КРУЦ ІВАН СЕМЕНОВИЧ

Post date: Feb 29, 2012 6:11:56 AM

знаменитий цирковий артист, чемпіон УРСР і СРСР з гирьового спорту

Народився в с. Роздолі Голованівського району в 1906 році.

Іван Семенович Круц – знаменитий цирковий артист, силач, неодноразовий чемпіон УРСР і СРСР з гирьового спорту серед сільських спортсменів, наш земляк, разом з командою Голованівщини виборював Кубок Одеської області і тричі (1955-1957 рр.) – Кубок Кіровоградської області.

Іван Семенович легко крутив пальцями з цвяхів «спіраль», в’язав із сталевих прутів «краватки». Скріплював пальці рук у «замок», потім з обох боків під лікті зачіплював міцні посторонки, в які запрягали по коняці і поганяли. Як не пнулись гніді, та розірвати руки богатиря не могли…

Втім, кажуть, що таке робило колись чимало атлетів. Але були штучки суто круцівські. Скажімо, забити кулаком у товсту дошку цвях – стоп`ятидесятку – «не дивина».

Вихований на традиціях пересувного цирку-шапіто 20-х років, Іван Семенович умів чудово створити сценічний образ, добре володів публікою.

Мало що відомо про його дитинство й юнацькі роки. Загалом кажуть, що він виходець з бідної роздольської родини, яка до цього мешкала у селі Розкішне та носила прізвище Круць. Іван Семенович, як почав виступати в цирку, прибрав останню літеру. Він досить рано почав заробляти на кусень хліба. І досить успішно, бо мав неабияку силу. Міг коня замінити в плузі, чи мішки кидати з зерном без помічників. Пізніше працював у Миколаєві вантажником, де й примітили неабиякі дані юнака потрібні люди і запросили до цирку. У 20-ті роки він був вже відомим силачем і популярним артистом. У Велику Вітчизняну війну спортсмен, цирковий артист залишився в окупованій Одесі. продовжував керувати трупою та виступати на манежі.

Найбільшим своїм обов’язком Іван Круц вважав популяризацію фізкультури та спорту, здорового способу життя. Разом зі своїми вихованцями він їздив по селах і демонстрував можливості людського організму. Показував, як робити ті чи інші вправи. Після його гастролей по селах з’являлися багато прихильників важкоатлетичних занять, утворювались секції силачів.

У 50-60-х роках фізкультурно-спортивна робота в районі була на особливому піднесенні. Голованівські команди незмінно виходили призерами обласних змагань, були учасниками республіканських. Неабияка заслуга в цьому – Івана Семеновича, який був закоханий у спорт, в людей. Він жив для них, усе робив, аби своїм мистецтвом приносити радість. І цим запам’ятався в народі. Помер в 1964 році.