2014 рік

ІІ квартал

Белей Л. О. Ім’я дитини в українській родині/ Л. О. Белей. – К.: ТОВ «Далечінь», 2013. – 288 с. Ця книжка допоможе вам вибрати ім’я, гідне вашого сина чи доньки, онука чи онучки. Ви знайдете тут стислий огляд історії імен українців, християнський календар імен, а також словник в якому можна вибрати конкретне ім’я, довідатися про первісне значення імені та ознайомитися із його скороченнями і пестливими формами, які мають особливу популярність у приватному та сімейному спілкуванні.

Вільчинський О.К. Останній герой: повість/ О.К.Вільчинський; жудож. – оформлювач О.М. Артеменко. – Київ: ТОВ «КЕТС», 2013. – 224 с. Олекса, вояк УПА, після тривалих поневірянь на сході повертається у рідне село, де він залишив стареньку маму і кохану дівчину. Але повертається не сам, а з новим товаришем Віллі Шубертом, колишнім піхотинцем вермахту, скаліченим у багаторічному полоні, який прибився до нього десь на Донбасі. Майже двотижневе перебування в Західній Україні стало для Олекси і Віллі своєрідним іспитом на виживання, перевіркою їхніх людських та суто чоловічих якостей. Та хто знає, що чекає їх попереду.

Волков Олексій. Емісар. Cерія «Морок», тверда обкладинка. Видання перше: К.: Нора-Друк, 2012, – 288 стор. ISBN 978-966-2961-92-8. Власнику кафе «Артист» відомо про його відмінність від решти людей. Проте він навіть не здогадується, чому потрапляє у вир зіткнення інтересів спецслужб. Опинившись у чужій країні, головний герой роману змушений грати нав’язану йому роль загадкового емісара, на якого чекають підступні пастки і карколомні відкриття. Та навіть балансуючи на краю прірви, за крок від загибелі, він вперто просувається до здійснення мрії усього свого життя … Твір номінувався на конкурсі «Гранд-Коронація».

Кальдерон, де ла Барка. Життя - це сон : [двомовне вид.] / д. л. Кальдерон ; пер. з ісп. М. Литвинця, худож. С. Якутович. - К. : Грамота, 2012. - Книга. - 112 с. - ISBN 978-966-349-196-7

У п’єсі геніального іспанського драматурга Педро Кальдерона де ла Барки, наступника Лопе де Веги, стверджується його найулюбленіша сентенція: «І вві сні слід робить добродіяння», для неї характерний глибокий психологізм і філософське осмислення життя. Сюжет п’єси захоплює читача, автор змальовує душевне благородство, відстоює право на людську гідність. Текст п’єси в цьому виданні подається в сучасному перекладі відомого українського перекладача Михайла Литвинця. Крім того, паралельно в книжці подано оригінальний текст п’єси іспанською мовою (СALDERON DE LA BARCA. La vida es sueno). Текст книжки проілюстрований видатним художником нашого часу

Сергієм Якутовичем.

Видання призначене для широкого кола шанувальників не лише творчості іспанського драматурга, а й пошановувачів перекладацького хисту М. Литвинця і художніх робіт С.Якутовича

Дереш, Любко. Миротворець : повісті та оповідання / Л. Дереш. - Л. : Кальварія, 2013. - Книга. - 196 с. - ISBN 978-966-663-416-3 Нова книжка молодого українського письменника складається з двох повістей та оповідань. Перед нами постає зовсім несподіваний і трохи загадковий Любко Дереш... "Миротворець" - дивні історії, сумні та загадкові, леймотивом яких звучить філософська думка: "ГЕНІЇ ТА ГЕРОЇ ЗАВЖДИ САМОТНІ..."

Діброва В. Чайні замальовки: оповідання/ В.Діброва; передм. С. Іванюва. – К.: Унів. вид-во ПУЛЬСАРИ, 2012. – 196 с. Збірка «Чайні замальовки» складається з дванадцяти оповідань. Усі вони написані від першої особи, але за цим «я» стоять персонажі різного віку, професій та життєвих обставин. Їх об’єднує те, що всі вони – українці, які опинилися в Америці. Зміна перспективи не могла не вплинути на їхню поведінку, погляди й смаки, але певні базові риси й проблеми так і лишилися з ними. Дія більшості оповідань відбувається в Америці та Україні.

Іванчук Р.І. Торговиця: роман/ Р.І.Іванчук. – Харків: Фоліо, 2013. – 220 с. У новій книзі Романа Іваничука розкрито історію того, що пережило покоління автора від 30-х років минулого століття під час польської та радянської окупацій, розказано про здобуття довгожданої Незалежності. Описано духовне й політичне життя маленького містечка Коломия. Герої твору — українці, що одружувалися чи «водилися» з поляками або з євреями. Книга просякнута коломийською колоритністю, цікава та оптимістична. Автор зобразив «живі» діалоги, правдиві ситуації, що дає змогу читачам дізнатися, «як то воно було тоді жити»...

Когтянц К.А. Покохати відьму: роман/ К.А. Когтянц; худож. – оформлювач О.М. Артеменко. – Коїв: ПАТ «ДАК «Укрвидавполіграфія», 2013. – 192 с. Новий роман Костянтина Когтянца "Покохати вiдьму" на перший погляд написаний за традиціями героїчного фентезі. Але тільки на перший погляд! Насправді автор викладає сюжет так, наче законів і канонів жанру взагалі не існує. Тут немає демонів-імператорів, герой не здобуває корону, не намагається завоювати чи порятувати світ. Він просто покохав жінку... Однак не звичайну жінку, а чаклунку. Щоправда, вона, м"яко кажучи, зовсім не відповідає стандартним уявленням про чародійок... М'яко кажучи!...

Кокотюха А. А. Леонід Кравчук/ А. А. Кокотюха. – К.: ПАТ «ДАК «Укрвидавполіграфія», 2013. – 128 с. Леонід Кравчук – невід’ємна частина історії нашої країни. Не тільки тому що він – перший президент сучасної незалежної України, обраний українським народом. Не тільки тому що з його ім’ям нерозривно пов’язане прийняття Акта проголошення незалежності нашої держави. Його досі по праву вважають одним із найбільш професійних, гнучких та виважених політиків за всю історію сучасної України. Постать Леоніда кравчука викликає неабиякий інтерес завдяки неоднозначності та не пересічності цієї особистості. Є якийсь секрет його легендарної неординарності. Але все ж пригадаймо Фрідріха Ніцше, який стверджував, що завжди величним для історії є той, хто задав напрямок. Усвідомлює це і сам Леонід Макарович, який в одному із своїх пост президентських інтерв’ю наголосив, що усі його наступники на президентській посаді «лише продовжуватимуть робити те, що розпочав я. Добре чи погано, але лише продовжуватимуть».

Лазарук М. Я. Микола Вінграновський: Степовий Сварог: есе про незабутні мандри з М. Вінграновським/ М. Я. Лазарук. – Харків: ТОВ «ПЕТ», 2013. – 192 с. Микола Степанович Вінграновський ( 1936-2004 ) – видатний український поет, прозаїк, автор і кінорежисер, один з кращих учнів Олександра Довженка, автор поетичних збірок і повістей (Державна премія УРСР ім. Т.Г. Шевченка 1984 року) – у далекі шістдесяті минулого століття благодатним вихором увірвався в українську літературц і крізь усе життя проніс дух українства, вписавши у національну скарбницю безцінним даром Любов’ю освячене слово.

Лунін С. І. Іван Самойлович/ С. І. Лунін. – Харків: ТОВ «ПЕТ», 2013. – 128 с. Гетьман Іван Самойлович – значна постать в історії України, людина, яка протягом п’ятнадцяти років була володарем Лівобережжя і зупинилася за крок від од відновлення держави Богдан Хмельницького. Його доля добре ілюструє характерні тенденції української історії тієї доби, а особистість, що сполучає в собі позитивні і негативні риси, дозволяє побачити в ньому типовий портрет українського політика XVII століття.

Рощина Н. Роксолана/ Н. Рощина. – Харків: ТОВ фірма «Антологія», 2013. – 128 с. Вона була полонянкою, а стала султаншею. Була безправною рабинею, а стала вершителькою доль, могутньою правителькою, володаркою Сходу. Ім’я її – Роксолана. Історія цієї дивовижної жінки вражає: варто лише уявити, який шлях подолала юна українська дівчина від невільниці в гаремі турецького султана до його улюбленої дружини. Ще більш неймовірним здається її сходження на султанський трон. Чи тільки розум і врода були її зброєю? Звісно ж, ні. Воля і сила духу піднесли Роксолану на вершину, й вона залишилася там у всій своїй величі – надзвичайна жінка, частинка нашої історії.

Савченко В. А. Нестор Махно/ В. А. Савченко. – Харків: ТОВ «ПЕТ», 2013. – 128 с. Махно – видатна особистість, лідер анархістського руху на Україні, якого радянська пропаганда називала бандитом, а справу його замовчувала. Зараз Нестора Махна порівнюють з Робін Гудом, Спартаком, «товаришем Че». Вихідець з найбіднішого селянства, він у 29 років зумів зібрати під прапором анархії 100-тисячну армію і почав створювати на південному сході України анархістське суспільство – трудову федерацію, яка проіснувала 100 днів під постійними ударами білих і червоних. Ким же був Махно у реальному житті? На це питання і дає відповідь книга В.Савченка, що присвячена одному з найвідоміших українців ХХ сторіччю.

Савченко В. А. Павло Скоропадський/ В. А. Савченко. – Харків: ТОВ «ПЕТ», 2013. – 128 с. Павло Скоропадський (1873-1945) – останній гетьман України, діяльність якого пов’язана з бурхливими подіями епохи громадянської війни. Лев Троцький називав його українським Бонапартом, генерал Денікін – другим Мазепою. Ким же він був насправді? Відповідь на це запитання допоможе знайти книжка, при написанні якої автор використав архівні джерела, спогади учасників подій.

Сорока Ю.В. Чигиринські походи/ худож. – оформлювач О.Г. Жуков. – К.: Шанс, 2012. – 127 с. Походи турецької армії та її союзників на Правобережжя і до Чигирина, а також битви, які відбулися в межах тієї операції османського війська, дістали назву Чигиринських походів 1677–1678 років. У цій книжці нами, на основі історичних джерел та робіт українських і закордонних вчених, зроблена спроба висвітлити Чигиринські походи, що, злившись із сірою стрічкою української Руїни, протягом тривалого часу залишалися поза увагою української історичної науки й освітлювалися головним чином російськими вченими. Ці походи, безперечно, заслуговують на те, щоб згадка про них жила в народній пам’яті.

Тагліна Ю.С. Михайло Грушевський. – К.: ТОВ "ЕТС", 2013. – 121 с. Михайло Грушевський (1866—1934) є однією з головних постатей українського національного самоствердження в новітній історії України. Видатний вчений і суспільно-політичний діяч, він створив 10-томну «Історію України-Руси» – першу повну історію України, таким чином перевершивши навіть таких своїх видатних попередників, як Костомаров, Куліш, Драгоманов, Антонович. Але Грушевський не тільки писав історичні праці, він сам творив історію: 1917 року став на чолі нової Української держави – його було обрано головою Центральної Ради (1917—1918), яка в 1918 році проголосила Українську Народну Республіку (УНР). Завдяки цьому світ дізнався, що на землі існує Українська держава, президентом якої і був М. С. Грушевський.

Терещенко Мишель. Первый олигарх: Михаил Иванович Терещенко(1886-1956) : Необычайная история жизни моего деда, как ее рассказала бымне моя бабушка / Мишель Терещенко ; пер. c фр. - К. : Ника-Центр,2012. - 228 с.

Автор спробував подивитися на події кінця XIX - першої половини ХХ століття очима свого діда - Михайла Івановича Терещенка. У ній описані перипетії долі цієї видатної людини, яка в тридцять один рік була власником одного з найбільших статків Російської імперії, депутатом Державної думи Росії, міністром фінансів, а потім - іноземних справ у Тимчасовому уряді після лютневої революції 1917 року. Він все втратив, але зумів почати своє життя з чистого аркуша і, живучи в еміграції, став одним з найбільш шанованих фінансистів світу. Крім того, ця книга про сім´ю, яку без перебільшення можна назвати зразком працьовитості, щедрості і турботи про бідних і знедолених, про сім´ю благодійників та меценатів, які подарували своїй країні лікарні і притулки для сиріт та інвалідів, університети й театри, картинні галереї та храми.

Для широкого кола читачів.

Токарчук О. Бігуни: роман/ пер. З пол.. О.Т. Сливинського; худож. – оформлювач О.М. Артеменнко. – К.: ТОВ «КЕТС», 2013. – 414 с. Ім"я польської письменниці, психолога за освітою Ольги Токарчук відоме не лише на її батьківщині, а й у всьому світі. Роман "Бігуни" приніс їй найпрестижнішу в Польщі літературну премію "Ніке". Бігуни - це переплетення кілької історій, об"єднаних загальним мотивом мандрів, поспіху, гонки. Це історія чоловіка, у якого під час зупинки у Хорватії зникла дружина; москвички, котра одного разу вирішила не повертатися додому; вченого, що виявляє дивне захоплення неживими тілами. Однак це не збірка окремих оповідань, це типовий для О. Токарчук роман про сучасних кочівників, якими є усі ми.

Тома Л. В. Микола Гоголь/ Л. В. Тома. – Харків: ТОВ фірма «Антологія», 2013. – 128 с. Про Миколу Гоголя як про великого російського письменника, культурного і громадського діяча сказано і написано дуже багато. Жоден з російських письменників, що визначають лице російської літератури, не оминув його впливу. Гоголь став улюбленим письменником і володарем душ мільйонів людей на планеті. Тому і треба сказати про «українського Гоголя», про першооснову його душі. Великий російський письменник М. В. Гоголь є, на думку багатьох дослідників і літературознавців, найбільш виразним представником української школи в російській літературі. Отже, можемо говорити про нього і як про українського письменника, бо українська тематика творів Гоголя – це невід’ємна частина його творчої особистості. Він – один з кращих виразників української ментальності. У його творах найбільш повно і яскраво відтворилися риси українського національного характеру.

Панасенко Т. М. Марко вовчок/ Т. М. Панасенко. – К.: ПАТ «ДАК «Укрвидавполіграфія», 2013. – 128 с. Марко вовчок ( Марія Олександрівна Вілінська; 1833-1907) – складна, суперечлива й загадкова постать в історії культури, причому не тільки української та російської, бо діяльність її охоплює майже всю Європу. Жінка з чоловічим псевдонімом; росіянка за походженням, для якої Україна стала другою батьківщиною і яка багато творів написала українською мовою; письменниця, що успішно займалася перекладацькою й видавничою діяльністю; не красуня, однак вражала й захоплювала багатьох талановитих чоловіків блискучим розумом, глибокими знаннями, внутрішньою силою, неординарна, енергійна, обдарована людина… Марка Вовчка справедливо називають літературною донькою Т. Шевченка.

Чемерис, В. Л. Генерали імперії : [історичний роман] / В. Л. Чемерис. - Харків : Бібколектор, 2013. - Книга. - 380 с. - ISBN 978-617-7013-16-6 Петро Дорофійович Дорошенко і Карл Густав Еміль Маннергейм. Що спільного між ними, чому відомий український письменник Валентин Чемерис з’єднав розповідь про долю цих двох історичних постатей у одну книжку? Один жив у XVII столітті, а другий – більш ніж на два століття пізніше, один був українцем, а другий – фіном. Але якщо придивитися уважніше, то спільного у українського гетьмана та національного героя фінів багато. Вони певний час служили імперії, вони обидва домоглися високих чинів в ній. Але і у Дорошенка, і у Маннергейма було в серці щось, перед чим не спроможні встояти ані чини, ані імперії. Це «щось» – любов до батьківщини. Саме заради цього і Дорошенко, і Маннергейм кинули виклик імперії, саме цьому вони присвятили своє життя.

Чемерис, В. Л. Смерть Атея : роман, оповідання / В. Л. Чемерис. - Харків : Бібколектор, 2013. - Книга. - 380 с. - ISBN 978-617-7013-17-3 «Атей, який воював з Філіппом, сином Амінти, мабуть, був господарем усіх тутешніх варварів» – так писав грецький історик Страбон. А інший історик, римлянин Помпей Трог, зазначав, що Атей «на рівних вів переговори з Філіппом Македонським». Зі слів поважних істориків ми знаємо, що скіфський цар Атей, який жив у IV столітті до н. е. був людиною, якнайменше, неординарною. І дійсно, саме при ньому Скіфія досягла піку своєї могутності. Військо Атея було непереможним, ніхто не міг встояти на його шляху. Про цю людину, про те, як жили наші далекі предки – скіфи, розповідає у своєму романі відомий український письменник Валентин Чемерис.

Чемерис В.Л. Ордер на любов. Місто коханців на Кара – Денізі. Засвіт встали козаченьки…: Роман і повісті/ В.Л. Чемерис. – Харків: ТОВ «Бібколектор», 2013. – 444 с. Що може бути цікавішим за її величність Історію? Тільки Історія., про яку розповідають цікаво, небайдуже та неупереджено. Саме так, як це робить Валентин Чемерис (нар. 1936) — відомий український письменник, автор багатьох історичних та фантастичних романів (у видавництві «Фоліо» вийшли друком його романи «Смерть Атея», «Фортеця на Борисфені», «Ольвія», «Генерали Імперії») і оповідань, лауреат літературних премій. Роман «Ордер на любов» розповідає про часи загибелі українського січового козацтва і матері їхньої Запорозької Січі. На тлі сповнених пригодами подій, що визначили долю України, розгортається історія кохання запорожця Тараса й Оксани. До збірки також увійшли дві історичні повісті — «Місто коханців на Кара-Денізі» та «Засвіт встали козаченьки...»

Шмітт Ерік-Емманюель. Пан Ібрагім та квіти Корану, Львів: Кальварія, 2009. – 96 с. Переклад з французької – Олена Борисюк. У тринадцять років Момо опиняється сам-на-сам зі світом. У нього є єдиний друг, пан Ібрагім, араб-бакалійник із Голубої вулиці. Та зовнішність оманлива. Голуба вулиця зовсім не голуба. Араб зовсім не араб. А життя не обов’язково сумне.

Шурапов В. П. Тернистими шляхами: Етюди про корифеїв українського театру. - Кіровоград: Видавець Лисенко В.Ф., 2013. - 96 с.

У новій книжці відомого кіровоградського мистецтвознавця В. Шурапова розповідається про корифеїв української сцени — фундаторів першого національного професійного українського театру. ... Всі корифеї присвятили своє життя сцені, любили її всією душею і розуміли її як “художній прояв всенародної національної культури”. Незрівняний майстер слова, перекладач, драматург, публіцист, театрознавець Микола Вороний наголошував: “Культура є продукт нації, продукт всенародного, віками надбаного скарбу. Тому і сцена повинна бути тільки демократичною (в широкім значенні цього слова) і тільки національною. Театр і культура повинні злитися докупи. Тільки при такій умові сцена перестане бути партійною трибуною, кафедрою, перестане бути і місцем нездорових втіх, а зробиться свободним форумом для високого перетворення людського духу і таємничого одкровення Краси” Книга призначена для широкого кола читачів, поціновувачів вітчизняного театрального мистецтва.

І квартал