Oak - אלון


האלון הינו עץ שעשוי להגיע לגובה של 40 מטר.  האלון גבוה ונחשב כעץ חזק ועמיד בתנאי מזג אויר שונים.  ישנם סוגים של אלונים חלקם נשירים וחלקם לא. האלון נפוץ בישראל ובאירופה ויש כ 600 מינים שונים של אלון.

 בתנ"ך (עמוס, ב, ט) מתואר האלון כסמל החוסן והכוח: "ואנוכי השמדתי את האמורי לפניהם אשר כגובה הארזים גובהו וחסון הוא כאלונים". הנביא ישעיהו (ו, יג) משתמש בתכונתו של האלון, להשיר את עליו בחורף (לא כל מיני האלון הם נשירים) ולהצמיחם בקיץ, כדי לתאר את שארית ישראל אשר ישארו בישראל: "כאלה וכאלון אשר בשלכת מצבת בם זרע קודש מצבתה", הוא אומר שאמנם שארית ישראל יסבלו מאוד ("והיה לבער") אך הגחלת היהודית תישמר בארץ ישראל. במשנה (פסחים, נג, א וירושלמי, שביעית, ט, ב) הוא נקרא בשם: "מילה" וכן קורין אותו הערבים עד ימינו אנו, אלא שבלשון עברית השם מילה מתאר היום עץ אחר הנקרא: מילה סורית (יש המזהים דווקא אותו עם ה"מילין" של התלמוד). שני האלונים המוכרים יותר הם האלון המצוי ואלון התבור, שני אלה נבדלים זה מזה בין השאר באופי קצות העלים, העלים של האלון המצוי הם דוקרניים, בניגוד לעלי אלון התבור. אלון התבור נקרא בפי הערבים מל או מלול, כשמו של הכפר השוכן למרגלות הרי נצרת, הוא מזוהה עם נהלל המקראית (יהושע, יט, טו ו- שופטים, א, ל). על כן הועלתה הסברה שה"נעצוצים" וה"נהלולים" המוזכרים בספר ישעיהו (ז, יח), הם-הם האלון המצוי (נעצוץ- על שם דוקרניותו) ואלון התבור, הנביא מתאר למעשה את זירת הקרב בין אשור למצרים, שיחפשו מקום לצל בין הנקיקים והמערות בדרום, שרידי יערות הנעצוצים במרכז והנהלולים שבצפון, כל אלה יתמלאו בצבאות אויב.

לאלון שימושים ברפואה העממית הרמב"ם, כתב שפירות האלון הם מין הפירות הטובים לגוף, מעבים השומן, ומבריאים אותו, זאת על ידי קלייה של הבלוטים וטחינתם. בגלל הטנינים הרבים שבהם, הם גורמים לעיבוי היציאות, לכן הם קשים לעיכול. בעפצי האלון[1] משתמשים יהודי תימן לשם ריפוי נפיחויות, שטפי דם, דלקות חניכיים, שלשולים, טחורים ודלקות מעיים.

האלון מיועד לאנשים חזקים, מובילים ומנהיגים הם אינם מוותרים ונלחמים למען מטרותיהם גם בשעת לחץ הם מודעים לכך שהם אנשי מפתח ושאנשים מסתמכים עליהם והם אינם מרפים.  היכולת להניע ולהתמודד עם אתגרים מורכבים הינה יכולת מבורכת אולם לעיתים צריך לנוח של המאבק המתמיד וההליכה נגד הזרם יכולה להתיש.

העובדה שאנשי Oak עקשים יכולה להוביל אותם למצב של יאוש.  גם ביאוש הם לא ירימו ידיים עובדה שתוביל לתשישות ולעייפות.  אנשים אלה עובדים מעבר לכוחותיהם  ומסתירים את  עייפות.  אנשי Oak מכורים לעבודה ויעסקו 7 ימים ביממה בבית ומחוצה לה.  העובדה שכיום יש נגישות, בהרבה מקומות עבודה, למשרד גם מרחוק מעצימה עוד יותר את הבעיתיות.  בד"כ רוחשים להם כבוד והתדמית שלהם חשובה להם.  בדפוס עבודתם הם אינם מאצילים סמכויות ולא מאמינים באף אחד.

תכונות ה OAK מלוות את האדם מגיל צעיר.  בגיל צעיר הורים מעודדים את ההצלחה הם מעודדים את דפוס הפעילות של ניצול הזמן בצורה יעילה והדגשת זמן רב ללימודים.  בית הספר נתפס אצל ילדים אלה כמשימה הכרחית והם ניגשים ללימודים ברצינות רבה ונכונות להשקעה מרובה. 

 

אז מה הבעיה ?

בד"כ העבודה הרבה יוצרת תהליך טבעי של שחיקה.  גוף האדם זקוק למנוחה הוא זקוק לשקט. העובדה שבכל מצה אנשים אלה יכנסו לפעילות מכניסה אותם למתח תמידי.  לשחיקה יש מחיר שבה לידי ביטוי בעייפות ובירידה במערכת החיסון.    שלל בעיות נגזרות מהעבודה הרבה : עייפות כרונית, בעיות בבלוטת התריס, פריצות דיסק, בעיות בעמוד השדרה, מיגרנות, בעיות ברכיים.

 

מה תעשה התמצית ?

התמצית תעזור בעשיית סדר עדיפויות וביכולת להחליט על הורדת הילוך.
אם המטופל מגיע אחרי התמוטטות, התמצית תעזור לו לישון ואחר כך יבוא השינוי בתפיסה ובפרופורציה.


Comments