מושגי מרחב 3

 מושגי המרחב שייכים לקטגוריית התוכן הכוללת את אוצר המילים והמושגים שאנו מבינים ומביעים. מושגי המרחב נרכשים בהדרגה.
מושגי מרחב-  גיל 3-3.6: למעלה- למטה, על-מתחת, בתוך-בחוץ.

                                 גיל 4-4.6: על-יד, לפני-מאחורי, קרוב-רחוק, מסביב, בין, דרך.

                                 גיל 6+: מול, ימין, שמאל, לקראת.
 
מול
 
שאלו את הילדים:" מה רואים בתמונה?  מה /מי נמצא מול משהו אחר?  (הכבשה הקטנה מול הכבשה הגדולה, הברווז הקטן מול הברווז הגדול, הכלב הקטן מול הכלב הגדול, תרנגול ההודו מול התרנגול, הטרקטור הגדול מול הטרקטור הקטן, האיש שמרכיב משקפיים נמצא מול האיש עם השער הג'ינג'י, היונה נמצאת מול היונה השנייה).
איפה הכבשה הקטנה? איפה הכלב הגדול? וכדומה... "  (לצפות לתשובות עם מושג המרחב מול). 
 
מול
 
שאלו את הילדים:" מה רואים בתמונה?  מה /מי נמצא מול משהו אחר?  (הצופים יושבים מול הבמה. הילד שמנגן בגיטרה עומד מול הילדה שמנגנת בגיטרה. הכלב עם הבקבוק ביד עומד מול הכלב עם הפחית ביד. הליצן הגבוה עומד מול הליצן הנמוך. האגרטלים עם הפרחים מול הצופים).
איפה עומד הליצן הנמוך?  איפה עומד הכלב שמחזיק פחית ביד? איפה יושבים הצופים? וכדומה..." (לצפות לתשובות עם מושג המרחב מול). 
 
ימין שמאל
 
 שאלו את הילדים:" מה רואים בתמונה?  מה /מי נמצא בצד ימין? מה/ מי נמצא בצד שמאל? ( רמז: התנין בצד ימין, התרנגול בצד שמאל.)
 איפה עומד הכלב החום? איפה עומד הכלב הלבן?   וכדומה..." (לצפות לתשובות עם מושגי המרחב שמאל, ימין). 
 
ימין שמאל
 
 שאלו את הילדים:" מה רואים בתמונה?  מה /מי נמצא בצד ימין? מה/ מי נמצא בצד שמאל?  ( רמז: התנין בצד ימין, התרנגול בצד שמאל.)
 הילד הגדול שלובש חולצה ורודה ורוכב על אופניים גדולים פנה לצד שמאל. הילד הקטן שלובש חולצה ורודה ורוכב על אופניים קטנים פנה לצד שמאל. הילד הקטן שלובש בגדים אפורים ורוכב על אופניים קטנים יפנה לצד שמאל. הילד הגדול שלובש בגדים שחורים ורוכב על אופניים גדולים ושחורים פונה לצד ימין. הילד הגדול שלובש בגדים אפורים ורוכב על אופניים גדולים פונה לצד ימין. הילד הקטן שלובש בגדים שחורים ורוכב על אופניים שחורים וקטנים יפנה לצד ימין.
לאיזה צד פנה רוכב האופניים הגדול שלובש חולצה ורודה?  לאיזה צד יפנה רוכב האופנים הקטן שלובש בגדים שחורים?   וכדומה..." (לצפות לתשובות עם מושגי המרחב שמאל, ימין). 
 
לקראת
 
שאלו את הילדים: " מה רואים בתמונה? מי הולך לקראת הילדים? לקראת מי הולכים הילדים? לאן הולך סבא? לאן הולך הכלב? לאן הולך הילד? לאן הולכת הילדה? וכדומה..." (לצפות לתשובות עם מושג המרחב לקראת).
 
לקראת
 
שאלו את הילדים: " מה רואים בתמונה? מי הולך לקראת האישה? לקראת מה עפה היונה? לקראת מה הולך התינוק? לקראת מה הולך הכלב האפור?  לאן הולך הכלב הלבן? ? לאן הולך הכלב האפור? לאן הולך התינוק? לאן עפה היונה? וכדומה..." (לצפות לתשובות עם מושג המרחב לקראת). ניתן להרחיב ולשאול: "מדוע הולך הכלב האפור לקראת הבית? מדוע הולך התינוק לקראת הכדור? מדוע עפה היונה לקראת העץ?"( לצפות לתשובות במשפטים מורכבים).
 
 

                           מושגי מרחב בסרטונים קצרים
עיצוב וניהול האתר: שרה זיגלבאום


Comments