Górniczy strój

Dawny strój roboczy górników był dostosowany do jego potrzeb. Posiadał obszerną bluzę i spodnie, które nie krepowały ruchów. Wysoka, sztywna czapka spełniała rolę hełmu ochronnego. Czasami dla ochrony przed wodą kapiącą ze stropu naciągano na głowę kaptur, który przedłużał się w dłuższą lub krótszą pelerynkę. Najbardziej charakterystycznym elementem stroju górniczego był skórzany fartuch, zwany skórą lub łatą. Był on przypinany z tyłu na biodrach, ale w mokrych wyrobiskach służył za podkładkę.


W dzisiejszym uroczystym stroju górniczym (tym czarnym, bo istnieją również mundury służbowe koloru stalowego) zachowało się wiele elementów mających kiedyś znaczenie użytkowe w stroju roboczym.

Obecne czako (czapka z pióropuszem) to ta wysoka sztywna czapka. Pelerynka to pozostałość pelerynki z kapturem. Aksamitne paski z guzikami po obu stronach bluzy
to pozostałości po znajdujących się zaszywkach, w które wtykano nasiarkowane lonty, by nie zamokły i były pod ręką. Pióropusz to miotełka z ptasich piór (kogucie lub gołębie), którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, nosił ją zatkniętą przy czapce.


Górnicza szpada wywodzi się z broni używanej przez średniowiecznych poszukiwaczy złota, którym służyła do obrony. Następnie w Prusach była dopełnieniem munduru górniczego urzędnika. W PRL została ona odznaką honorową dla wyróżniających się górników oraz prymusów uczelni i szkół górniczych. Po raz pierwszy była wręczona w 1966 roku w Dąbrowie Górniczej podczas obchodów 150-lecia szkolnictwa górniczego w Polsce. Szpadę nosi się do galowego munduru.
Mundur górniczy

Mundur górniczy jest przepisowym strojem dla osób, które posiadają górniczy stopień. Stopnie górnicze są uprawnieniami honorowymi i są dożywotnie. Są nadawane raz w roku, w dzień Górnika (4.XII) przez wręczenie dyplomu. Jedynie utrata publicznych praw i zakaz wykonywania zawodu górniczego pozbawia tego stopnia.


Hierarchia stopni górniczych

Generalny Dyrektor Górnictwa

Generalny Dyrektor 
Górniczy I stopnia
Generalny Dyrektor 
Górniczy II stopnia
Generalny Dyrektor 
Górniczy III stopnia

Generalny Honorowy Dyrektor Górniczy

Dyrektor Górniczy
I stopnia
Dyrektor Górniczy
II stopnia
Dyrektor Górniczy
III stopnia
Inżynier Górniczy
I stopnia
Inżynier Górniczy
II stopnia
Inżynier Górniczy
III stopnia
Technik Górniczy
I stopnia
Technik Górniczy
II stopnia
Technik Górniczy
III stopnia
Górnik I stopniaGórnik II stopniaGórnik III stopnia


Rodzaje mundurów górniczych:

mundur galowy (koloru czarnego),
mundur służbowy (koloru stalowego).