Gimnazjum nr 3‎ > ‎

Patron szkoły

 


17 czerwca 2005r odbyło się uroczyte

 

nadanie Imienia Józefa Chełmońskiego naszej szkole.
 

 

 

                        Józef Chełmoński - wielki polski pejzażysta, malarz uroków polskich krajobrazów we wszystkich porach roku, nieustannie zachwycony, w wiecznym podziwie dla natury, rozmiłowany malarz koni. Uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiego realizmu. Urodzony 7 listopada.1849 r. w Boczkach k. Łowicza w rodzinie z tradycjami artystycznymi i literackimi. Ojciec i dziadek przekazali przyszłemu malarzowi wrażliwość na to co subtelne i piękne, matka zaś, nauczyła go pracowitości i obdarowała pogodą ducha. Po ukończeniu w 1867 r. szkoły realnej w Szkole Rysunkowej także w Warszawie i pracowni artystycznej Wojciecha Gersona - malarza, historyka i teoretyka sztuki. Nauczył się tam realizmu i biegłości rysunkowej. Podczas podróży artystyczno - krajoznawczych organizowanych przez Gersona wykonał wiele szkiców wsi polskiej i chłopstwa. Doskonalił swój warsztat malarski. Chełmoński był fenomenem pod względem pamięci wzrokowej. Potrafił odtworzyć nawet po długim czasie najdrobniejsze szczegóły oglądanych widoków scen. Owocowało to w jego malarstwie. Nie od razu zdobył jednak uznanie w kraju i poza jego granicami. Przebywał w Monachium i Paryżu, ale tworzył zawsze swoją sztukę, według swojej wizji, na tematy niezmiennie związane z Polską: polski pejzaż, polskie sceny rodzajowe, konie, sławne rozpędzone "czwórki" - należą do nich dzieła: "Sprawa przed wójtem"( 1873 r.), "Czwórka",(1881 r.) "Napad wilków",(1883 r.), "Przed karczmą", (1877 r.), "Noc na Ukrainie",(1877 r.). Wreszcie prace jego znajdują nabywców. Trafiają do Anglii i Stanów Zjednoczonych. Otrzymuje również nagrody i medale na wystawach w Paryżu, Monachium, i Kalifornii. Po dwunastu latach spędzonych w Paryżu w 1887 r. powraca do ojczyzny i osiada ostatecznie na wsi, w Kuklówce. W tym miejscu maluje wiele obrazów uduchowionych i melancholijnych, przedstawiających niepowtarzalny urok mazowieckiej ziemi - należą do nich m.in. "Kuropatwy na śniegu" (1891 r.).Powstaje tu także jedno z najbardziej znanych dzieł artysty "Bociany" (1900 r.) - ukazujące polskiego chłopa i małego pastuszka z wielkim ciepłem i szacunkiem, oboje wtopieni są w przyrodę. Maluje również obrazy o tematyce religijnej jak "Pod twoją obronę", "Krzyż w zadymce" (1907 r.). Na prośbę zakonników Jasnej Góry namalował dwie kopie cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (1903 r.). Chełmoński do końca życia mieszkał w Kuklówce. Zmarł 6 kwietnia 1914 r. i pochowany został na pobliskim cmentarzu.Na wspaniałą osobowość Chełmońskiego i jego twórczość zapewne wpływ miały wybitne postacie jak Stanisław Witkiewicz, Maksymilian Gierymski, Antoni Piotrkowski, Helena Modrzejewska, Henryk Sienkiewicz, Cyprian Godebski a także Adam Chmielowski (późniejszy Brat Albert), z którymi malarz utrzymywał przyjacielskie kontakty."Przywiązanie do swoich było mi podstawą czynów moich i zajęć ..."


Józef Chełmoński3. kwietnia 2014 r.  wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt uchwały upamiętniającej malarza Józefa Chełmońskiego. Inicjatywa uczczenia artysty jest związana ze zbliżającą się setną rocznicą jego śmierci, która przypada 6 kwietnia.
"W setną rocznicę śmierci Józefa Chełmońskiego - wybitnego malarza przełomu XIX i XX wieku i wielkiego patrioty - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci Jego pamięć i wyraża szczególne uznanie dla artystycznego dorobku, który na trwałe wpisał się do kanonu polskiej sztuki" - głosi projekt uchwały.**

** Pobrano z wyborcza.pl

 

Zapraszamy do obejrzenia mini galerii prac Józefa Chełmońskiego.


Bociany. 1900. Olej na płótnie. 150,7 x 198,3 cm. 

Muzeum Narodowe w Warszawie.

 Krzyż w zadymce.1907. Olej na płótnie 137 x 106 cm.

Muzeum Narodowe w Warszawie

 

 

 


Świt. 1892. Olej na płótnie. 52 x 74 cm.
Muzeum Narodowe w Krakowie

 
Jastrząb. Pogoda. 1899. Olej na płótnie. 135 x 196 cm.
Powrót z balu (Sanna). 1879. Olej na płótnie. 80 x 160 cm.
Muzeum Śląskie w Katowicach.

 

 


Epizod z powstania 1863 roku.
1884-1885. Olej na płótnie. 45 x 81 cm.
Muzeum Narodowe w Warszawie