Причини і наслідки глобального потепління кліматуВ даний час дуже багато говорять про глобальне потепління клімату. Ми помічаємо, що в останні роки погоди стала істотно змінюватися: тривала зима, пізня весна, холодне літо. Як же пояснюються ці змінами вченими кліматологами?
В даний час існує дві діаметрально протилежні точки зору. Прихильники першої точки зору стверджують, що в даний час відбувається глобальне потепління клімату. Одні дослідники вважають, що це відбувається внаслідок змін, що відбуваються в Космосі, інші - за рахунок зростання парникових газів. З питання причин зростання концентрації парникових газів також є розбіжності. Одні фахівці вважають, що в події, що катаклізмах природи винна людина, що забруднює навколишнє середовище парниковими газами: діоксидом азоту, метаном, фреонами, закисом азоту. Інші фахівці вважають, що зростання концентрації парникових газів відбувається за рахунок природних джерел - вулканів. І внесок антропогенного чинника дуже малий. Дійсно, згідно статистичних даних від антропогенних джерел викидається всього 3,5% діоксиду вуглецю від загальної кількості діоксиду вуглецю, що надходить у навколишнє середовище, а метану - 3,3%.
Друга точка зору полягає у твердженні, що в даний час людство знаходиться на початку чергового льодовикового періоду. І проблема глобального потепління є наукоподібним міфом. Зокрема такої точки зору дотримується відомий російський географ, професор А.П. Капіца. Він стверджує, що збільшення концентрації вуглекислого газу не передує глобальному потеплінню, а йде після нього.
Президент британського Королівського астрономічного товариства Фред Хойл і професор Кардіфського університету Чандра Вікрамасінгх опублікували в "Журналі астрофізики та космічної науки" статтю, в якій викладаються не зовсім звичайні погляди на проблему глобального потепління. Всупереч поширеній думці, вчені вважають, що парниковий ефект - не біда, а єдиний засіб, який може врятувати Землю від катастрофи. Вони стверджують, що близько десяти тисяч років тому Земля зіткнулася з кометою. При вибуху, що відбувся за зіткненням, в повітря було піднято величезну кількість води, в результаті чого виник парниковий ефект. Якщо б не комета - клімат навряд чи б зазнав істотних змін на краще, і розвиток людської цивілізації опинилося б під питанням. Наслідки зіткнення з кометою відчуваються до цих пір, проте за минулі тисячоліття його вплив дуже зменшилися і клімат Землі повільно повертається в початковий стан. Положення погіршує космічний пил, що накопичується в атмосфері. Тому збільшення кількості парникових газів є необхідним або людство може опинитися в новий льодовиковий період.
Незважаючи на ці повідомлення, більшість кліматологів підтримує точку зору, що в даний час відбувається глобальне потепління клімату. За відомостями представників Всесвітньої метеорологічної організації тенденція до глобального потепління на планеті триває вже 23 роки. Однак які саме чинники - сама природа чи діяльність людини - надають переважне вплив на зміну клімату, єдиної думки на сьогоднішній день немає.
Розглянемо спочатку природні причини потепління клімату. Американські вчені вивчили склад проб льоду, взятих на великій глибині в Гренландії, за концентрацією ізотопу берилію, який утворюється під льоду під дією космічних променів і характеризують сонячну активність. При цьому було встановлено, що між кількістю плям на Сонці і коливаннями температури на Землі існує безпосередній зв'язок. Крім сонячної активності на зміну клімату можуть впливати циклічні зміни в орієнтації Сонце-Земля. Головні змінні складові орбіти - це ексцентриситет, кут нахилу екліптики і прецесія. Ексцентриситет відноситься до змінного формі орбітальних параметрів Землі, у якої він змінюється від майже кругового до еліптичному по циклу, приблизно рівному 100 тисяч років. Кут нахилу екліптики змінюється в межах від 22,1 до 24,5 0 з циклом у 41 тисячу років. Прецесія - це поступова зміна напряму магнітного полюса, який проходить по колу за цикл у 21 тисячу років. Великі кількості вуглекислого газу, фреонів викидаються за рахунок вулканічної діяльності. Антропогенні причини глобального потепління полягають у спалюванні великої кількості палива, виробництва сільськогосподарської продукції та інша людська виробнича діяльність, в результаті чого в атмосферу надходять парникові гази, тоншає озоновий шар; хижацька вирубка лісів, які поглинають діоксид вуглецю.
Які можна очікувати наслідки глобального потепління клімату? Російськими вченими під керівництвом проф. Ю.А. Ізраеля був зроблений детальний прогноз можливих змін клімату та їх наслідків. Вони використовували кілька сценаріїв оцінок потенційних впливів зміни клімату. За першим сценарієм відбудеться звичайне подвоєння концентрації СО2 в атмосфері в період між 2025 і 2050 роками. За другим сценарієм відбудеться підвищення глобальної температури в межах від 1,5 до 4-5 0С. За третім сценарієм відбудеться неравнозначное глобальний розподіл підвищення температури, а саме, невелике підвищення, що становить половину глобального середнього, в тропічних регіонах і підвищення, що удвічі перевищують глобальне середнє в полярних регіонах. Прогнозовані впливу зміни клімату були розглянуті з урахуванням великомасштабних природних явищ, таких як Ель-Ніньо, які в сукупності зі змінами клімату можуть мати значний вплив на сільське господарство, на ріст і розвиток людського суспільства. Майбутнє зміна клімату можливо призведе до руху в напрямку полюсів кордонів кліматичних зон на кілька сот кілометрів протягом наступних 50 років. Зміни флори і фауни будуть відставати від кліматичних зрушень і залишатися у своїх сучасних місцях проживання, опинившись таким чином в іншому кліматичному режимі. Ці режими можуть бути більш-менш сприятливими для різних видів. Найбільшому ризику піддаються ті біологічні спільноти, можливості адаптації яких, обмежені, а також ті спільноти, де кліматичні зміни додаються до існуючих стресів. Соціально-економічні наслідки цих впливів будуть суттєвими, особливо для тих регіонів земної кулі, де добробут суспільства і його економіка залежать від природних екосистем суші.
Модельні розрахунки показали, що при потеплінні клімату більше потепління відбувається у високих, а не в низьких широтах, і взимку, а не влітку. У більш теплій атмосфері міститься більша кількість водяної пари, що підвищує інтенсивність гідрологічного циклу в цілому. Але кількість опадів буде змінюватися нерівномірно в часі і просторі. Більш теплому клімату на Землі буде сприяти більш мінлива, ніж зараз погода з імовірністю більш частих повеней і засух, більш сильних ураганів чи тайфунів і більш частими хвилями спеки. У міру підвищення глобальних температур буде мінятися характер глобальної циркуляції атмосфери у зв'язку зі зміною частоти і кількості опадів. У результаті подвоєння концентрації діоксиду вуглецю сила тропічних циклонів або ураганів може зрости на 40%. У зв'язку з цим людство може зіткнутися з проблемою розширення територій, схильних до впливів тропічних циклонів. Очікується, що поряд з прогнозованим порушенням атмосферної циркуляції і зміною характеру бур, людство зіткнеться з проблемою значного підйому рівня моря. Очікується, що протягом 100 років рівень моря підвищиться на 1 м або більше. Якщо не вжити узгоджених дій по зведенню захисних споруд на узбережжі, то підйом рівня моря на 1 м може призвести до затоплення портових територій і завдати збитку мільйонам людей.
Очікуване різке підвищення глобальних температур позначиться на здоров'ї людей, зручностях і способі життя людей, виробництві харчових продуктів, економічної діяльності, характері розселення та міграції. Прогнозоване зростання населення викличе серйозні впливу на землекористування, витрата енергії, прісної води, продуктів харчування і житлове будівництво. В даний час є достатньо підстав, які свідчать про те, що кліматичні зміни нададуть помітний вплив на сільське господарство і тваринництво. У результаті прогнозованих змін буде потрібно введення нових технологій та методів ведення сільського господарства. Наслідки для деяких регіонів можуть виявитися вельми серйозними, включаючи можливе скорочення виробництва продукції в регіонах, які на сьогодні є дуже вразливими і які найгірше можуть пристосуватися до кліматичних змін. Все це може посилити труднощі, пов'язані з швидким зростанням населення.

 
Comments