אריסטו

אריסטו היה פילוסוף יווני חשוב, תלמידו של אפלטון ומורהו של אלכסנדר הגדול. כתביו מכסים נושאים רבים ובהם פיזיקה, מטפיזיקה, שירה, תיאטרון מוזיקה, לוגיקה, רטוריקה, פוליטיקה, ממשל, אתיקה, ביולוגיה וזואולוגיה. יחד עם אפלטון וסוקראטס (מורהו של אפלטון), אריסטו הוא אחד מהדמויות המכוננות החשובות ביותר של הפילוסופיה המערבית והשפעתו עיצבה את החשיבה הפילוסופית והדתית המערבית במשך אלפי שנים והיא ממשיכה להיות חשובה ולעיתים אף רלוונטית גם בימינו. כתביו של אריסטו היו הראשונים שהציגו מערכת מקיפה של פילוסופיה מערבית, שהציגה משנות סדורות הנשענות אחת על השנייה בתחומים רבים הכוללים בין היתר מוסר ואתיקה, לוגיקה ומדע, פוליטיקה ומטאפיזיקה.

השקפותיו של אריסטו על מדעי הטבע עיצבו בצורה משמעותית את ההגות של ימי הביניים, והשפעתם המשיכה אל תוך הרנסנס אם כי בסופו של דבר הודחו מכס השלטון על ידי הפיזיקה של ניוטון שבתורה איבדה את הבכורה בעולם הפיזיקה לתורת היחסות של איינשטיין. במדעי החיים, חלק מגילוייו של אריסטו שחי במאה השלישית לפני הספירה נמצאו ואושרו כמדוייקים רק במאה ה-19. עבודה מכילה את הלימוד הפורמלי הראשון הידוע של לוגיקה, ששולבה במאה ה-19 אל הלוגיקה המודרנית.

החשיבה של אריסטו בתחומי המטאפיזיקה השפיעה באופן עמוק ומכריע החשיבה הדתית-תיאולוגית של היהדות והאיסלאם בימי הביניים, והיא ממשיכה להשפיע על התיאולוגיה הנוצרית גם בימינו, בייחוד על המסורת ההגותית של הכנסייה הקתולית וכמה זרמים של הכנסייה המזרחית האורתודוקסית. תורת המידות והאתיקה של אריסטו, על אף שהיא תמיד הייתה בעלת השפעה, עוררה ענין מחודש כאשר הפילוסופיה של העת החדשה החלה לעסוק בתורת המידות. כל ההיבטים השונים של הגותו של אריסטו ממשיכים להיות מושא למחקר אקדמי והיסטורי ענף למדי. למרות שאריסטו הותיר אחריו מאסות ודיאלוגים אלגנטיים ביותר רבים (קיקרו תיאר את הסגנון הספרותי שלו כ-"נהר של זהב"), כיום מאמינים כי מרבית הכתבים של אריסטו אבדו ואינם ידועים עוד בימינו וכי רק כשליש מהנפח המקורי של הכתיבה של אריסטו שרד. טענות אחרות קובעות כי מרבית הכתבים המיוחסים אל אריסטו נכתבו למעשה על ידי תלמידיו של אריסטו והועברו הלאה.

 

Comments