מדריך תאילנד גולן שרמן


צרור עובדות והיסטוריה על תאילנד (לשעבר "סיאם")

אוכלוסייה: 68.2 מיליון בשנת 2016 (מקום 20 בעולם) ועוד 2.2 מיליון שוהים בלתי חוקיים.

שפה: השפה הלאומית היא תאית. השפה האנגלית נפוצה ברמה נאותה בערים הגדולות ובריכוזי התיירות וכל מי שרוצה מכם כסף ידבר אותה...

דת: כמעט 95% מאוכלוסיית המדינה בודהיסטים וקרוב ל-5% מוסלמים (רובם בדרום).

שלטון: בתאילנד נהוגה מונרכיה חוקתית המונהגת על ידי המלך. המדינה מחולקת ל-76 פרובינציות.

גיאוגרפיה: שטחה של תאילנד 513,115 קמ"ר והיא גובלת במלזיה (בדרום), בורמה (במערב ובצפון), לאוס (בצפון ובמזרח) וקמבודיה (דרום מזרח). הפרובינציות הגדולות ביותר הן נקון רצ'סימה, צ'יאנג מאי וקנצ'נבורי (בסביבות 20,000 קמ"ר כל אחת מהן). האיים הגדולים ביותר הם פוקט (543 קמ"ר), צ'אנג (429) וסמוי (247) והנהר הארוך ביותר הוא ה-Chao Phraya העובר בבנגקוק שאורכו כולל הנהר Nan המזין אותו 1110 ק"מ. הפסגה הגבוהה ביותר היא פסגת דוי אינטנון (דרומית מערבית לצ'יאנג מאי) המגיעה לגובה של 2565 מטר.

הדגל: מורכב מחמישה פסים מאוזנים בצבעים אדום, לבן, כחול, לבן, אדום. הצבעים מייצגים את האומה (אדום), הבודהיזם (לבן) והשלטון המונרכי (כחול).

חשמל: 220 וולט, 50 הרץ. השקע בצורת שני פינים עגולים. ישנם מקומות עם שקע תלת פיני.

מים: אסורים לשתיה. יש לשתות מים מינרלים או מי שתיה מבקבוקים בלבד. רוב בתי המלון מספקים מי שתיה ורוב המסעדות מגישות מי שתיה ראויים.

שעון: 7+GMT, כלומר שעון תאילנד מקדים את שעון ישראל ב-5 שעות. בקיץ הפרש השעות מצטמצם לארבע שעות בלבד (בתאילנד אין שעון קיץ).

חקלאות: רוב התוצרת המקומית ורוב הייצוא הנו אורז, טפיוקה, אננס, דוריאן, לונגן (קרוב משפחה של הליצ'י), גומי, תירס, שמן תמרים ועשבי מרפא.

ייצוא: מרבית הייצוא הנו אורז, פירות, טקסטיל, אלקטרוניקה ומחשבים, מכוניות, אבני חן ותכשיטים.

תיירות: 29.9 מיליון תיירים ביקרו בתאילנד בשנת 2015 (גידול של מעל 20% לעומת שנת 2014), מתוכם רק פחות מ-0.5% ישראלים שעושים רעש כמו 50%... עוד שני נתונים מעניינים: ישראלי מוציא בממוצע ליום 134$ (הרבה יותר מהתייר האירופאי) ו-64% מהישראלים המבקרים בתאילנד הם מבקרים חוזרים, אכן מדינה ממכרת.

היסטוריה על קצה המזלג: תקופת סוקותאי (1238-1438) אופיינה בחיים יציבים, שלווים ובתנופת שגשוג. היחסים עם השכנים היו טובים, כולל סין. האמנות התפתחה והבודהיזם תפס את מקומו כדת הלאומית. בסוף המאה ה-14, החלה דעיכה וממלכת סוקותאי החלה להיות נתונה למרותה של ממלכת איוטאיה הצומחת. תקופת איוטאיה (1350-1767) החלה עוד בימי תקופת סוקותאי. איוטאיה הוכרזה כעיר הבירה של הממלכה התאית השניה ונשלטה על ידי 33 מלכים ברצף. בגלל מיקומה המיטבי, התפתחה מאוד באיוטאיה החקלאות, שאפשרה לה חיי מסחר ערים עם שכנותיה ממזרח וממערב. בעיר התפתחה ארכיטקטורה מעניינת, ארמונות, מקדשים ופגודות רבות והעיר זוהתה כאחת החשובות בעולם בתקופתו של המלך נאראי (1656-1688). איוטאיה שימשה כעיר הבירה במשך 417 שנה עד 1767. מלחמות עם השכנים פרצו מפעם לפעם עקב נסיונות פלישה, בעיקר בורמה. לאחר 1758 איוטאיה נכנסה לאי סדר מוחלט עקב היריבות המרה בתוך המשפחה המלכותית, שבאה לידי ביטוי בתבוסה משפילה במלחמה עם בורמה ב-1767. תקופת תונבורי (1767-1782) הקצרה החלה 7 חודשים מאוחר יותר, כאשר טקסין ששרת בצבאו של מלך איוטאיה האחרון הצליח להנהיג את הצבא לגירושה של בורמה וליסודה מחדש של הממלכה התאית. מכיוון שהבירה הקודמת נבזזה ונהרסה לחלוטין, המלך טקסין החליט לייסד את הבירה החדשה בתונבורי (כיום היא חלק מבנגקוק, ממערב לנהר). במהלך כהונתו הוא שיקם את הדת, האמנות והספרות והרחיב את גבולות הממלכה לעבר לאוס וקמבודיה. עם מותו ב-1782, הגנרל וחברו צ'או פאיה עלה על כס המלוכה ונודע לימים כראמה הראשון. הוא העביר את הבירה לבנגקוק ממזרח לנהר וייסד את שושלת צ'אקרי. בתקופת ראטאנאקוסין (1782 עד היום) המשיך השגשוג של האומנות, התרבות והספרות. ראמה השלישי החל לכונן יחסים עם מדינות המערב והשפעות מערביות החלו להיות מורגשות בתקופתם של המלכים ראמה הרביעי והחמישי, מה שהאיץ את המודרניזציה. אבל במקביל החלה תאילנד לאבד חלקים נרחבים משטחה כתוצאה מההתרחבות של הקולוניות המערביות. זה לא מנע מהתאים להיות מאוד גאים ביכולתם לשמר את עצמאותם לעומת שכניהם שהפכו להיות קולוניות מערביות אחת אחרי השניה. בשנת 1932, קבוצה של סטודנטים וקציני צבא הצליחו בשקט לחולל הפיכה והמשטר בתאילנד השתנה ממונרכיה מוחלטת למונרכיה חוקתית הקיימת עד היום. המדינה נקראה ממלכת סיאם עד שנת 1949 ואז הוחלט לשנות את שמה באופן רשמי לתאילנד. האהבה שרוחשים התאים כלפי משפחת המלוכה היא מוחלטת וחסרת תקדים. המלך הקודם, ראמה ה-9 ז"ל היה האהוב מכולם וכיהן בתפקידו משנת 1946 ועד יום מותו בשנת 2016, כלומר 70 שנה!

כללי התנהגות:

  • תאילנד היא מדינה בודהיסטית ויש לכבד את כל הסמלים הבודהיסטיים.
  • העם התאי אוהב ומכבד מאוד את משפחת המלוכה. אל תגידו ואל תעשו כל מעשה שיכול לפגוע ברגשות החזקים כלפי משפחת המלוכה.
  • הנשים התאיות מאוד שמרניות (ואל תתנו לנשים העובדות בזנות להטעות אתכם) ולכן לעולם אל תגעו בהן ללא רשותן.
  • התלבשו כיאות כאשר אתם נכנסים למקדש בודהיסטי או לכל מקום קדוש אחר. אל תלבשו חצאית או מכנסיים קצרים ולא חולצות ללא שרוולים. לנשים אסור לנגוע בנזירים ולא לקבל מהם או לתת להם משהו ישירות.
  • לא מקובל להפגין יחסים אינטימיים בפומבי ולא מקובל להשתזף בעירום (אם כי באיים דווקא תראו שהלא מקובל הופך למקובל....). שימו לב שהתאים רוחצים בים ובבריכה עם בגדים.
  • כאשר מקומי מברך אותך באמצעות הצמדת שתי כפות הידיים זו לזו לפני החזה, ברך חזרה באותה דרך.
  • אסור לנגוע לאנשים בראשם או ללטף את שערם. הראש הוא האבר הקדוש ביותר. אם עשית זאת בלי כוונה, בקש מייד סליחה. לעומת זאת כף הרגל היא המקום הכי פחות טהור. לעולם אל תניח אותה על שולחן, תכוון אותה לאדם אחר, או תגע בה באדם אחר.
  • בעת כניסה לבית, יש לחלוץ נעליים.


אשמח לתגובות ולשאלות בקבוצת הפייסבוק "תאילנד עם גולן"

שלכם, גולן 

לתשומת לבכם: אתרי חובה מסומנים באדום ואתרים אופציונליים בכחול.
Bhumibol Adulyadej, king of Thailand, and his wife Sirikit watch the inauguration of a Royal Thai Navy costal patrol boat at the Navy boatyard in Bangkok, Thailand, on Monday, April 30, 2007. Thailand's prime minister pauses briefly and swallows hard as he addresses the question few of his compatriots dare contemplate: life without King Bhumibol Adulyadej, the world's longest-reigning monarch. "I am under no illusion -- it will be a very difficult time for all of us," says Abhisit Vejjajiva, who in December patched together a multiparty coalition government and became troubled Thailand’s fifth prime minister in four years. Photographer: Udo Weitz/Bloomberg NewsBuddhist monks gather behind a statue of Buddha during a mass alms-offering ceremony in Bangkok September 8, 2013. The event was part of the project of alms offering to 2,000,000 monks in 77 provinces across Thailand. The project was initiated in 2008 with the cooperation of the Thai Sangha (monastic community), Buddhist organizations, as well as many public and private sectors. Food and funding received from the project will be given to monks from 323 temples as well as soldiers, policemen and people in the four Southern provinces and natural disasters victims and the ceremony was an opportunity for the people of Bangkok to make merit by offering alms to 10,000 monks and promoting Buddhist culture for future generations.   REUTERS/Chaiwat Subprasom (THAILAND - Tags: RELIGION SOCIETY ANNIVERSARY)