדת לצד גורמים אחרים. תפקיד חשוב בדיון אודות תפקידה של תקשורת ההמונים תופס הדיון אודות תפקידים והשפעתם של תאגידי תקשורת שונים ומבנה השוק של אמצעי התקשורת בימינו כמו גם קשריו אל ההתנהלות הפוליטית, חברתית וכלכלית של חברות שונות.

התחום של תקשורת המונים עניין חוקרים מגישות שונות ואסכולות (פוליטיות) שונות כמו למשל גישת ה-ניאו מרקסיזם, הפמיניזם וה-פוסט קולוניאליזם. הסיבה לכך שאסכולות כה רבות מוצאות עניין בנושא של תקשורת המונים מעידה על חשיבותם של אמצעי תקשורת אלו בעיצוב החברה המודרנית והפוסט-מודרנית, ועל חשיבות הדיון בהם כמו גם ההשפעה עליהם (דהיינו, ההשפעה על ההשפעה של אמצעי תקשורת המונים שמעניינת כל מי שיש לו גישה ביקורתית או פוליטית לנושאים חברתיים).

הנושא של תקשורת המונים הופך לעוד יותר מעניין בימינו עם עליית האינטרנט ומהפכת המידע. האינטרנט מייצג שלב חדש בהתפתחות של הנושא שבו אמצעי תקשורת המונים כבר אינם מרוכזים אך ורק בידיים פרטיות וכפופים לאג'נדה של גורמים מצומצמים אלא למעשה נתונים, לפחות במידה מסוימת, לשליטתם או לפחות להשפעתם של כל מי שרוצה בכך שכן לכל אדם למעשה בימינו ישנה גישה, דרך האינטרנט, אל אמצעים של תקשורת המונים. תיאורית חברת המונים צריכה בימים אלו לעבור סוג של ריווזיה לאור ההתפתחויות החדשות בתחום חקר תקשורת ההמונים, ונראה כי כל המצדדים בגישה של דטרמיניזם טכנולוגי יכולים למצוא סיפוק רב כאשר לנגד ענינו אנו רואים כיצד המציאות החברתית והפוליטית וכן גם הכלכלית בעולם משתנה עם עליית האינטרנט כאמצעי הדפינטיבי, אם כי הדמוקרטי והפתוח יחסית, של תקשורת המונים. גם גישת המרחב הציבורי מוצאת נחת כמו גם עניין רב בפועלו של האינטרנט כאמצעי תקשורת המונים והדיון בתחום זה מתרכז ביצירה של מרחב ציבורי פוליטי חדש בו למעשה לכל אחד, עד אחרון הטוקבקיסטים, יכול להיות קול שישמע על ידי מספרים גדולים מאוד של אנשים, זכות שעד לעידן האינטרנט הייתה שמורה רק לאנשים עם יכולות כלכליות שהחזיקו ברשותם אמצעי תקשורת המונים מסורתיים. 

קישורים נוספים:

תקשורת המונים בויקיפדיה

מבוא לתקשורת המונים - סיכום

סיכומי מאמרים בתקשורת המונים 

סיכומי מאמרים בתקשורת המונים 2

מושגים בתקשורת המונים

לימודי תקשורת המונים

ספירלת השתיקה

ספירלת השתיקה - מושגים

אסכולת קביעת סדר היום

מושגים בתקשורת המונים 1

ייצוג מיעוטים

חיברות\סוציאליזציה

דטרמיניזם טכנולוגי

אסכולת פער הידע

ז'אנרים עיתונאיים

מודל שאנון-וויבר

מודלים של תקשורת

מבוא לתקשורת המונים


Comments