Üdvözlöm a honlapomon!
|
|
LEGUTÓBBI ESEMÉNYEK, KISEBB-NAGYOBB ÍRÁSOK
Idősorok a hazai hajléktalanságról. Társadalmi riport 2020.
Jelentés a 2020. évi F3 hajléktalan adatfelvételről
Büntető törvény után – világjárvány előtt
(A ppt-pdf összefoglaló ITT található)
Ebben az évben immár 22. alkalommal került sor a Menhely Alapítvány és az ország hajléktalan-ellátó szervezeteinek közös, éves adatfelvételére. A február 3-án lebonyolított kutatás kérdéseire összesen 7604 hajléktalan ember adott értékelhető válaszokat. Közülük 2104 ember közterületen lakott (737 fő Budapesten, 1367 fő vidéki városokban), 5500 ember fizetős, vagy ingyenes hajléktalan szállásokon (2330 Budapesten, 3170 vidéki városokban).
Az idei adatfelvétel során elsősorban arra keresték a válaszokat, hogy a különböző élethelyzetből hajléktalanná vált emberek elsősorban milyen szolgáltatásokat, támogatásokat vesznek igénybe, ezek a szolgáltatások mennyire fontosak számukra és mit gondolnak arról, hogy mire lenne szükség ahhoz, hogy kikerüljenek ebből a jelenlegi élethelyzetükből.
Az adatfelvétel eredményei azt mutatják, hogy a hajléktalanná válás első fázisában minden második ember a közterületen, vagy valamilyen maga építette kalyibában húzza meg magát. Már ekkor is igénybe veszik a különböző szolgáltatásokat (utcai szolgálat, nappali melegedő és leginkább ingyenes étkeztetés). A lakásukat elvesztők, még rendszeres jövedelemmel rendelkezők többsége viszont a közterületen alvás helyett munkásszállón, barátjánál, ismerősénél, vagy rögtön valamilyen hajléktalan szálláson keres menedéket.
A hajléktalan időszak alatt leginkább kisebb, tisztább, jobban felszerelt szállókat, szobákat, illetve több odafigyelést, segítő beszélgetést, vagy éppen ápolói gondozást igényelnének. A válaszolók döntő többsége szerint ahhoz, hogy kikerüljön a hajléktalanságból biztos havi keresetre, egy megfelelő lakás bérléséhez elegendő pénzre lenne szüksége. Többségük azonban már nem reménykedik abban, hogy életében még önállóan lakhat majd egy lakásban.
Helyzetük megváltoztatásának az esélyét nagyban hátráltatja, hogy többségük elmúlt már ötven éves, legfeljebb nyolc általánost végzett és mindennapjait korlátozó betegségben szenved. Döntő többségük havi 60 ezer forintnál kevesebb összegből tartja fenn magát, 38%-uk havi 30 ezer forintnál kevesebb pénzből vegetál.
Mindez a szintén forráshiánnyal küzdő, lepusztult állapotban lévő ellátó rendszert, az abban dolgozó segítőket – akiknek a keresete egyre jobban elmarad az országos átlagtól is – igen súlyos, egyre gyakrabban megoldhatatlan kihívások elé állítja.
30 éves a Menhely Alapítvány - PartizánDOKU 2019
A hajléktalanvilág peremén. Kolduló és kukázó hajléktalan emberek. Esély 2019/2.
Gyorsjelentés a 2019. évi F3 adatfelvételről - 2019.04.
Harmadszorra sem ez a megoldás
... A kutatók szerint a hajléktalanok, s azon belül a közterületen élő fedél nélküliek számának az alakulására, több éves összehasonlításban – számos egyéb tényező mellett – a legnagyobb mértékben a munkaerőpiaci változások hatnak. A legutóbbi időszak kedvező munkaerőpiaci mozgásai következtében a munkaképesebbek kikerülhettek a hajléktalan létből, így azonban az idősebbek, a fizikai és mentális fogyatékkal elők, a tartósan betegek, a függőségben szenvedők aránya jelentősen megnőtt a hajléktalanok körében. Közülük sokakat ér abúzus a közterületeken, sokan gyakran éheznek, megfelelő ellátáshoz nem jutnak. Az ilyen helyzetben lévők számára az ellátás, segítség helyett a büntetés eddig sem, s most sem nyújt megoldást.
MIT LÁTUNK? - 2019.03.
Nem elég merni - tudni és tenni is kell - 2018.09.
Antiszociális rehabilitáció - 2018. 04.
Imre 29 éves szakmunkás. Feleségével két kicsi gyereket nevelnek a Bihari úti telep 28 négyzetméteres szoba-konyhájában. Imre itt született, itt nőtt fel, de vesztére néhány éve egyszer nem fizette időben a lakbért. Akkor határozatlan idejű szerződését határozott idejűre módosították, és ezt hosszabbítgatták egész tavaly őszig, amikor az lejárt. Annyi év után, most nem hosszabbított az önkormányzat, mert új céljai vannak a teleppel. Imre a két gyerekkel nem tudott hova menni, bentmaradt a lakásban. Ezért most büntetésből a korábbi lakbérének kétszeresére rugó használati díjat kell fizetnie, ráadásul 5 évig még kérelmet sem adhat be egy másik lakásért. Sakk-matt helyzet. Most a többi még megmaradt Bihari úti bérlővel együtt várhatja a hatósági kilakoltatást. (2018.04.17. hvg.hu) A TELJES ÍRÁS ELOLVASHATÓ ITT.
Huszadik "Február Harmadika Adatfelvétel" - 2018.03.
Hajléktalanság-romák-gyermekszegénység - Esély, 2017.04.
MOTTÓ
Solt Ottília: Szociálpolitika alulnézetből