Neset Gunal

1923 yılında Nevşehirde doğan Neşet Günal, Nevşehir´den Rıza Günal ile Aksaray´ın Camiliören Köyü´nden Ayşe Dağarslan´ın ilk çocuğudur. Baba tarafından Nevşehir´in Kızılcin Köyü´nden gelip kasabaya yerleşmiş ve Kızılcinlioğulları olarak bilinen bir ailedendir.
 
İlkokulu Şereflikoçhisar´da, Ortaokulu Nevşehir´de bitiren Günal, Nevşehir Belediyesi´nin verdiği bursla İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi´ne girdi ve Fransız ressam Léopold Lévy´nin öğrencisi oldu. 1946 yılında Akademi`yi bitirdi ve Avrupa sınavını kazandı.
 
1946-48 yılları arasında İstanbul Ses Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatroları´nda dekor işleri yaptı. 1948-54 yılları arasında devlet burslusu olarak Paris´te Ecole Nationale Supérieur des Beaux Artsda Fresk ve Duvar Resmi uzmanlık öğrenimi gördü. Resim çalışmalarını Fernand Léger atölyesinde sürdürdü. Fransa´da, İtalya´da, İspanya´da inceleme gezileri yaptı. Bu arada hastalanarak üç yıl kadar çeşitli sağlık merkezlerinde tedavi gördü. 1954 yıllında yurda dönerek, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi´nde asistan olarak görev aldı.
 
1957-58 yıllarında Ankara Hacettepe Hastanesi´ne 30 metrekare, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi´ne 22 metrekare fresk tekniğiyle iki ayrı duvar resmi uyguladı. 1963´de Fransız Hükümeti´nin bursu ile Paris´te vitray ve Gobelin resimsel halı tekniklerinde çalışmalar yaptı. 1964 yılında Güzel Sanatlar Akademisi´ne atölye hocası olarak atanan Günal, 1969 yılında Doçent, 1970 yılında da Profesör oldu. 1975-80 yılları arasında Akademi Resim Bölümü Başkanı, 1980-82 yılları arasında da Dekan olarak görev yaptıktan sonra, 1983 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Comments