Гетьман Іван Мазепа та його доба

20 березня Голованівська районна бібліотека для дорослих відзначила 380 років з дня народження видатного державно-політичного, культурного діяча, Українського Гетьмана – Славного сина України – Івана Мазепу.

В історії України Мазепа – постать, навколо якої майже три століття точаться гострі суперечки, схрещуються різні, часто полярні думки. Захоплення, різне неприйняття, замовчування – щонайменше такий діапазон суджень про нього. І на те є підстави. Що спонукало Івана Мазепу перейти від одного правителя до іншого? Яке його місце серед українських гетьманів? Чому улюбленець Петра І, удостоєний небувалих царських щедрот, став його заклятим ворогом?

Відповіді на ці та інші питання учнівська молодь 11 ТМ групи ПТУ № 38 (класний керівник Патик М.О.) дізналась під час презентації книжкової виставки «Гетьман Іван Мазепа та його доба» (про що анонсувалось раніше). Презентацію підсилив перегляд відеофільму «Україна: забута історія – Іван Мазепа», який допоміг присутнім на заході простежити родовід, життєвих шлях, непересічні людські якості Великого Українця. Пізнали його глибше, як автора філософських дум і пісень, більше дізнались про Гетьмана як адміністратора, господарника, полководця, щедрого мецената, покровителя Православної Церкви.

Іван Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав булаву протягом майже 22 років. Цей період характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури.

Історія України насичена бурхливими подіями, цікава та багатогранна. Ще пам'ятає українська земля, як стогнала від кінських копит монголо-татарських нападників, як розпинали та рвали її на шматки лихварі Московії та Польської шляхти. Знала українська історія і багато діячів, які підіймали понищену Україну з колін, прославляли та боролись за її незалежність. В часи радянської влади багато історичних фактів було навмисно перекручено. В результаті такої метаморфози, імена великих українських діячів залишились заплямованими або зовсім невідомими. В цю невелику когорту ввійшло ім’я видатного гетьмана Івана Мазепи.

З нагоди 380-річчя від дня народження видатного українця в читальному залі нашої бібліотеки створено книжково-ілюстративну виставку «Іван Мазепа та його доба», яка буде доступна для ознайомлення користувачів до кінця березня. А 20 березня – в день народження Івана Мезепи ми проведемо презентаційний захід для учнів ПТУ №38. Ми розповімо та покажемо відеофільм про Івана Мазепу-талановитого воїна, досвідченого дипломата, людину з багатим внутрішнім світом, ясним розумом та ерудованою вдачею. Адже він був великим інтелектуалом, знав в досконалості п'ять мов, володів престижною латинською – мовою дипломатів, лікарів та вчених. Також непогано знав церковнослов’янську і татарську мови.

Особистість гетьмана вражає своєю неординарністю. Україна за своє існування бачила немало гетьманів, але Іван Мазепа – мабуть самий загадковий персонаж. Навколо його імені ходить багато легенд, міфів та художніх вигадок.

Думаємо, що ознайомившись з історичними фактами про цю видатну людину, молодь ще більше дізнається про славну історію України, її героїв, непересічну особистість Івана Мазепи, надихнуться почуттям патріотизму, гордості за свій народ, за Батьківщину!