Achievements

Club Awards Recipients 

2018-2019

Award

Winner

Presenter/Club Sponsor

Stage 1 Girl

Hazel Moore

Glen McNeil - Township of ACW

Stage 1 Boy

Freddie Godwin

Marie Cook - Goderich Walmart

Stage 2

Olivia Sheardown

Mark Sheardown - Knights of Columbus 

Stage 3

Faren Durst

Carl Beier - Kinsmen 

Stage 4

Briana Loder

Brendan Jeffries- Tim Horton’s

Stage 5

Natalie Muse

Heather Phillips - Royal Bank Goderich

Stage 6

Erin Stanley

Nicole MacKechnie - Sweet Love Eats

Junior STARSkater

Calleigh Craig

Karen Kolkman - Zehr’s/Loblaws

Intermediate STARSkater

Brian Spacek

Presented earlier by Marty Kleuskens and coaches

Senior STARSkater

Victor Regier

Trevor Bazinet - Town of Goderich 

CanSkater of the Year

Archer Lobb

Ann Marie Thomson - YMCA

Spirit of Skating

Joey Fink

Karen Kolkman - Zehr’s/Loblaws


Heather Phillips - Royal Bank Goderich

Georgia Bell

PA of the Year

Everly Durst

Melitta Wasylciw - Goderich IODE


         2017-2018

Award

Winner

Presenter/Club Sponsor

Stage 1 Girl

Everly Greer

Walmart - Marie Cook 

Stage 1 Boy

Ethan Burbine

Royal Canadian Legion Branch 109

Stage 2

Edwin Garrick

Kinsmen Club

Stage 3

Claire Moore

ACW Councillor- Glenn McNeil

Stage 4

Brook Claydon 

Knights of Columbus - Mark Sheardown

Stage 5

Lily Shelton

Unable to attend

Stage 6

Peyton Martens

Zehrs/Loblaws - Karen Kolkman

Junior STARSkater

Sarah Spacek

Royal Canadian Legion Branch 109

Intermediate STARSkater

Audrey Cook

Kinsmen Club

Senior STARSkater

Vanessa Millian 

ACW Councillor - Glenn McNeil

CanSkater of the Year

Grace Stoll

Town of Goderich - Trevor Bazinet

Spirit of Skating

Sydney Crump

Royal Canadian Legion Branch 109

Sam Sheardown

Pre-Power

Matthew Blackmore

Knights of Columbus - Mark Sheardown


PA of the Year

Sarah Tamming

Town of Goderich -  Trevor Bazinet


        2016-2017

Award

Winner

Presenter/Club Sponsor

Stage 1 Boy

Simon Daer

Culbert’s Bakery

Stage 1 Girl

Adeline Denunzio

Walmart - Marie Cook 

Stage 2

Arlo Stecca

Kinsmen Club - Mike Alcock 

Stage 3

Christie Dalton

Sweet Love Eats - David McKenzie 

Stage 4

Clare McDade

Unable to attend

Stage 5

Everly Durst

Knights of Columbus - Grand Knight Tim Martin

Stage 6

Nikki Phillips

Boston Pizza - Laura Herman

Junior STARSkater

Siobhan Kleuskens

Town of Goderich - Mayor Kevin Morrison

Intermediate STARSkater

Sophie Lindstrom

Ashfield-Colborne-Wawanosh - Glenn McNeil

Senior STARSkater

Rachel MacDonald

IODE - Nancy Hughes

CanSkater of the Year

Calleigh Craig

Zehrs/Loblaws - Karen Kolkman

Spirit of Skating

Hadley Little


Goderich Kinettes - Patti Lamb

Lucas Forrest

Pre-Power

Tyson Kerr

Bluewater Body and Fender - Jason Cook 

Nathan Wheeler

Royal Canadian Legion Branch 109 - Jeffrey Miller

PA of the Year

Jana Stewart

Town of Goderich - Mayor Kevin Morrison