МАЗУРЕНКО ДМИТРО МИКОЛАЙОВИЧ

Post date: Feb 28, 2012 1:23:14 PM

доцент кафедри теоретичної фізики

Ім’я Дмитра Мазуренка мало кому відоме. Але його доля, життя і робота заслуговує на увагу нас, земляків.

Дмитро Миколайович Мазуренко народився 23 лютого 1905 року в селянській сім’ї в селі Свірневому, хоча його батьки і дід були липовеньськими селянами. Батько Дмитра був справним кухарем, а мати – білошвейкою. Саме мати привила йому любов до читання. Йому, навіть, дозволялося користуватися бібліотекою поміщика. Тож весь вільний час хлопець проводив за книгами. З 1914 по 1918 рік навчався в церковно-приходській школі, закінчив її на відмінно. З 20 по 27 рік працював у сільському господарстві, був членом Липовеньківської сільської ради.

В Дмитра було дві сестри і два брата, він був середнім між ними. В грудні 1922 року батьки Дмитра, повертаючись з базару, були вбиті бандитами. У 1923 році Дмитро вступив у комсомол. Коли підросли його брати та сестри, його у 1927 році, відправили в Одесу на робфак, який він закінчив у 1930 році. В тому ж році він поступив на фізичний факультет Одеського університету, закінчив його в 1935-му. Ще навчаючись, в університеті, почав займатися науковою діяльністю і тому був залишений в ньому в якості аспіранта кафедри теоретичної фізики. У 1938 році, після закінчення аспірантури, захистив кандидатську дисертацію, а в 1940-му йому присвоєно звання доцента. З 1938 року по 1941 рік працював викладачем, а потім завідуючим кафедрою теоретичної фізики Полтавського педагогічного інституту.

У 1942 році був призначений в лави Радянської армії. Враховуючи те, що він вільно володів німецькою мовою та непогано знав англійську, йому було присвоєно звання лейтенанта і до 1945 року він служив в армії в якості перекладача в тилових частинах Сибіру, де він опинився у зв’язку з евакуацією педінституту в Тюмень.

Був нагороджений медаллю «За перемогу над Німеччиною і ВВВ у 1945-1945 рр.». Після закінчення війни повернувся на роботу в інститут, працював на посаді декана фізико-математичного факультету, завідуючим кафедрою теоретичної, а потім і загальної фізики. З 1968 року, будучи вже у похилому віці, залишається в інституті на посаді доцента кафедри фізики і у 1978 році йде на пенсію.

Всю свою трудову діяльність в якості і викладача і керівника Д. Мазуренко поєднував з науковою працею. Його наукові статті друкувалися у спеціальних журналах видавництв Москви та Києва, було видано три підручники для педагогічних інститутів фізико-математичних факультетів, в тому числі в 1978 році після виходу на пенсію.

Мазуренко активно займався популяризацією досягнень вітчизняної та закордонної фізики, проводив велику роботу по лінії товариства «Знання», читав лекції серед населення, учнів та вчителів міста, області. Був всебічно розвинутою людиною. Мав велику бібліотеку із спеціальною та художньою літературою. Отримував німецьку газету, читав класиків німецької поезії та літератури в оригіналі.

Помер Дмитро Миколайович 18 жовтня 1986 року. Похований на Полтаві.