Strona główna

Gondoli w Niechorzu 
mówimy NIE!

Do działania zmobilizował nas projekt budowy kolei gondolowej, poparty już uchwałą radnych Gminy z 29 lutego 2012 r. Uchwała Nr XIX/149/12

Jesteśmy zbulwersowani pomysłem, nie było żadnych konsultacji społecznych, ani badań i ekspertyz zachowań rynku turystycznego. 

Nie chodzi tu o wybór koloru latarni ulicznej, ale o istotną decyzję, gdyż budowla dominowałaby sylwetkę Niechorza przez generacje.

Inwestor - właściciel ośrodka "Sandra", który do tej pory swoimi inwestycjami przyczynił się do rozwoju gminy Rewal, chce połączyć  swój ośrodek w Pogorzelicy z kompleksem konferencyjnym, restauracją i domem weselnym, które buduje właśnie koło Latarni Morskiej.  Artykuł w Głosie Szczecińskim z dnia 08.07.12 oraz Gazeta Wyborcza z 16.07.12 

Ma to być kolejka gondolowa na wysokości  8 pięter (ok.25 metrów) która prowadziłaby z Sandry na plażę i przebiegałaby nad wydmami, a potem klifem do Latarni Morskiej. Trasa miałaby ok. 3 km długości. Dotyczy to całej długości plaży na terenie miejscowości Niechorze od rzeczki Liwia Łuża do klifu.

Niektórzy w Niechorzu mówią: fajnie, będzie dodatkowa atrakcja.  

Odpowiadamy:

Nie wolno taką  atrakcją  niszczyć naszą najwiekszą atrakcję i atuty, jakimi są piękna plaża, wydmy i klif.

Niektórzy twierdzą, że taka inwestycja przedłuży sezon.

Uważamy jednak, że właśnie klienci, którzy przebywają u nas poza wakacjami, to ci, którzy szukają spokoju, pięknego krajobrazu i nienaruszonej przyrody. 

Kolejka wypromuje dla Gminy markę "lunaparku" - przyciągnie imprezowiczów na jeden dzień lub jeden sezon i odstraszy najcenniejszych, stałych wczasowiczów.

Co mówią fachowcy ?

"Czy takie kolejki rzeczywiście mogą kusić turystów? -  Ja stworzyłbym inne atrakcje, a nie tylko kolejki. Ile razy można się nimi przejechać?
pyta Józef Ratajski, sekretarz Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki. -  Turyści potrzebują dobrych basenów, ścieżek rowerowych, konnych. Chcą aktywnie wypoczywać, a nie jeździć kolejką. Przy braku innych atrakcji koszty utrzymania i eksploatacji będą znacznie wyższe od zysków -  dodaje."

Janina Blikowska 22-07-2012, ostatnia aktualizacja 22-07-2012 19:58

Cały artykuł czytaj tutaj !Petycja do Wójta i Rady Gminy Rewal

Niniejszym sprzeciwiamy się budowie kolei gondolowej w Niechorzu i oświadczamy, że podejmiemy wszelkie kroki, aby budowie i eksploatacji takiej kolei zapobiec. Jednocześnie wyrażamy głębokie zdziwienie i oburzenie, że na obecnym etapie planowania nie odbyła się żadna akcja informacyjna czy debata społeczna w sprawie tych jakże istotnych zamierzeń. Apelujemy o zaniechanie działań generujących jakiekolwiek koszty inwestora czy Gminy. 

Jesteśmy stanowczo przeciw inwestycji, która zniszczy największe walory krajobrazowe i rekreacyjne miejscowości i podważy egzystencję wielu osób.Wczasowicze to w dużej mierze mieszkańcy aglomeracji miejskich, którzy przyjeżdżają do Niechorza ze względu na kameralną atmosferę, piękną plażę i prawie nienaruszoną przyrodę. Pomijając partykularne interesy samego inwestora, pytamy: komu kolej gondolowa ma służyć? Przyciągnęłaby ona bowiem jednodniowych wycieczkowiczów i ciekawskich, ale wczasowicze pojadą szukać wypoczynku gdzie indziej. Wkomponowywanie w linię krajobrazową tego typu budowli technicznej pasuje może do sylwetek dużych miast, portów, terenów ekspozycyjno-przemysłowych, a nie małej miejscowości nadmorskiej. 

Apelujemy o dalsze, nieinwazyjne inwestycje turystyczne: rozbudowę tras rowerowych, zejść plażowych, szlaków spacerowych i dokończenie inwestycji związanych z zabytkową kolejką wąskotorową, która przecież w bardzo atrakcyjny sposób komunikuje miejscowości Gminy.