Історична довідка

Поступ суспільства не можливе без пізнання світу, без оволодіння різноманітними знаннями, незамінним джерелом яких була, є й буде книга.

Можливо тому видатний німецький філософ Шопенгауер висловився: “Лише зібрання книг, бібліотека, є єдиною надією і незнищенною пам’яттю людства”.

Цінність бібліотек в тому, що вони зберігають творіння людського розуму – наукове знання і цим забезпечують розвиток суспільства. Поважне ставлення до бібліотек – характерна риса цивілізованих країн і народів.

Указом Президента України від 14 травня 1998 року 30 вересня проголошено Всеукраїнським днем бібліотек. Як відзначено в Указі, це свято встановлено “враховуючи великий внесок бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, необхідність подальшого підвищення їх ролі у житті суспільства”.

Бібліотечна справа в нашому району має свою пам’ятну історію, тісно пов’язану з розвитком української державності.

Бібліотеки, як і люди, народжуються, одержують імена, живуть, трудяться, самовдосконалюються. Буває змінюють назву в залежності від змін у суспільстві.

В 2005 році Голованіська районна бібліотека для дорослих – родоначальниця всієї бібліотечної системи району, відзначила своє 80-ти річчя.

Свій початок вона бере від першої громадської книгозбірні, створеної за допомогою культурно-освітньої організації “Просвіта”, якою на той час в Голованівську керував Подольський С. в січні 1925 року.

Бібліотеку разом із сільбудом розмістили в приміщенні базарної конюшні. Книжковий фонд бібліотеки на той час складав 1140 примірників книг. Нині через брак історичних джерел і архівних документів, складно дослідити детальну історію її розвитку, але головним є те, що наші попередники, не дивлячись на важкі роки після громадянської війни, захотіли мати у селищі бібліотеку, факт організації якої є незаперечним доказом високої духовності наших земляків.

З того часу минуло чимало років. І вже інші покоління голованівців не уявляють свого життя без бібліотеки, без того дива, яке творить в її стінах книга і бібліотекар.

Варто згадати тих професіоналів, які стояли багато років біля бібліотечного керма району:

- з 1953 року по 1971 рік – директором районної бібліотеки була Іксар Ганна Якимівна;

- з 1971 по 1990 рік – Хміль Броніслава Григорівна.

Завдяки цим людям відбулася значна розбудова бібліотечної справи в районі. Бібліотека саме в ці роки стала осередком високої культури, духовності, просвіти. Не одне покоління голованівців стали її постійними читачами та відданими прихильниками. Кінець 70 років був періодом розквіту бібліотек району: значно пожвавилась їх діяльність. На них було покладено функцію забезпечення розвитку знань, що повинно було дати прискорення науково-технічного прогресу.

У 1979 році відбулася державна централізація бібліотек Міністерства культури . Результатом цього стало систематичне збільшення книжкового фонду бібліотеки та розширився штат працівників.

Значна подія в історії розвитку районної бібліотеки сталася 17 квітня 1997 року, коли рішенням виконавчого комітету Голованівської селищної ради народних депутатів їй було присвоєно імя нашого поета-земляка Степана Васильовича Шеврякова.

Не одне покоління молодих бібліотекарів виховали наші корифеї: Іксар Г.Я., Хміль Б.Г., Рижак Г.Я., Гоцуленко В.І., Трубіцина Т.М., Сумовська Л.М., Самбай Л.П., Шмиголь О.Я.. Разом із районними спеціалістами бібліотечну ниву розорювали і сільські бібліотекарі: Бойко В.П. із ст.Голованівськ, Бугайчук К.О. із Побузького, Гордосєвич С.С. із Молдовки, Годованок Н.Г. та Пустовіт К.Д. із Вербового, Дяченко М.І. із Грузького, Луганська В.П. із Красногірки, Меланич В.П. та Тітієвська Л.А. із Клинового, Вдовиченко К.Г. із Лебединки, Мельник Л.Ф. із Табанового, Топольник В.П. із Межирічки, Трутенко Г.Ф. та Корнійчук Т.В. із Новосілки, Паламарчук Т.Я. із Крутенького, Чернієнко Н.В. із Люшнюватого, Лащевська Л.М. із Роздолу та Заскальнюк С.М. із Липовенького.

Млин історії не зупинити, час рухається в перед, все міняється.

Бібліотечна праця в наш час набуває нової якості, оскільки ускладнюються функції бібліотекаря.

Для бібліотек району характерною є ситуація всіх бібліотек України: вкрай незадовільне комплектування документальних фондів, особливо для сільських бібліотек, слабка матеріально-технічна база, недостатнє кадрове забезпечення спеціалістами з вищою освітою. Але незважаючи на складні політичні й економічні умови, зміни у соціальній структурі, бібліотеки продовжують виконувати свою просвітницьку місію.

Над розвитком багатьох першочергових завдань сьогодення працює 31 бібліотека району, з яких 2 районні, 2 Побузькі міські, 27 сільських бібліотек, кадровий склад: всього 40 працюючих, з них 6 мають вищу освіту, 34 – середню спеціальну.

Книжковий фонд бібліотек району складає 340 тисяч примірників книг. За рік бібліотекарі обслуговують 18,5 тисяч користувачів, з них дітей – 5,5 тисяч, юнацтва 2,9 тисяч.

Меншою сестрою Голованівської районної бібліотеки для дорослих можна назвати районну бібліотеку для дітей. Наші молодші читачі називають її ще “дім – вікнами в дитинство”.

1 липня 1952 року в селищі міського типу Голованівськ в старенькому будиночку, а точніше, в одній з його половин, відкрилася бібліотека для дітей. Її книжковий фонд налічував тоді 4,5 тисяч примірників книг. В невеликій, затишній кімнаті, де розмістився абонемент і читальний зал (декілька стелажів з книгами) збиралось багато читачів. Першою завідувачкою бібліотеки була Валентина Іванівна Гоцуленко. Вона більше ніж 30 років пропрацювала на цій посаді. З її ім’ям пов’язано багато добрих починань, деякі з них стали славними традиціями дитячої бібліотеки і до нині.

Сьогодні бібліотека для дітей селища Голованівськ – це центр інформації, духовного спілкування, джерело моральних і культурних цінностей. В її фонді більше ніж 20 тисяч одиниць збереження, серед яких , крім книг та брошур – прекрасні періодичні видання. Бібліотека має два абонементи: абонемент з надання бібліотечних послуг користувачам дошкільного віку, учням 1-4 класів, їх батькам; абонемент підліткового читання та між особистісного спілкування і зал популяризації книги та організації змістового дозвілля користувачів учнів 1-9 класів.

Але головне – це читачі, яких щороку тут буває до 2 тисяч чоловік. Сюди з задоволенням ідуть діти, батьки, вихователі, педагоги. Часто відвідують бібліотеку групи продовженого дня, тут проводяться спільні заходи: читацькі конференції, конкурси юних читачів, незабутні зустрічі з краєзнавцями письменниками, ветеранами, веселі дитячі ранки. Двері відкриті для всіх, хто любить книгу, захоплюється творчістю хто талановитий і допитливий.

Уже 26 років в бібліотеці працює гурток “Лялька і книга”, метою якого є виховання творчих особистостей, виявлення та розвиток акторських здібностей дітей, розповсюдження в доступній формі знань про театральне мистецтво, популяризація творів художньої літератури. Вистави гуртка є невід’ємною частиною багатьох масових заходів. З 1983 року в бібліотеці успішно працює гурток “Книжчина лікарня”. Щороку маленькі майстри ремонтують більше 100 книг. Ці юні книголюби не тільки дарують книгам “друге життя”, вони активно допомагають бібліотекарям у пропаганді серед однолітків бережливого ставлення до книги, підготовці та проведенні різноманітних заходів.

Любов до книги, читання об’єднала в дитячій бібліотеці багато читацьких сімей селища в одну творчу сім’ю. Вони часто збираються в читальному залі бібліотеки. На зустрічі запрошуються психологи, лікарі, тут ведуться довірливі сімейні розмови, відбувають творчі спілкування дітей та батьків.

Колектив бібліотеки намагається працювати так, щоб в бібліотеці було затишно й цікаво. Традиції, постійний творчий пошук, досвід, спілкування з читачами різних вікових категорій – від малюків до їх батьків, від учня до вчителя – забезпечує бібліотеці признання в селищі.

Режим роботи:

Понеділок-четвер:

8.00 – 17.15

П’ятниця:

8.00 - 16.00

Неділя:

9.00 – 16.00

Вихідний: субота

Санітарний день: остання п'ятниця кожного місяця

Наша адреса:

26500

смт Голованівськ,

вул. Леніна, 45