PLATFORM ORTAKOY GOP

MANIFESTOSU


 

ANA SAYFA

MANIFESTOMUZ

VIZYONUMUZ &  AMACLARIMIZ

CALISMA GRUPLARINA KATILIN

RESIMLER

OKUL MARSIMIZ

SORUYORUZ & SORGULUYORUZ

GAZETEDE CIKAN YAZILAR

TOPLANTI BİLGİLERİ 

BIZE ULASIN : GOPekibi@gmail.com 

 

Email :GOPekibi@gmail.com 

Facebook Grubu: http://www.facebook.com/group.php?gid=6568508335

Facebookdaki bu grubumuza üye olun, fikirlerinizi paylaşın destek olun, bizlerle dayanışın. 

13 Temmuz 2002’de bir bina yandı, bir okul, bir tarihi yalı yandı... Bir dönem, içinde Plevne kahramanlarını ağırlayan, bir zaman, binlerce çocuğun seslerine tanık olan ve şu an otopark olmaya layık görülen bu yer, Ortaköy’deki Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulu idi.

Bizim, semtine, tarihine ve kültürüne sahip çıkan duyarlı insanlar olarak çok istediğimiz bir şey var:

Eğitim gördüğümüz yuvamızı, Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulu’nu, geri istiyoruz!

Deniz kokusu ile büyümüş ve eğitilmiş bizler, bu mirası, çocuklarımıza ve onların da çocuklarına aktarmak istiyoruz.

Amacımız, Ortaköy’ün ve İstanbul’un kaybolan değerlerinden birini geri kazanmanın yanı sıra, yüz yılı aşan geleneğimizi de devam ettirmektir. İşte bu sayede ‘‘Boğaz’ın Kelebeği’’,  dünya kültür başkenti olan İstanbul’umuzun üzerinde özgürce kanat çırpacaktır. 

İstanbul çatısı altında hepimiz, Boğaziçiliyiz. Burada yaşıyorsak, burada okuyabilmeliyiz.

Ranta dönük farklı yatırımlar istemiyoruz. En büyük yatırım, çocuklarımızın geleceği değil midir?

Kabataşlılar Derneği, Kabataş Erkek Lisesi Mezunları Derneği, Mimarlar Odası, Tarih Vakfı, Boğaziçi Arnavutköylüler Derneği, Ortaköy MAGDER, Ortaköy Güzelleştirme Derneği, İstanbul Yeşiller, Sulukule Platformu, Sultanahmet İnsiyatifi ve diğer dernek ve platformların desteği ile imza kampanyamıza başladık.

Küçük bir grubun başlattığı bilinçlendirme girişimi, "Platform Ortaköy Gazi Osman Paşa" adı altında bir sivil inisiyatife dönüşerek, yüzlerce mezun ve mezun olmayan destekçiye ulaşarak harekete geçti. Bundan sonra da her geçen gün katılımı büyüyen bir platform haline gelmek, amacımıza ulaşmamız konusunda bizleri güçlendirecektir.

Mücadelemiz, okulumuzu bir gün yeniden eğitime kazandırıp, önünde öğrencileriyle birlikte fotoğraf çektirene kadar devam edecektir.

Bu köklü okul ve gelenek sahipsiz değildir.

Eşi olmayan tavan işlemelerinin üzerinden, nice karlar, yağmurlar geçmişken, okul binamıza yeniden eski fonksiyonunun kazandırılacağına dair verilen sözleri hatırlatırız.

İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararlarını hatırlatırız.

Birinci derece tarihi eser sayılan yalının, 121 yıllık geçmişini hatırlatırız.

Devlete bağışlandığından beri okul olan bu yalı ile ilişkili olarak, Anayasanın 35. ve 63. maddelerini hatırlatırız.

Biz, ‘Üzülüp Geçmedik, Harekete Geçtik’

Derkenar:

Anayasa’nın 63. maddesi, bu çağdaş yaklaşım çerçevesinde daha öze inmekte ve “Devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlar, bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirleri alır. Bu varlıklar ve değerlerden özel mülkiyet konusu olanlara getirilecek sınırlamalar ve bu nedenle hak sahiplerine yapılacak yardımlar ve tanınacak muafiyetler kanunla düzenlenir” ,

Anayasa’nın 35. maddesi, “...Bu haklar (mülkiyet ve miras hakları) ancak kamu yararı amacıyla, kanunla sınırlanabilir. Mülkiyet hakkının kullanılması toplum yararına aykırı olamaz”

demektedir.